2021 Çinden Ürün Nasıl Getirilir?


17 Mart
2021 Çinden Ürün Nasıl Getirilir?

Çin'den nasıl ürün getirtilir? Gerçekten hesaplı mı? Size Kar ettirecek mi? bütün bu sorularınızın cevabı bu makalede....

17.03.2021 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Çin’den ürün getirebilmek için tüzel kişiliğe sahip olmalısınız. Yani şahıs, anonim ya da limited şirketiniz olmalıdır.

Çin’den toptan olarak getirmek istediğiniz ürünlerin Türkiye’ye girişi serbest olmalıdır.

İstediğiniz ürünün yasaklı olduğunu anlamak için bir danışmandan yardım alabilir veya Türkiye Gümrük şartlarında belirtilen maddeleri karşılayıp karşılamadığına siz de bakılabilirsiniz.

Sipariş verdiğiniz ürünün gümrükte takılmaması için gereken evrakların hepsi hazır olmalıdır.

Çin’den Ürün Getirmek İçin Gerekli Koşullar

Çin’den ürün getirdiğinizde Dahilde İşleme Rejimine tabi tutulacak olup rejimden iki şekilde izin alınabilmektedir. Dahilde işleme izin ve belge alma şartları arasında başvuru formunuz, kapasite formu, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi, yetki belgesi olması gerekmektedir. Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne başvuru izin belgesi alabilmek için elektronik ortamda başvuru yapılmaktadır. Dahilde İşleme İzni verilecek durumlar mevzuatta bulunmaktadır. Size göre uygun olan izninizi almanız ve ardından gümrükte mal indirme belgelerini hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgeleri kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi kolaylık açısından bir danışmandan ya da bilen birinden destek almanız size yarar sağlamaktadır.

Çin’den Ürün Getirilirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Çin’e ait pek çok e-ticaret sitesi alışveriş yapmanız için aracı olmaktadır. Fakat bu sitelerin güvenilir olup olmadığını hakkında araştırma yapmalısınız. Toplu olarak alışveriş yaptığınızda yanlış algı ile firmanın güvenilir olmaması durumunda dolandırılma olasılığınız olabilir. Bu sebeple % 100 güvendiğiniz bir firma ile alışveriş yapmalısınız.

Çin’den Getirilebilecek Ürünler Nelerdir?

Çin’den alımı kar getirecek ürünler olsa da ülkemizde hukuk prosedürleri gereği getirilmesi yasak olan pek çok ürün bulunmaktadır. Türkiye’ye girişi yasaklı olan bu ürünleri ülkeye girişi esnasında gümrükten geri dönmesi ile karşılaşabilme durumunuz vardır.

Çin’den ithal olarak getirtemeyeceğiniz bazı ürünler şunlardır;

  • Kimyasal İlaç
  • Uyuşturucu Madde
  • Canlı Hayvan
  • Kumar Makinesi
  • Patlayıcı özelliği bulunan kimyasal madde
  • Toprak ve gübre
  • Benzin
  • Hayvan Derisi ve Kürkler
  • Silah
  • Alkollü İçecek

Gümrük Aşaması

Çin’den toptan ürün aldığınızda ticari faturanızda kaşeli ve imzalı olarak yanınızda bulundurmalısınız. Ticari faturalarda satışı yapılan ürün hakkında ayrıntılı bilgiler içermekte olup buna ek olarak ödeme yaptığınıza dair dekont bulunması gerekmektedir.

Ürün hakkında bilgi içeren koli listelerinin olması gerekmektedir. Bu listeler sayesinde gümrükte aldığınız ürünlerin içerikleri hakkında inceleme yapılması durumunda ihtiyacınız olabilir. Başka bir belge ise deniz yolu ile ürünleriniz getirildiğinde almanız gereken konşimento diğer adıyla deniz ulaşım belgesi d olması gerekmektedir. Ürünün nerede üretilmiş olduğuyla ilgili olan belgenin yanınızda olması gerekmektedir. Bu belge gümrükte olmasa bile ticaret odasına sunmanız gereken bir belgedir. Bundan dolayı ürünlerinizi Menşei Şahadetnamesi olarak gönderilmesini talep etmelisiniz.

Çin’den Ürün Getirilirken Kargo Süreçleri

Türkiye’ye ucuza ürün getiren yolu bulmak ve ucuza mal getirmek çok önemlidir.  E-ticaret ile ilgilenenler kargoyu ucuza kapatmak için genelde kara yolu ve deniz yolu ile ürünlerini getirtiyorlar. Hava yol maliyetinin yüksek olmasından dolayı pek fazla tercih edilmiyor. Kara ve deniz yolunu kullanmayı tercih ettiğinizde ürünleriniz 10-15 gün içerisinde elinize ulaşmış olur. Ürünleriniz ile bir sorun yaşamamak için satıcı firma ile kargo takibi ile ilgili anlaşma yapmalısınız. Böylece güvenle Çin’den gelecek toplu mallarınız gelmesini bekleyebilirsiniz.