Bayram Öncesi Kurban Bilgisi


16 Ağustos
Bayram Öncesi Kurban Bilgisi

Dini bayramımız olan kurban bayramı yaklaşırken bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Blog alanımızdan daha fazlasına ulaşabilirsiniz....

16.08.2017 | Firmalar | Rehber.com.tr

Kurban bayramı zilhicce ayının onuncu günü başlayıp 4 gün süren bu süre zarfında İslam dini gereğince maddi durumu elverenlerin kurban kesip bunu yoksullar ile paylaştığı bayrama denmektedir. İbadet amacı ile belli şartları taşıyan hayvanların Allaha yaklaşmak üzere onun yoluna kurban edilmesidir. Kurban bir müslümanın gerektiğinde bütün mal varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir göstergesidir.

Kurbanlık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban için seçilebilecek havyanlar; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden oluşmaktadır. Bunun dışındaki hayvanların kesimi dinimizce uygun bulunmamaktadır. Bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesinin de bir takım şartları vardır. Kesim için keçinin ve koyunun bir, sığır ve mandanın iki, deveninse beş yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Kurban edilecek hayvanın sağlıklı olması gerekmektedir. Kötürüm derecesinde hasta ve zayıf, düşkün olan hayvanlar kurban olarak tercih edilmemelidir. Aynı zamanda gözünden bir veya ikisi ama olan, boynuzlarının kökünden kırık olması, dili, memeleri, kulakları kesik olan, dişlerinin tamamı veya bir kısmı dökük olan hayvanlar kurban olarak kesilmesi dinimizce uygun bulunmamaktadır. Sizlerde kesim için kurbanlık bakıyorsanız sitemiz rehber üzerinden arayabilirsiniz

Kurban kesilirken dikkat edilmesi gerekenler; kurban olarak Allah yoluna feda edilecek hayvanlara kesim sırasında eziyet çektirilmemelidir. Kesim işi bilen kişiler tarafından hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Hayvanların kesim sırasında birbirlerini görmeleri uygun görülmemektedir. Aynı zamanda çevre temizliği de kesim için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur olmaktadır.

Kurbanın götüreceği yere nasıl götürüldüğü, yere yatırılması, ayakların bağlanması ve kurbanın kesilmesi sırasında yapılması gereken işlemler vardır. Götürüldüğü sırada kurbanın diğer kesilen kurbanları görmemesi lazım. Kurbanlık hayvan başı sol tarafımıza gelecek şekilde kıbleye dönük olarak yere yatırılmalıdır. Kan iyice boşalmadan hayvana tekrar bıçak sürmek caiz değildir. Kan tamamen boşaldıktan sonra parçalama işlemine geçilmektedir.

Sizlerde kurban bayramı yaklaşmışken hayvan arayışı içerisinde iseniz sitemiz üzerinden kurbanlık hayvanlara erişebilirsiniz.