Web
Analytics

Bedava Web Sitesi Kurmak mı?


1 Ekim
Bedava Web Sitesi Kurmak mı?

Bedava web sitesi kurmadan önce bilinmesi gerekenler. Faydaları nedir, dezavantajları nedir, hangi firmalar bedava web sitesi oluşturmaya izin veriyor. Bedava web sitesini kullanmalımıyım?...

01.10.2017 | Genel | Rehber.com.tr

Bedava Web Sitesi Nedir?

Bu gün küçük ve orta ölçekte bir firmanın ihtiyacını karşılayan web sitesini sıfırdan kodlatmak minimum 1000 TL’den başlıyor. Yeni kurulan firmalar için bu rakamlar önemli olabiliyor. Bunun içinde bu durum firma sahiplerini bedava web sitesi arayışına itebiliyor. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. %100 bedava web sitesi diye bir olay yok. Şöyle ki bir web sitesi üç bileşenden oluşuyor,

1-Alan Adı: Firmanızın ismini yansıtan bir isim. Örnek rehber.com.tr, Google.com gibi

2-Web sitesi dosyaları: Web sitesinin kullanıcılar tarafından ziyaret edildiğinde göstermek istediğimiz sayfalarımız

3-Hosting: Hazırlanmış olan web sitesi dosyalarının güvenliği sağlanmış 24 saat internet erişimi olan bir bilgisayarda (ki buna hosting deniyor) barındırılması.

Bu üç bileşenin üçünü de bedava veren firma yok. Bu gün bedava web sitesi veren bir çok yerli ve uluslararası kurumsal veya şahıs firması var. Google arama motoruna bedava web sitesi yazarsanız bu firmaları  görebilirsiniz. Bunların en bilinenleri wix, strato, bedava-sitem’dir. Bu firmalar bedava web sitesini genelde şu üç yolla verirler.

bedava-web-sitesi

1-Bedava web sitesi veren firmalar genelde hosting ücreti talep ederler, Alan adını ve web sitesini hediye ederler. Bu şu demektir. Sen bizden hosting aldığın için alan adını ve web sitesini biz sana bir yıllığına hediye ediyoruz. Bazı firmalar alan adı ve hosting için ücret talep ediyor, web sitesini bedava veriyor. Bu tarz firmalar kesinlikle web sitesini oluşturan dosyaları kullanıcıya veya erişimine izin vermezler.

2-Web sitesini oluşturan bütün dosyaları bir klasör halinde kullanıcının kullanımına veren gönüllü kişi ve organizasyonlar var. Bunların en bilineni wordpress’dir. Kullanıcı web sitesinin yayın yapması için bir alan adı ve hosting paketi almak zorundadır.

3- Web sitesini ve hostingi bedava veren, bunlar için ücret almayan firmalar var. Bu firmalar ücret almadıklarından bedava vermiş oldukları web sitesine reklam yerleştirirler. Bu reklamları kaldıramazsınız. Kaldırmak için ekstra ücret veya pro sürüme geçmek zorundasınız.

Bedava web sitesi faydaları

-Başlangıçta cebinizden fazla para çıkmaz. Zaman içerisinde sitenizin potansiyelini görüp daha profesyonel sistemler yaptırabilirsiniz.

-Teknik bilgi bilmenize gerek yoktur. Sizin belirlediğiniz veya size verilen kontrol paneli şifresi ile web sitenizi kimseye muhtaç olmadan güncelleyebilirsiniz.

-FTP, veritabanı gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Tüm bunlar size hazır halde gelir.

-Sitenizin yedeklenmesi, güvenlik ayarlarının yapılması gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bütün bunların hepsini sizin yerinize hosting firması yapar.

Bedava web sitesi dezavantajları

-Hazır sistemler olduğu için ilave bir şey yapamazsınız veya yapmak için ekstra ücret vermek zorunda kalırsınız.

-Sitenizde zorunlu olarak reklam yayınlatmak zorunda kalırsınız. Bu sadece her şeyi bedava veren firmalarda olur.

-Dosyalara erişiminiz olmadığı için web sitenizi başka firmaya taşıyamazsınız.

Biz rehber.com.tr olarak ücretli üye olan tüm firmalara alan adını ve mobil uyumlu, seo ayarları yapılmış, kullanıcı dostu web sitesini bedava veriyoruz. Sitenin her türlü yedeklenmesi, güvenlik ayarlarının yapılması gibi işleri firmalar adına biz yapmaktayız.

Bir web sitesi firmanın kurumsal kimliğidir, sanaldaki yüzüdür. O yüzden tavsiyemiz size özgü, sizi anlatan, ihtiyaçlarınızı karşılayan profesyonel bir web sitesine sahip olmanızdır.


Etiketler: Bedava Web Sitesi Kurmak mı?