Blog Açmak İstiyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?


7 Ekim
Blog Açmak İstiyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bloglar son zamanlarda hem para kazanmak hemde bilgi ve birimleri paylaşılan bir platform olduğundan oldukça önem kazandı.Bir çok insan nasıl blog açılır bilmiyor veya blog açmak için ne yapmak gerekir bilmiyor.Aslında blog açmak sanıldığı gibi zor değil...

07.10.2018 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Blog kavramı internet tarihinin hep içerisinde olmuş bir terimdir ve günden güne popülerliğini artırarak gündemde kalmaya devam etmiştir. Her  ne kadar YouTube aracılığıyla Vlog yani video içerikler popüler olsada yazılı içerik kavramı yerini hep korumuştur.

Bloglar günümüzde şirketler için içerik pazarlaması, ürün tanıtımı gibi çeşitli pazarlama aracı olarak kullanılmasının yanı sıra hala kişisel olarakta günlük tarzında yazıların not alındığı bir platform niteliğinde hizmet vermeye devam ediyor. Bunların yanı sıra moda, gezi ve eğitim gibi çok çeşitli kategorilerde bloglar oldukça popülerler.

Sizde şirketiniz için blog açmak ya da ilginizi çeken bir kategoride içerik yayınlığı yapmak istiyor ve blog kurmak düşüncesindeyseniz aşağıdaki yöntemler aracılığıyla blog sahibi olabilirsiniz.

Ek olarak blogların önemli ölçüde gelir elde ettiğini belirtelim ancak bunun için sürdürülebilir ve farklı tarzda içerikler üretmekten geçtiğini ekleyelim.

Wordpress ile Blog Açmak

Wordpress tüm dünyada popüler olarak kullanılan açık kaynaklı bir web tabanlı yazılımdır. Milyar dolarlık bazı şirketler bile web sitelerinde Wordpress altyapısını kullanıyor. Wordpress'in bu kadar yaygın olmasının temelinde destek sağlayan yüzbinlerce geliştiricisinin olması.

Wordpress alt yapısını kullanarak blog oluşturmak için temel çapta teknik bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Wordpress aracılığıyla blog oluşturmanın iki alternatifi mevcut bir tanesi kendi alan adı ve hosting hizmetinizi satın almak, sonrasında ise kurulum yapmaktır. Diğer bir alternatif ise wordpress.org üzerinden üyelik açarak blog sahibi olmanız mümkündür. İkinci yöntem ücretsizdir ancak kendi alan adınızı kullanmak ve oluşturduğunuz site üzerinde tasarımsal düzenlemeler yapabilmek ve reklam yayınlayabilmek için ücretli modelini kullanmanız gerekecektir.

Hazır Servisler Aracılığıyla Blog Açmak

Wordpress kadar popüler olan herhangi bir kurulum bilgisi gerektirmeyen ve hemen hemen birçok özelliğin mevcut olduğu ücretsiz hazır blog servisleri mevcuttur. Onlardan en popülerleri Blogger ve Tumblr gibi servislerdir. Blogger, Google bünyesinde hizmet veren ve birçok önemli markanın içerik pazarlaması için tercih ettiği blog servislerinin başında geliyor. Tumblr ise daha çok gençler tarafından tercih edilen basit tabanlı bir mikro-blog servisidir.

Blog yazmaya karar verdiniz ama nereden, nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız Blog Yazmaya Nasıl Başlanır? konulu makalemizide okumanızı tavsiye ederiz.