Blog Yazmaya Nasıl Başlanır?


2 Ekim
Blog Yazmaya Nasıl Başlanır?

Blog yazmak son zamanlarda internetten para kazanma konusunda ki işlerin en başında yer almaya başladı. Blog nasıl açılır,blog açmak için ne yapmak gerekir,kimler blog açabilir gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Bu makale ile sizde blog açabileceksiniz...

02.10.2018 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Günlük yaşantımızda birçok insan kendine ait blog sahibiyken diğer birçok insanda bu girişimde bulunmak için araştırmalar yapmaktadır. Fakat kendinize ait bir blog oluşturmak ve daha sonrasında belli bir popülarite elde etmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Şimdi, yazımızın devamında kişisel bir blog oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte inceleyeceğiz.

Blog Nedir?

Blog internet dilinde kişisel web sitesi anlamına gelmektedir. Bir kişinin en iyi bildiği, hobi olarak yaptığı, dğer insanları bu konuda bilgilendirdiği, görsel veya video olarak paylaşım yaptığı mecraya verilen isimdir. Blog kelimesi aslında web-login kelimelerinin kısaltmasından oluşmuştur. Blog kişisel paylaşımlar için en iyi mecradır. Son zamanlarda açılan blog sayısında hayli artış olmuştur. Bunda hem insanların bildiklerini paylaşma konusunda ki bilinçlenmeleri hem de açılan blog ile gelir edilebildiğinin öğrenilmesi etkili olmuştur.

Blog Nasıl Açılır?

Kendi bloğunu oluşturmak isteyen kişilerin ilk yapacakları şey web sitelerine özel bir isim bulmaktır. İnternet üzerinde sıkça kullanılan tabir ile bu maddeye kendi domaininizi seçmek diyebiliriz. Alan adınız, sizin internet üzerinde oluşturulacak olan kimliğinizdir. Kullanıcıların bloğunuza daha rahat ulaşabilmesi için alan adınızın dikkat çekici ve akılda kalır bir şekilde olması size fayda sağlayacaktır. Bu işlem sonrasında ise bloğunuzu oluşturmak için internet üzerinde bulunan ücretsiz hizmetleri seçebilirsiniz. Eğer ücreti sizin için çok önemli bir kıstas değilse aylık yaklaşık olarak 50-75 ₺ arasında değişen fiyatlar ile bloğunuzun temellerini daha sağlam atabilirsiniz. Ücretsiz hizmetten faydalanacak olursanız güvenlik derecenizin daha düşük olacağını söyleyebiliriz.

Nasıl bir alan adı seçmeniz gerektiğiyle ilgili “Firma Web Siteniz İçin Hangi Alan Adını Almalısınız?” konulu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

İkinci adım olarak bloğunuzun içeriğini belirlemeniz gerekmektedir. İçerik oluşturmak ve bloğunuzda yer vereceğiniz içeriğin devamlılığını sağlamak oldukça önemlidir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken çok kritik bir nokta vardır ki o da oluşturacağınız içeriğin özgünlüğüdür. Kendinize ait bloğunuzun içeriğinin özgün olması rekabet gücünüzü artırarak daha kısa sürede daha fazla insana ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan yaratıcı fikirlere sahip olmak ve okuyucularınıza ilginç içerikler sunmak da web sitenizin gelişimi adına faydalıdır. İlginç içerikleriniz ile birlikte daha fazla okuyucu çekebilir ve popülarite elde edebilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarırken özgünlüğünüzden de ödün vermemeli, ortaya mevcut içeriklerden farklı içerikler çıkarmalısınız. Bu nedenle bir blog oluşturmaya yönelik düşünceleriniz varsa bu konuda detaylı araştırmalar yapmalı ve düşüncelerinizi detaylarıyla birlikte irdelemelisiniz. 

web sitesi reklam

Kişisel blogların da diğer web siteleri gibi reklam alabilme özellikleri mevcuttur. Siteniz içerisinde günlük oluşan trafik sonucunda daha çok insana hitap edebilir ve daha sonrasında reklam alarak kazanç elde edebilirsiniz. Trafiğinizi artıracak olan bilgilerden yazımızın daha önceki kısımlarında bahsetmiştik. Yüksek trafik oranına sahip oldukça daha fazla reklam alabilir ve kazancınızı da aynı oranda katlayabilirsiniz. Özellikle Google sıralamalarında ön sıralarda yer alabiliyor, 1. Sayfada bulunan siteler arasına girebilecek bir potansiyele sahip olabiliyorsanız, iş ve reklam tekliflerinin size çok uzak olduğunu söylememiz doğru olmaz. Sonuç olarak açacak olduğunuz bloğunuzda trafiğinizi yüksek tutup daha popüler bir site haline gelmeye çalışmalısınız.

Son olarak, bir blog ya da web sitesi açma durumunuzda, örnek olan web sitelerine göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde, aynı alanda rakip olacağınız kişisel blogların artı yönlerini görürken eksi yönlerini de inceleyerek kendinize tecrübe edebilirsiniz. Tecrübeleriniz sonucunda ortaya çıkabilecek olan kişisel bloğunuzun kısa süre içerisinde popülerlik elde edeceğine gözlerinizle şahit olacaksınız.

Bloğunuzu açtıktan sonra veya hali hazırda blog sahibi iseniz eminimki bloğunuzdan para kazanmak isteyeceksiniz. Bu konuda “İnternetten Para Kazanabileceğiniz 5 Garanti Yöntem” konulumakaleyi okumanızı tavsiye ederiz.


Etiketler: Blog Yazmaya Nasıl Başlanır?