Daha İyi Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin İpuçları


26 Eylül
Daha İyi Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin İpuçları

Günümüzde artık web sitesi oluşturmak zor değil. Bir çok firmanın firmalar için hazır web sitesi yazlımları mevcut. Burada bahsi edilen daha iyi web sitesinden kasıt firma hizmetlerini en iyi anlatan, müşteri ihtiyaçlarını en iyi karşılayan web siteleri....

26.09.2018 | Firmalar | Rehber.com.tr

Web siteleri günümüzde markanızın reklamını yapmak ve kurumsallaşmanın farklı bir boyutuna geçmek için kullanılmaktadır. Bir firma web sitesi üzerinden müşterilerine daha kolay ulaşabileceği gibi kendi reklamını da daha maliyetsiz bir şekilde yapma imkânına sahip olmaktadır. Fakat oluşturulan web sitesi insanların ilgisini çekmeli ve profesyonel bir şekilde ortaya çıkarılmalıdır. Şimdi ise nasıl daha iyi bir web sitesi ortaya çıkarılabilir konusuna birlikte göz atalım.

   Basit ve Sade Bir Site tasarımı Seçin

Müşterilerinizin sitenizi ziyaretlerinde ilk görecekleri ve inceleyecekleri sayfa ana sayfanızdır. Bu sayfada yer vermeniz gereken bilgiler kim olduğunuz ve hangi işle ilgilendiğinizdir. Ana sayfada 120 kelimeden fazla içeriği bulunan bir metne yer vermemeniz müşterilerin dikkatini çekebilmeniz adına kritik bir noktadır. Öte yandan ana sayfanızda bulunacak olan resimler de ilgi çekici özelliklere sahip olabilmektedir. Şirketiniziz logosunun ön plana çıktığı ve kısa bir yazıyla şirketinizi tanıtan içerikler ana sayfanız için ideal olacaktır.


Hazır web sitesi oluşturmak isterseniz aşağıdaki makaleleride okumanızı tavsiye ederiz.

Google Business İle Web Sitesi Kur

Godaddy İle Web Sitesi Kur

Wix ile bedava web sitesi nasıl oluşturulur?


   Kullanıcıların Rahatına Özen Verin

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oldukça sık kullanılan tablet ve akıllı telefonlardan da web sitenize girişlerin olacağını unutmamanız gerekir. Web sitenizin özellikle cep telefonlarında da rahatlıkla kullanılabilecek şekilde optimize edildiğinden emin olmalısınız. Rahat kullanımın temelinde istenilen bilgiye en kısa ve en doğru şekilde ulaşmak yatarken aynı zamanda site içerisinde kullanılan şablonlarında ulaşılabilir bir düzende olması gerekmektedir. Aksi takdirde sitenize gelen ve potansiyel müşteri niteliğinde olan kişiler daha sonrasında web sitenizi ziyaret etme fikirlerinden vazgeçeceklerdir.  

   Ürün ve Hizmetlerinizi Sergileyin

Site tasarımınızda dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de ürün ya da hizmetlerinizin ulaşılabilirliğini artırmaktır. Ulaşılabilirlik artırma işlemi için ise web sitesinde bulunan ana sayfa ya kısmını kullanabilirsiniz. Ana sayfa kısmında oluşturabileceğiniz bir resim şeridi, müşterilerinize görsel anlamda daha pozitif gelecektir. Bu bağlamda oluşturduğunuz resim şeridi üzerine bağlantı ekleyerek tıklamalar ardından potansiyel müşterilerinizi sitenizde bulunan farklı bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Yapacak olduğunuz bu işlem neticesinde ürün ve hizmetlerinizi kolaylıkla insanlara sunabilir ve daha çok insan tarafından tercih edilebilirsiniz.

   Bekleme Sürelerini Minimize Edin

Sabırsız insanların en sık karşılaştığı problemlerden birisi de web sayfalarının yüklenmemesi ya da oldukça geç açılmasıdır. Benzer durumlarda sinirli bir yapıya sahip olan insanlar, bu olayı sık yaşadıklarında o web sitesine girmekten vazgeçerek farklı sitelere yönelmektedirler. Dolayısıyla kullanacak olduğunuz eklentilerle ve diğer seçenekler ile birlikte web sitenizin bekleme sürelerini minimize etmeniz gerekmektedir. Bu durum müşterilerinizin oldukça dikkatini çekecek ve hızlı bir şekilde gezindikleri web sitenizden ayrılmayı akıllarından bile geçirmeyeceklerdir. Örnek vermek gerekirse, ön bellek özelliği mevcut olan bir eklenti yardımı ile web sitenize gelen kullanıcıların sitenizi bir sonraki ziyaretlerinde sayfaların daha kolay açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum sonucunda da bekleme sıkıntısını ortadan kaldırmış ve müşteri memnuniyetini sağlamış olursunuz.

   Site Organizasyonunu Uygun Hale Getirin

Web sitenize gelen müşterilerin gelmeden önce amaçları aslında bellidir. Bu nedenle sitenize giriş yapmalarının ardından bütün sayfalara bakmak yerine sonuç odaklı bir şekilde gezinti yaparlar. Bu durumda site yapısının oldukça güzel dizayn edilmiş olması size avantaj sağlayacaktır. Sitenize adım atar atmaz karşılarında aradıklarını bulan insanlar daha memnun bir şekilde sitenizden ayrılacaklardır. Bu bağlamda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta site düzenine ya da farklı bir deyişle site organizasyonuna daha fazla önem vermenizin gerekmesidir.

hazır web sitesi

   İçerik Kalitesi Çok Önemli

Sitenizin yapısal kalitesi ne kadar iyi olursa olsun içerik konusunda sıkıntı yaşıyor ve kaliteli içeriklere sitenizde yer veremiyorsanız oldukça fazla ziyaretçi kaybedersiniz. Sitenizde yer vereceğiniz içeriklerin kaliteli ve güncel olmasına çok dikkat etmelisiniz. Trafiğinizin yoğun olmasını istiyor ve daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmek istiyorsanız sunduğunuz bilgilerin doğruluğunu ve güncelliğini sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Sitenizin kapsamına göre günlük olarak güncellenmesi, her hafta yeni içerikler girilmesi ya da saatlik bilgi girişinin olması gerekebilir. Eğer bir haber sitesi vb. web sitesine sahipseniz bu durumda güncel içerik paylaşmanızın önemi oldukça fazladır. Sizde takdir edersiniz ki iki gün öncesinin haberini okumak yerine son dakika haberleri takip etmek daha çok tercih edilecektir. Öte yandan bir pazarlama şirketi vb. için web siteniz mevcutsa, bu durumda para piyasasına göre fiyat değişikliklerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Kısacası, örneklerde de belirtildiği gibi web sitenizin aktif olması için sizin de aktif bir şekilde sitenizi yöneterek içerik konusunda kaliteden taviz vermemeniz gerekmektedir.