E-Ticaret Sitesi Kurmak Yeterli mi? : Kapsamlı Rehber (2019)


17 Ocak
E-Ticaret Sitesi Kurmak Yeterli mi? : Kapsamlı Rehber (2019)

E-ticaret sitesi kurmak isteyenler için kapsamlı 2019 rehberi. Kendi e-ticaret sitenizi kurun....

17.01.2019 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Bir E-ticaret Sitesi Açmak İçin Neler Gerekiyor?

E-ticaret hep uzaktan insanlara kolay gelmiştir. Siteyi yap, ürünleri yükle, yaslan arkana. Acaba gerçekten de e-ticaret sitesi açmak bu kadar basit mi?. Gerçeği söylemek gerekirse o kadar basit değil. Ama birilerinin söylediği kadar da zor değil. Sadece iyi düşünülüp sağlam bir bir iş planı ile yapılırsa kolay. Yakın çevrenizde belki de duymuşsunuzdur. Sen sadece siteyi kurup ürünleri ekliyorsun, gerisini onlar hallediyor. “Ondan sonra gelsin paralar”. Evet bu tarz çalışan siteler var ama bu öyle sanıldığı kadar kolay değil.

E-ticaret sitesi açmak temel de iki kısma ayrılıyor.

1-E-ticaret sitesi açmadan önce yapılması gerekenler

2-E-ticaret sitesini açtıktan sonra yapılması gerekenler

e-ticaret sitesi açmadan önce yapılması gerekenler

E-ticaret sitesi açmadan önce yapılması gerekenler

E-ticaret sitesi açmak için çok iyi araştırıp karar vermek gerekiyor ben ne üzerine e-ticaret sitesi açacağım diye. Sakın çevrenizden veya medyadan çok para var denilen alanlara ezbere yönelmeyin. Bu alanları belirlerken sektörün büyüklüğü, sektörde dönen para, o sektörde yer alan firma sayısı, bu firmaların büyüklüğü, ürün temini nasıl olacak, kar marji nasıl gibi sorulara mantıklı cevaplar bulduktan sonra girin. Gerçekten bilgi sahibi olduğunuz, yapmaktan zevk alacağınız sektörlere yönelin. Hangi sektörde e-ticaret sitesi açacağınıza karar verdikten sonra o sektör de ürünü nasıl temin edeceğinizi, kimlerden nasıl alacağınızın adımlarını gerçekleştirin. Sonrasında e-ticaret sitenizi açmak için resmi işlemleri başlatın. Maliyeye kaydınızı yaptırın, faturanızı bastırın. Kredi kartı ile alışveriş yapılabilmesi için sanal pos başvurusu yapın. Sattığınızı ürünleri göndereceğiniz kargo firmasını belirleyip gerekli anlaşmayı imzalayın.

Bu işlemleri devam ederken bir taraftan da açacağınız sitenin e-ticaret yazılımı ne olacak onu araştırın. Piyasadaki eticaret yazılım firmaları hangileri, yazılımlar arasındaki farklar neler, yazılımların ücretleri ne kadar, nasıl hizmet veriyorlar, sonraki senelerde ücretlendirme nasıl oluyor gibi soruların cevaplarını araştırıp karar verin. Eğer hangi eticaret firması ile çalışacağınıza karar veremiyorsanız aşağıdaki makaleleri mutlaka okuyun.

E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ücretsiz Hangi E-Ticaret Yazılımını Tercih Etmeliyim?

Ücretli Hangi E-Ticaret Yazılımını Tercih Etmeliyim?

Açacağınız e-ticaret sitesi yazılımına karar verip kurulumu yaptırdıktan ürünlerinizi ekleyin, açıklamalarını girin, görsellerini ekleyin. Eksiklikler bitmeden siteyi açtık diye duyurmayın. Bu yapacağınız en büyük yanlış olur.

Bütün bu süreçleri yaptıktan sonra artık gelsin paracıklar diyebilirsiniz. Bu süre sektöre göre değişiklik gösterse de kısa zaman sonra sorunlar çıkmaya başlayacaktır. Tabi gerekli önlemleri almazsanız.

E-ticaret sitesi açtıktan sonra yapılması gerekenler

E-ticaret sitesini açtıktan sonra yapılması gerekenler

E-ticaret sitesi açtıktan sonra sürekli kontroller yapıp gerekli önlemleri almazsanız başınız ağrıyabilir. Nedir bu önlemler?

a-Sitenizi sürekli güncel tutmaya çalışın. Değişik ürünler, bu ürünlere ait ilgi çekici görsel hazırlayın. İlgi çekici görseller için öyle çok pahalı ekipmanlar almanıza gerek yok. Var olan cep telefonlarınızla da çok güzel görseller çekebilirsiniz.

b-Devir artık sosyal medya devri. İnsanlar artık zamanlarının çoğunu Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya mecralarında geçiriyor. E Ticaret sitenize bu sosyal medya sitelerinden üyelikler yapıp sitenizi buralardan tanıtın. Her sosyal medya mecrasına uygun içerikler oluşturup ekleyin.

c-Sitenizin tanınması ve daha çok insanın alışveriş yapmasını sağlamak için reklamlar verin. Facebook reklamları, Google Adwords reklamları gibi. Değişik reklamlar verip ölçeklendirin. En çok hangi mecra reklamları etkili oluyor, en çok hangi ürünlere ilgi var gibi. Ve sürekli reklamlarınızı optimize etmeye çalışın.

d-Sitenizden ürün satın alan müşterilerinize aldıkları ürünleri sorunsuz olarak ulaştırılmasına çok dikkat edin. Günümüzde bir çok insan kargo firmaları ile sorunlar yaşamakta. Bu sorunların yaşanması için lojistik süreci çok iyi takip edin.

e-Satmış olduğunuz ürünleri beğenmeyenler, bedeni olmayanlar, rengi soluk olanlar gibi değişik nedenlerle aldığı ürünleri geri iade etmek isteyecek müşterileriniz olacaktır. Ürün geri iadeleri sıkıntılı bir alandır. Müşteri parasının geri ödenmesi, gelen ürünün kontrol edilmesi başlı başına zaman alan bir alandır.

f-Sitenize eklemiş olduğunuz ürünlerin stoklarını sürekli kontrol edin. Azalan ürünlerin yerine yeni ürünler ekleyin. Müşteri sitenize geldiğinde stok bitmiştir ibaresi ile karşılaşmasın. Bir çok e-ticaret yazılımı stok azalmasını bildirme özelliğine sahip. Alacağınız yazılımda bu özellik mutlaka olsun.

g-Sitenize eklemiş olduğunuz ürünlere veya sosyal medya mecralarından yapmış olduğunuz paylaşımlara yorumlar gelecektir. Gelen yorumların bazıları çok hoşunuza gidecek bazıları belki de hoşunuza gitmeyecek. Yapılan yorumları sürekli kontrol edin. Gelen yorumlara cevaplar yazın. Olumsuz yorumların olumluya dönmesi için stratejiler üretip çözümler geliştirin.

Bir eticaret sitesinde yapılması gerekenler veya yapılabilecekler ağırlıklı olarak bunlar. Tabi bunların haricinde yine yapılacak başka işlerde var tabi. Bütün bu e-ticaret sürecinin tek kişi tarafından yapılması imkansız değil tabi. Ama tek kişi tarafından yapılması, bütün süreçleri kontrol etmesi çok zor. Onun için bu işleri sabırla yapacak iyi bir ekibinizin olması gerekiyor. Bazen boş zamanlarımda ben yaparım gibi düşüncelerle et-ticaret sitesi kurulabiliyor. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki e-ticaret sitesi yönetmek tam zamanlı bir iş olup boş zamanlarda ilgilenilebilecek bir iş değildir.

Bütün bu süreçlerden sonra e-ticaret sitesi aç, yaslan arkana diyebiliyor musunuz?


Etiketler: E-Ticaret Sitesi Kurmak Yeterli mi? : Kapsamlı Rehber (2019)