En Detaylı Şahıs Şirketi Kurma Rehberi: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Şahıs Firması Kurma Maliyeti 2019


23 Mayıs
En Detaylı Şahıs Şirketi Kurma Rehberi: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Şahıs Firması Kurma Maliyeti 2019

Son zamanlarda girişimcilerin veya yeni iş kurmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Şahıs Firması Kurma Maliyeti 2019 için ne kadardır gibi. Bu makalede bu soruların cevabını vermeye çalıştık....

23.05.2019 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Girişimciliğe adım atanlar, kendi işini kurmak isteyenler yada prosedürleri daha kısa zamanda halletmek isteyenlerin ilk tercihi şahıs şirketi kurmak olmaktadır. Şahıs şirketi kısa zamanda kurulduğu için tercih edilmektedir. Şahıs şirketi genelde tek kişiler tarafından kurulur şeklinde eksik bir bilgi var. Şahıs şirketi daha fazla kişiyle de kurulabilir. Yani illa da bir kişi olacak şeklinde bir kural yoktur. Bu girişten sonra Şahıs Şirketi Nedir? Sorusuna cevap verelim.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi, ortak ekonomik çıkarları olan kişilerin bir araya  gelerek oluşturmuş oldukları şirket türüdür. Genel itibariyle ortak sayısı çok azdır yada tek kişidir. Ama illa da tek kişi tarafından kurulacak diye de bir kural yoktur. Şahıs şirketlerinde diğer şirket türlerinden farklı olarak şirkette ortak olan herkesin onayı olmadan bir kişiye ait olan ortaklık hissesi devir edilemez.  Bu duruma var olan bütün ortakların onay vermesi gerekir. Şahıs şirketinde ortak olan kişilerin tamamı gerçek kişilerden oluşmaktadır.

Şahıs Şirketi Kurmadan da Ticaret Yapılamaz mı?

Şahıs Şirketi Kurmadan da Ticaret Yapılamaz mı?

İnsanlar genelde ticaret yapıyorsan en basit haliyle de olsa bir şahıs şirketi kurmanız gerektiğini söyler. Ama gerçekte bu böle değildir. Eğer ki geliriniz süreklilik arz etmiyorsa belli dönemlerde yada düzensiz bir şekilde ise şirket kurmadan da ticaret yapabilirsiniz. Bunu hizmet verdiğiniz şirket veya firmalara Gider pusulası kestirerek de yapabilirsiniz. Hizmet verdiğiniz kişiye vergi levhası sahibi olmadığınızı, fatura kesemeyeceğinizi bunun yerine kendilerinin gider pusulası kesmeleri gerektiğini söyleyin. Buradan alacağınız ücretin belli bir kısmını stopaj adı altında devlete vergi olarak ödersiniz. KDV’nin gider pusulası içerisinde mi yoksa dışında mı olacağını karşılıklı olarak belirlemeniz gerekiyor.

Yıl içerisinde düzensiz olarak gelir elde eden kişiler Gider Pusulası ile bir kişiye en fazla 2019 yılı için 18.000 TL’ye kadar hizmet verebilirler. Bu 18.000 rakamı her sene değişmektedir. Kazancınız  bu rakamın üzerinde olursa mecburen şahıs şirketinizi kurmanız gerekir. Tek kişi için 18.000 belirlenmiş ama kaç kişi olacağı ile ilgili bir sınır yok. Gider pusulasında dikkat edilecek bir husus ise birinci derece akrabalarınıza gider pusulası kesilemeyeceğidir. Yine son olarak Gider Pusulası ile ilgili dikkat edeceğiniz husus kazancınızın düzenli hal alıp almayacağıdır. Eğer kazancınız standart bir düzene kavuşursa devlet artık Gider Pusulası en basitinden şahıs firması kurmanızı ister.

Gider Pusulası Örneği

Ne zaman bir Şahıs Şirketi Kurmak Gerekir?

Yaptığınız işler karşısında kazancınız düzenli hale gelmişse artık sizin bir şahıs firması kurma zamanınız gelmiş demektir. Şahıs şirketi kurmaktaki ana unsur gelirinizin standart hale gelmesi ya da düzenli  olarak artmasıdır. Bu durumda ise kurabileceğiniz en kolay, en düşük maliyetli basit şirket türü Şahıs Şirketidir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

- Düşük muhasebeci ücreti

- Kademeli vergi sistemi

- Düşük defter tasdik ücretleri

- Hızlı kurulum

Kuracağınız Şahıs Şirketinde öncelikli olarak bir muhasebeciye ihtiyacınız olacak. Bulacağınız bu muhasebeci şahıs firmanızın kurulumu için sizden 500-700 TL arasında ücret talep edebilir. Bunun haricinde muhasebecinize aylık bir ücret vermeniz gerekecektir. Bu tabloya bakarak veya

https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/2019AsgariUcretTarifesi.pdf

adresini tıklayarak bu ücretin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları Nelerdir?

- Limited şirketinde vereceğiniz vergi oranı %20 iken, şahıs şirketlerinde bu oran yüksek cirolarda %20 den fazladır.

- Bankalar nezdinde veya gerçek hayatta limitet şirketler daha fazla itibar görür, kredi ve sanal POS başvuruları daha kolay onaylanır.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi açabilmek için gerekli olan belgeleri toplamanız gerekmektedir. İstenen bu belgeleri kendiniz toplayabileceğiniz gibi herhangi bir muhasebeciye vekalet vererek bütün işlemleri onun yapmasını da sağlayabilirsiniz. Bu belgeler ile muhasebeciniz yaşadığınız ildeki vergi dairesine başvuru yaparak şahıs firması kurulum sürecinizi başlatacak. 2019 yılı itibariyle şahıs firmalarının kurulmasına online ortamda kurulmasına imkan tanıdılar. Bunun için öncelikle interaktif vergi dairesine kimlik bilgileri ile kayıt olmanız veya e- devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tradresi üzerinden giriş yapmanız gerekmekte. Sistemin kullanılması son derece kolay. Burada dikkat etmeniz gereken bu başvurunun muhasebeciye olan ihtiyacınızı değiştirmeyeceği. Buradan sadece kuruluş başvurunuzu yapıyorsunuz. Başvuru sonrasında beyannamelerinizin verilebilmesi için bir muhasebeci veya mali müşavir ile anlaşmanız gerekmekte. İhtiyacınız olan muhasebeci veya mali danışmalar için sitemizin kategoriler sayfasını ziyaret edin.

Şahıs şirketi açabilmek için gerekli belgeler Nelerdir?

Şahıs şirketi açabilmek için gerekli belgeler Nelerdir?

Şahıs şirketi kuruluşunda gerekli  olan evraklar aşağıdaki şekildedir.

1İmza beyannamesi (2 adet ) (Noterden Hazırlanacak )

2Kimlik fotokopisi noter tasdikli (2 adet )

3Ekteki kişilere mali müşavir vekaleti

4Kira kontratı yada şahıs şirketinizin adresi olarak göstereceğiniz mülk size ait ise tapu fotokopisi;

5Varsa firmada kullanmak istediğiniz unvan. Şahıs firmalarında unvan serbestisi var. Yani şahıs firmalarında şirketi kuran şahsın adı soyadı unvan olarak kullanılır veya kişi isterse istediği bir unvanı da kullanabilir.

Şahıs Firması Kurma Maliyeti 2019

- İmza beyannamesi: Noterden yaptıracaksınız 60 TL civarında bir ücreti var.

- Muhasebecinizin sizin adınıza işlerinizi takip etmesi için vekalet ücreti: 120-150 TL civarında

-Eğer kuracağınız şahıs şirketinde yazar kasa gerekiyorsa ayrıca  1000-1500 TL masrafınız olabilir

-Şahıs şirketlerinde ticaret odasına kayıt zorunluluğu yoktur. Ama iş kolunuza göre Ticaret odasına kaydınız gerekli ise 1000-1500 TL’ye yakın masrafınız olabilir.

-Kaşe: Kestiğiniz faturalarda kullanmanız için kaşe yaptırmanız gerekecek. Bu da 15 TL civarında

-Yaklaşık 250-300 TL civarında bir bütçeyi de fatura tahsilat makbuzu ve zarf basımı için ayırmanız gerekmekte. Bu ücreti anlaşmalı bir matbaadan fatura bastıracaksanız veriyorsunuz. Bu bir zorunluluk değil. Kırtasiyeden alacağınız fatura koçanlarını noter onayı yaptırarak da kullanabilirsiniz. Yada e-faturaya da geçebilirsiniz. Artık e-fatura kullanmak için yıllık belli bir ciro zorunluluğu yok. E-fatura kullanmak için mali mühür başvurusu yapmanız gerekmekte. Bu başvuru süreci, geçmiş yıllarda zaman alabiliyordu. Belgelerin toparlanıp teslim edilmesi, kargo, onay ve mali mühür alınması derken bu süreç, uzun bir zamana yayılıyordu. Bu durum, şahıs şirketi kurup hemen işe başlama zamanını da olumsuz etkiliyordu. 2019 yılında bu süreç değişti ve e-faturada mali mühür başvuru işlemleri kolaylaştı.

E-Faturada kullanmanız gereken mali mühür başvurusu Kamu Sertifikasyon Merkezi sistemi ile süreç oldukça kısalıyor. Sistem üzerinden mali mühür başvurusu yaptıktan sonra sistemin sağladığı sanal pos kolaylığı ile bankaya gitmeden mali mühür ücretini de ödeyebiliyorsunuz. Bu ücret şahıs firmaları için üç yıllık 177 TL.

Yukarıdaki fiyatlar yaklaşık olarak verilen fiyatlar olup illere göre farklılık gösterebilir.

Muhasebeciniz gerekli başvuruları yaptıktan sonra kısa bir süre içerisinde vergi levhanızı alarak şahıs şirketi sahibi oluyorsunuz. Artık bundan sonra ilk iş olarak Bağ-Kur kaydınızı yaptırmanız gerekecek.

Ayrıca 18-29 yaş aralığında ve ilk defa şirket kurmuş iseniz 70.000 TL’e kadar olan vergi borcunu ve Bağ-kur ücretini devlet karşılıyor. Şartlarınız uyuyorsa bu imkan yararlanın.

Son olarak şahıs şirketinde dikkat edeceğiniz kısım adres kısmı. Şahıs şirketinde iş yeri adresi göstermek zorunlu. Ama bu adres illa da bir iş yeri  adresi olacak diye zorunluluk yok. İsterseniz oturduğunuz evi iş adresi olarak gösterebilirsiniz. Evinizde ki odanın birini iş adresi olarak gösteriyorsunuz. Eğer beyin gücüne dayalı bir iş yapıyorsanız “Ev Ofis” seçeneğini öncelikli olarak tercih edilebilirsiniz. Ama girdisi çıktısı çok olan, makine veya imalat gerektiren işler yapıyorsanız “Ev Ofis”  pek de mantıklı olmayacaktır.

Ev Ofis Avantajları:

Ev Ofis Avantajları

Evinizin ofis olarak kullanılmasının maliyeti neredeyse hiç yok; kira, aidat ve diğer sabit gider gibi derdi yok. Trafik derdiniz yok. Şahıs şirketi adresi olarak gösterdiğiniz odanın büyüklüğü evinizin genel büyüklüğüne oranla aylık elektrik, su, internet, telefon, aidat gibi giderleri orantısal olarak muhasebe gideri olarak gösterebilirsiniz.

Ev Ofis Dezavantajları:

Ev ortamı düzenli çalışma alışkanlıklarınızı kötü etkileyebilir. Eğer evliyseniz ve birde çocuk sahibiyseniz kesinlikle çalışma düzeniniz bundan etkilenecektir. Ev adresinizi bir şirket adresi olarak göstermek kartvizit ve benzeri yerlerde kullanmak zaman zaman şirketinizle bir algı sorunu oluşturabilir. İş yeri adresi olarak gösterdiğiniz ev ortamına iş toplantısı için müşterilerinizi davet etmek, iş yaptığınız muhataba göre farklı sonuçlar doğurabilir.

Adres olarak Sanal Ofisleri de kullanabilirsiniz. Sanal ofislerinde bir takım avantajları, dezavantajları var. Sanal ofis kavramı ülkemizde yeni bir kavram. İşini layıkıyla yapan firmalar olduğu gibi, kağıt üzerinde her şeyin dört dörtlük ama gerçekte öyle olmayan, size ciddi sıkıntılar yaşatacak firmalar da var. Sanal ofisler ofis zorunluğu olan şahıs şirketleri için en akıllıca tercih olacaktır. Sanal Ofisler ile ilgili son kararı vermeden önce çok iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

Yukarıda şahıs şirketi nasıl kurulur?, Şahıs şirketi kurulurken gerekli belgeler nelerdir?, şahıs şirketi kurma maliyeti 2019 yılında ne kadardır bunların bilgilerini vermeye çalıştık. Vermiş olduğumuz bilgiler bizim tecrübe etmiş olduğumuz bilgiler olup kesinlik taşımamaktadır. Bu anlamda mevzuat değişikliklerini gözden kaçırmış ihtimalimizin olacağının hesap edilmesini, bu konuda en doğru bilgileri bir mali müşavir veya muhasebeciden alacağınızı hatırlatmak isteriz.

Şahıs şirketi nasıl kurulur?, Şahıs şirketi kurmak için hangi belgeler gerekir? veya şahıs şirketi kurma maliyeti 2019 yılında ne kadardır? konuları ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 


Etiketler: En Detaylı Şahıs Şirketi Kurma Rehberi: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Şahıs Firması Kurma Maliyeti 2019