Firmalar için Sosyal Medya Paylaşım Saatleri 2019


4 Ocak
Firmalar için Sosyal Medya Paylaşım Saatleri 2019

Firmalar için Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman Dilimleri. Mutlaka oku....

04.01.2019 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Yapılan bir araştırmada KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlaması için ciddi yatırım yaptığını söylüyor. Rakamlara bakarak Kobilerin sosyal medyayı önemsediklerini söyleyebiliriz. Sosyal medyayı önemsemek kadar doğru bir hedef kitleye doğru zamanda doğru görseli göstermekte önemlidir. Etkili bir sonuç alabilmek için her sosyal medyanın kitlesini, etkileşim süresi ve zamanı bilmek gerekiyor.

Firma olarak hangi sosyal medya mecrasını kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız veya biliyorsunuz ama daha da emin olmanız için aşağaıdaki yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

Firmalar Hangi Sosyal Medya Sitelerini Kullanmalı?

Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman Dilimleri

sosyal medya paylaşım saatleri 2019

Sosyal medya yönetimi yazılımı Sprout Social, sosyal medyada en çok etkileşim elde edilen saatleri ve günleri görselleştirerek bunları anlaşılması kolay bir ısı haritası şeklinde paylaştı. Değişik endüstrilerde ve lokasyonlar da 25 bin müşterisi bulunan Sprout Social’ın paylaştığı verilere göre;

 • Facebook paylaşımları için en iyi zamanlar, çarşamba günleri öğlen saatleri ve perşembe günleri saat 13:00 ile 15:00 arasıdır.
 • Twitter’da tüm hafta boyunca en çok etkileşim elde edilen zaman dilimi, cuma günü 9:00 ile 11:00 arasıdır.
 • İnstagram’da fotoğraflar ve videolar genellikle çarşamba günleri 15:00’te; perşembe günleri 5:00’te, 11:00’de ve 15:00 ile 17:00 arasında ve de cuma günleri 5:00’te daha yüksek etkileşim elde ediyor.

Sosyal medyayı etkin kullanmanın bir çok yöntemi bulunmaktadır. Bununda en önemlilerinden biride doğru zamanda paylaşım yapabilmektir. Bu hem etkileşimi artırır hem de sizi gereksiz masraftan kurtarır. Aşağıda Sprout Social sitesinin yayınladığı ısı haritasına göre en çok kullanılan Facebook, Twitter ve İnstagram sosyal medya mecralarının kullanım zamanları yer almaktadır.

Facebookta paylaşım yapmak için en iyi zaman dilimleri

Facebook’ta Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman Dilimleri

 • Facebook paylaşımları, genel olarak Perşembe günleri daha etkili oluyor.
 • Fotoğraf ya da videolarınızı bu platforma yüklemek için en iyi zamanlar, çarşamba günleri öğlen saatleri ve perşembe günleri saat 13:00 ile 15:00 arasıdır. Ancak bu zaman aralıklarında bir paylaşım yapamıyorsanız,  hafta içi 10:00 ile 15:00 arası da güvenli olarak kabul edilmektedir.
 • Bununla birlikte akşam ve sabahın erken saatlerinin yanı sıra, cumartesi günleri de Facebook’ta paylaşım yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediliyor.
 • Twitterda paylaşım yapmak için en iyi zaman dilimleri

Twitter da Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman Dilimleri

 • Twitter paylaşımları için en çok etkileşim elde edilen zaman dilimi, Cuma günü 9:00 ile 11:00 arasıdır. Bunun haricinde Perşembe günleri 9:00 ile 13:00 arası, Cuma günü 8:00 ile 14:00 arası, Cumartesi günü 9:00 ile 11:00 arası ve 13:00 de yüksek etkileşim elde edilebilen zaman dilimleri arasında yer alıyor.
 • instagram da paylaşım yapmak için en iyi zaman dilimleri

İnstagram da Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman Dilimleri

 • İnstagram da ise fotoğraflar ve videolar genellikle Çarşamba günleri 15:00’te; Perşembe günleri 5:00’te, 11:00’de ve 15:00 ile 17:00 arasında ve de Cuma günleri 5:00’te daha yüksek etkileşim elde ediyor.
 • Bu sosyal ağda paylaşım yapmak için en güvenli zamanlar; Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 9:00 ile 19:00 arasıdır.
 • Aynı zamanda Instagram’da “en az ilgi çekici gün” olduğu tespit edilen pazar günlerinde, seyahat fotoğraflarınızı paylaşma isteğinize karşı koymanız yararınıza olacaktır.

Sosyal medya mecrası olmayan ama size fikir vermesi açısından Hepsiburada e-ticaret sitesinin paylaştığı rapordaki veriyi de burada paylaşmaya uygun gördük.

2018 yılı internet alışveriş tercihleri “Hepsiburada 2018 yılı Trend Raporu” verilerine göre,

 • Alışveriş günü Cuma, Pazartesi
 • Alışveriş saati 12:00 – 14:00 arası
 • Alışveriş ayı Kasım, Eylül Ekim

Bu sosyal medya mecralarının haricinde Türkiye de faaliyet gösteren büyük alışveriş sitelerinin istatistiklerine de bakıp doğru zamanı bulabilirsiniz. Neticede ortak akıl denilen bir kavram var. Sizin için geçerli olan başka insanlar içinde geçerli olabiliyor.

Etkili sosyal medya kullanımı için doğru zamanı bilmek kadar doğru teknik ve yöntemleri de bilmek gerekiyor. Firmalar için 2019 yılında kullanmalarını önerdiğimiz Sosyal Medya Önerileri için aşağıdaki makalemizi de okumanızın menfaatinize olacağını düşünüyoruz.

Firmalara 2019 Yılı için Sosyal Medya Önerileri

Sosyal medyada doğru hedef kitleyi yakalayıp doğru zamanda, doğru paylaşım yapmanız dileğiyle.


Etiketler: Firmalar için Sosyal Medya Paylaşım Saatleri 2019