Google Haritalar İle İşletmeniz Sürekli Görünür Olsun


24 Mayıs
Google Haritalar İle İşletmeniz Sürekli Görünür Olsun

Teknolojinin insanoğlunun hayatına girmesi ile alışkanlıkları ve davranışları da değişti. Bunlardan biride adres sorma alışkanlığımız artık adres sormama şekline dönüştü....

24.05.2018 | Firmalar | Rehber.com.tr

Aslında özünde yine adres sorma var ama bu sefer bu soru bir insana değil sürekli elimizin altında olan cep telefonuna soruluyor. Cep telefonun olmadığı zamanlarda bir adresi yoldan geçen herhangi birine veya bilse bilse mahallenin bakkalı bilir diyerek mahalle bakkalına soruyorduk. Bu durum bazen komik durumlara da sebep olabiliyordu.

 

veya

 

Ama cep telefonları ile birlikte bu durum artık tarihe karışmış, adres tarif etme cep telefonları ile yapılır hale gelmiştir. Cep telefonlarında hazır uygulama olarak gelen Google haritalar, Bing haritalar, Yandex haritalar veya Apple haritalar  ile adres tarifi alınır olmuştur. Ülkemizde mevcut haritalar içerisinde en çok bilinen ve kullanılan harita “Google Haritalar”dır.

Google Haritalar Nedir?

Google Haritalar, Google Inc. firması  tarafından hizmete koyulmuş ücretsiz çevrimiçi haritalama servisidir. Tanımda de belirtildiği gibi bu uygulama tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Bu uygulamaya işletmeler kayıt olması için, kullanıcılarında cep telefonlarından kullanması için kesinlikle ücret istenmemektedir. Zaman zaman gördüğümüz, şahit olduğumuz veya okuduğumuz üzere “Efendim sizi Google Haritalardan arıyoruz. Kayıt süreniz sona ermekte. Kaydınızın devam etmesi için şu kadar ücret vermeniz gerekmektedir” gibi olaylar olmaktadır. Kesinlikle belirtelim ki bu kişilerin Google Haritalar ile bir bağlantısı yoktur. Bu şekilde arayanlara itibar etmeyin ve ücret ödemeyin. Bu konuyla ilgili,

 Google Benim İşletmem Ücretsiz Bir Uygulamadır. İsimli makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Google haritalar o kadar gelişmiştir ki bir çok seçenekle karşılaşırsınız. Gideceğiniz rotayı otomobil, kamyon, motorsiklet veya yaya gidip gitmeyeceğinizi, tekerlekli sandalye kullanıyor iseniz tekerlekli sandalye ile gidebileceğiniz merdiven yolları seçebiliyorsunuz. Ayrıca harita görünümünü “Google Earth” yani Google haritalar uydu görünümü olarak seçebiliyorsunuz.

Birisi haritalarda bir işletmeyi aradığında karşısına aşağıdaki gibi bir görünüm çıkar.

Google Haritalara Neden Kayıt Olmalıyım?

Firmaların dijital kimlik edinmesini her zaman önemsiyor ve destekliyoruz. Dijital kimlikten kasıt web sitenizin olmasını, sosyal medya siteleri olan başta Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin, haritalar gibi kullanıcının olduğu platformları kast etmekteyiz. Google Haritalarda dijital kimliği oluşturan unsurlardan sadece birisi. İşte Google Haritalar’a kayıt olmanız için nedenler.

-Yapılan bir araştırmada internet üzerinden bir firmayı araştıran her iki kişiden biri mutlaka o firmayı mağazasında ziyaret ediyor. Aslında bu çok önemli bir oran. Sizi araştıran bir kişinin adresinizi bulabilmesi, mağazanıza gelebilmesi için adresinizi Google haritalara eklemiş olmanız gerekiyor. Yani haritalara eklenmiş olmakla ekstra satış yapabileceksiniz demektir.

-Şu bir gerçek ki insanlar eskisi kadar sabırlı değil. Hayatın rutin koşuşturmacasında hızlı hareket etmek zorundalar. Bir ürüne, bir hizmeti aradıklarında en kısa yoldan en kısa zamanda ona ulaşmak istiyorlar. Biliyorlar ki bu işi yapan, hizmeti veren yüzlerce firma var. Google yer tarifi aradıklarında önlerine ilk çıkan sonuçları değerlendirmeye başlıyorlar. İnsanlara firmanızın seçenek olabilmesi için firmanızı haritalara eklemiş olmanız gerekiyor.

-Firmalar  Google Haritalar sayesinde görünürlük kazanırlar.

-Google Haritalar, şirketinizin kimliğini açıkça ortaya koyması bakımından da faydalıdır.

-Adresinizi açık açık yazmanız ve haritalarda kayıtlı olmanız sizi müşteri gözünde şeffaf gösterir ve  şeffaf firmalar müşteri açısından her zaman daha güvenli görülmekte ve itibar algısı yaratmaktadır.

-Google Haritalar’ın en önemli avantajı ise firmanızın web sitesini arama motorlarında üst sıralara taşımasıdır. Bilindiği gibi arama motorlarının algoritması, interaktif ve kullanıcı dostu siteleri öne çıkarma yönünde şekillenmiştir. Bundan dolayı kullanıcının hedefine en kısa ve basit yoldan ulaşmasını hedefler. Örneğin “emlak firmaları” kelimelerini kullanarak arama motorlarında araştırma yapan bir kullanıcı, ilgili web sitelerini gördüğü anda ihtiyacına göre hemen filtreleme yapmak ister. Firmanın adresi bu noktada çok önemli bir kriterdir, zira hiç kimse karşısına çıkan onlarca seçenek arasında boğulmak istemez; ilk dikkat çeken, hakkındaki açık ve seçik bilgileri ilk bakışta görebildiği web siteleridir.

-Google’ın web sitesine harita iliştiren siteleri öne çıkarma politikası vardır. Web sitenize haritayı eklediğinizde üst sıralarda görünme ihtimaliniz artar.

Google Haritalara Nasıl Kaydolabilirim?

Önce Gmail uzantılı mail adresinizle Google da oturum açın. Ve şu adrese tıklayın. https://www.google.com/maps/

google haritalar eksik bir yer ekleyin

Açılan sayfada sol taraftaki üç çizgi şeklindeki menüye tıklayın. Gelen menüden “Eksik bir Yer Ekleyin” menüsüne tıklayın.

google haritalara kayıt

Açılan sayfada sizden istenen bilgileri girin.

Ad kısmına firmanızın tam adını girin. Aramalarda daha avantajlı duruma gelmek için çok uzun olmamak kaydıyla şehriniz ve sektörünüzü de yazabilirsiniz. Örneğin firmanızın adının “Aslan Elektrik” olduğunu ve İstanbul’da olduğunuzu var sayalım. O zaman firma adınızı “Aslan Elektrik-İstanbul Elektrikçi” şeklinde  sizin için önemli olan bir arama kelimesini yazın.

Adres kısmına firmanızın tam adresini,

Kategori kısmına bulunduğunuz sektör ismini yazmaya başlayın. Varsayılan seçenekler gelemeye başlayacaktır.

Telefon kısmına  müşterilerinizin  sizi aradıklarında ulaşabilecekleri bir numarayı yazın. Bu kısım önemli çünkü bir çok kişi sizi bu numaradan arayacaktır. Cep telefon numarası veya sabit telefonda olabilir. Yeter ki arandığınızda cevap verebilin.

Web adresi kısmına varsa web sitesi adresinizi yazın. Eğer web siteniz yoksa hemen “Bedava Web Sitesi” yazısına tıklayarak firmanız için mobil uyumlu, teknik bilgi gerektirmeyen kolay yönetim panelli web sitenizi oluşturun.

Web siteniz varsa siteniz için mutlaka SSL sertifikası edinin. Çünkü Google Temmuz 2018 den itibaren sertifikası olmayan siteleri üst sıralara taşımayacağını açıkladı. SSL Sertifikası hakkında bilginiz yoksa “Nedir Bu SSL Sertifikası?” isimli makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Çalışma Saatleri kısmından firmanızın açık olduğu günleri ve saatleri yazın. Burada mutlaka açık olduğunuz saat ve günleri yazın. Çünkü sizin bu bilgilerinize karşı müşteri iş yeri adresinize gelip kapalı olduğunuzu gördüğünde olumsuz geri bildirimde bulunabilir.

Bu bilgileri girip Gönder deyin.

google haritalara kayıt

Gelen pencerede size mükerrer kayıtlar oluşmasın diye öneride bulunulur. Siz Yine de gönder düğmesine tıklayın.

Gelen ekranda kaydınızın alındığına dair teşekkür bildirimi gelir.

google haritalara kayıt

Girdiğiniz firma bilgileriniz hemen yayınlanmaz. Google çalışanları girdiğiniz bilgileri inceleyip doğru olduğuna kanaat getirdiği zaman onaylarlar. Firma kaydınızın onaylandığına dair bilgi oturum açtığınız G mail uzantılı mail adresine bildirilir.

Google Haritalarda Nasıl Yükselinir?

-Öncelikle Google Maps yani haritalarda eskiden kayıt oluşturmuş olmak çok önemli. Çünkü sizden önce kayıt olan bir rakip firma 50 yıldız ve yoruma sahipken sizin yeni kayıt olmakla o firmayı sıralama da geçmeniz zor. Onun için zaman kaybetmeden haritalara kayıt olun.

-Google haritalar da birden fazla şubeniz yoksa kesinlikle farklı farklı isimler de haritalar oluşturup spam yapmayın, olumsuz etkisi olur. Tek bir haritanız olsun.

-Harita kaydınız da firma ismi çok uzun değil ise yanına anahtar kelime kullanabilirsiniz.

-https://business.google.com/manage sayfasında anahtar kelimeler kısmını muhakkak giriniz. Ve özellikle lokal hizmet veriyorsanız  şehir ismi ile yapın.

-Müşterilerinizden firmanız için bol bol yorum ve yıldız almaya çalışın. Dikkat edin bu yorumlar abartılı, eksik veya yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemelidir. Unutmayın bu abartılı yorumlara karşı başka biri olumsuz puan verip yorumda bulunabilir.

-Google Business sayfanız için Google Plus oluşturun ve her gün düzenli paylaşımları hashtag ile yapınız.

-Firmanıza ait çalışma saatleri, adres bilgileri gibi her şeyi eksiksiz ve doğru olarak girin. Firmanız eğer 24 saat veya haftanın yedi günü hizmet vermiyorsa yedi gün 24 saat çalışıyor şeklinde yapmayın.

-Google Haritalar yanında muhakkak Apple, Yandex ve Bing haritalarına da kayıt olun.

Yandex için https://yandex.com/sprav/companies, Apple için https://mapsconnect.apple.com adresinden ekleme yapabilirsiniz.

-Mutlaka global olarak bilinen Yelp, Foursquare tarzı sitelerde üyelik açın ve mümkün mertebe aktif olun. Google Business çalışma saatleri ve harita bilgileriniz ne ise burada onu kullanın.

-Değişik Firma rehberi sitelerine kayıt yaptırın.

-Web sitenizin iletişim sayfasın da mutlaka Google haritalar olsun.

-Web sitenizin blog kısmında bölgesel başlıklar açıp makale yazın. Örnek : İzmir bebek şekeri, Ankara Kuru Temizleme.

-Sosyal ağları unutmayın. Facebook, Twitter, İnstagram, Pinteresent, Linkedin gibi sitelerde kurumsal hesaplarınız olsun. Facebook sayfanız için müşterilerinizden yorum yapmalarını ve yıldız vermelerini isteyin. Bu Google haritalara yansıyan bir unsurdur.

-Siteniz için geo ve kml sitemap oluşturup, Google’a ekleyin. http://www.geositemapgenerator.com

-https://pleper.com/index.php?do=tools&sdo=google_review_link adresinden firmanız için müşterilerinize yorum yaptırmak amacıyla Google Harita adresinizi kısaltıp sitenizde, Facebook sayfanızda paylaşın.

-Google harita servisine çok önem veriyor ve sürekli geliştiriyor. Bütün servislerde olduğu gibi harita servisi de Google Business ile entegre çalışıyor. Google yakın zamanda haritalara resim, video ekleme özelliği de ekledi. Bu şu demek firmanıza ait resim, video, kampanya gibi durumları firmanızın harita görünümünde ziyaretçilere gösterebileceksiniz. Bu yüzden mutlaka Google Business hesabı oluşturup firmanıza ait görsel, video ekleyin.

Makale ile ilgili eksik gördüğünüz, düzeltilmesini istediğiniz, ilave etmek istediğiniz kısmı yorum kısmından yazarsanız sevinirim. Paylaşmak mutluluktur. Mutlu olmak isterseniz yazıyı paylaşabilirsiniz.

İnternette görüşmek üzere.

Aşağıdaki makaleleride okumanızı tavsiye ederiz.

Web Sitem Ne Zaman Google da Çıkar?

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya


Etiketler: Google Haritalar İle İşletmeniz Sürekli Görünür Olsun