İnstagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir?


14 Nisan
İnstagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir?

Bir çok firma sosyal medya uygulamalarının işletmelerle ilgili olan kısmından haberdar değil. Oysa İnstagram İşletme profili başta olmak üzere sosyal medya uygulamalrının işletmelere yönelik bir çok özelliği var....

14.04.2019 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Firmaların sosyal medyayı kullanmaları kadar önemli olan bir diğer konuda sosyal  medyayı doğru kullanmalarıdır. Sosyal medya mecraları kullanıcı kitlelerini bireysel kullanıcı ve kurumsal (işletme) kullanıcı şeklinde ikiye ayırmakta. Her iki kullanıcı tipinin kendine mahsus özellikleri var. İşletme olan bir hesap kişisel hesap açmamalı. Ama maalesef bir işletme bilmemeden kaynaklı İnstagram da hesap oluştururken işletme hesabı yerine kişisel hesap oluşturmakta. Bu makalede bireysel hesap oluşturan bir işetme İnstagram İşletme Profiline nasıl geçilir onu anlatacağız. Ama öncesinde İnstagram İşletme Hesabı nedir? Onun cevabını verelim.

instagram işletme profili

İnstagram İşletme Profili Nedir?

Mart 2010 yılında  Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından kurulan instagram ilk önce Burbn ismiyle kuruldu. 2012 yılında ise Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. İnstagramın bugünkü değerinin ise 100 milyar dolar olduğu söylenmekte. İnstagram bir Pazar yeri aslında, aynı Amazon ve Ebay gibi. Aslında İnstagram bir aracı, kendi ürettiği içeriği sunmuyor. Tamamen kullanıcılarının ürettiği içeriği yine kullanıcılarına sunuyor. Hani bir laf vardır “ürüne para ödemiyorsan ürün sensindir”  işte bu laf en güzel İnstagram'ı özetliyor.

İnstagram işletme hesabı, normal İnstagram profillerden farklı olarak işletme sahiplerinin takipçileri ile daha hızlı iletişim kurmasını ve işletmenin hesabı ile ilgili istatistikleri takip etmesini sağlayan yeni bir İnstagram hesap türüdür. Özellikle de İnstagram’da satış yapmak isteyen işletme sahiplerine, profil sayfalarına “iletişime geç” butonu ekleme özelliği sunması şu an için işletme hesaplarının en öne çıkan özelliğidir.

İnstagram İşletme Profili Özellikleri Nelerdir?

1-İnstagram işletme profilinin diğer hesaplardan en önemli farkı “iletişime geç” düğmesinin olmasıdır. Sistem işletmeyi takip eden takipçilerin İnstagram hesabıyla direkt temasa geçmesi için 3 farklı iletişim seçeneği sunuyor. Bunlar sırasıyla arama, kısa mesaj gönderme ve mail yollama. Bu seçeneklerin hepsini kullanabildiğiniz gibi dilerseniz bu üç seçenekten yalnızca birini de kullanabilirsiniz.

2-İnstagram işletme profilinin bir diğer özelliği de işletme sahiplerine istatistikler sunabilmesidir. İnstagram işletme hesabına geçtikten sonra profilinizin sağ üst köşesinde bir istatistik ikonu belirecektir. Bu ikona tıklayarak, işletme hesabına geçiş yaptığınızdan itibaren yaptığınız tüm paylaşımlarınızın etkileşimlerini kontrol edebilirsiniz.

Şimdi adım adım instagram kişisel hesabımızı işletme hesabına dönüştürelim.

1-İnstagram işletme profili oluşturabilmek için önce bir Facebook sayfasına sahip olmanız gerekmekte.Eğer işletmenize ait Facebook sayfası yoksa https://www.facebook.com/pages/creation/  adresinden işletmenize ait bir Facebook Sayfası oluşturabilirsiniz.

2-Cep telefonunuzdan İnstagram uygulamasını açın.

instagram işletme profiline nasıl geçilir

 

3-İnstagram profil sayfanızda sağ üst köşede yer alan üç çizgi simgesine tıklayın. Gelen ekranda en alttaki "ayarlar" düğmesine tıklayın.

instagram işletme profiline nasıl geçilir

 

4-Gelen sayfada “Hesap” kısmına tıklayın.

instagram işletme profiline nasıl geçilir

 

5-Gelen ekran da alttan ikinci sırada yer alan “İnstagram İşletme Araçlarını Edin” yazısına tıklayın.

instagram işletme profiline nasıl geçilir

 

6-Uygulama sizi Facebook sayfasına yönlendirecektir. Karşınıza gelen ekrandan Facebook hesabınıza giriş yapıp işletmenizin Facebook sayfasını seçin ve devam edin.

instagram işletme profiline nasıl geçilir

 

7-Facebook sayfasında giriş yaptıktan sonra bilgileriniz instagram sayfasına bağlanacaktır. Aktarılan bilgiler kısmın yanında işletmenize ait bir telefon numarası, internet adresi ve mail adresi gibi bilgileri paylaşmanızı isteyecektir. Bu bilgileri girin. Bitti butonuna tıklayıp işlemi sonlandırın.

instagram işletme profiline nasıl geçilir

 

8-İnstagram profilinizde “Telefon, E-Posta” butonu görünüyorsa işlem başarıyla tamamlanmış demektir.

instagram işletme profiline nasıl geçilir

İnstagram İşletme hesabınızın gizli olma olanağı yoktur. Profiliniz herkese açık şekilde gösterilir. İletişim bilgilerinizin göstirliyor olması takipçilerinizin sizinle kolayca iletişime geçmelerini sağlar.

İnstagram işletme profilinin sizin için uygun olmadığını anladınız ve hesabınızı tekrar kişisel profile geri çevirmek istiyorsunuz diyelim. Tek yapmanız gereken instagram profilinizde sağ üst köşede yer alan  ayarlar düğmesine tıklayın. Gelen ekranda alttan üçüncü sırada yer alan “hesap” yazısına tıklayın. Gelen ekranda en alt kısımda yer alan  “Tekrar Kişisel Hesaba Geçiş Yap” seçeneğine tıklayarak kişisel  hesabınıza geçiş sağlayabilirsiniz.

instagram işletme profiline nasıl geçilir

 

İnstagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir? makalesi  ile ilgili duygu, düşünce ve varsa tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Ayrıca bu makale de anlattığımız bilgilerin daha çok kişi tarafından özellikle de arkadaşlarınız tarafından da öğrenilmesi için Hemen Şimdi Paylaşın. Unutmayın,

Paylaşmak Mutluluktur.


Etiketler: İnstagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir? #instagram #instagrambusiness #instagramişletme #instagramişletmeprofili