İnternet Hizmetleri Nedir? İnternet Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


11 Nisan
İnternet Hizmetleri Nedir? İnternet Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir web siteniz varsa bir çok hizmete ihtiyacınız var demektir. Bir web sitesinin zyaretçi alması ve gelir getirmesi için yapmanız gereken işlemleri sizin adınıza firmaların yapması İnternet Hizmetleri olarak adlandırılır....

11.04.2019 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Teknoloji hızla gelişiyor. Bu gelişimden internet hizmetleri başta olmak üzere her sektör nasibini alıyor. Gerçekleşen bir gelişme bir sonraki gelişmenin başlangıcı oluyor. Her gelişme insanoğlunun hayatında bir şeyleri kolaylaştırırken bir taraftan da o sektörü detaylandırıyor. Örneğin kendimden örnek vereyim. İlk dijital fotoğrafçılığa 2003 yılında başladım. O zaman sadece fotoğrafçı diyorlardı. İnsanlar fotoğrafçı dedikleri bu kişiye düğününü, nisanını, doğum anını, manzarayı sokak yaşamını yani aklınıza ne gelirse. Ama dijital fotoğrafçılık sektöründe ki gelişmeler bu meslek grubunun da içinde yeni meslekler doğurdu. İnsanlar bu alanlarda uzmanlaştı. Artık insanlar düğünlerini ben fotoğrafçıyım diyen insanlara değil ben düğün fotoğrafçısı olarak hizmet veriyorum diyene çektiriyor. Yada ürünlerini ben fotoğrafçıyım diyene değil ben ürün fotoğrafçılığı yapıyorum diyene çektiriyor. Bu örnek bütün meslek gruplarında geçerli. 2000’li yıllarda ben bilgisarcıyım diyen herkes donanımdan da yazılımdan da anlardı. Ama günümüzde bilgisayarcıyım dediğinizde yazılım mı donanım diye soruyorlar. Yazılımcıyım dediğinizde masaüstü yazılım mı yoksa web yazılım mı diye soruyor.

Teknolojinin bu derece hızlı gelişmesi ticaret alanında etkisini göstermiş ve ticaretin bu şekilde yapılmasına e-ticaret adı verildi. İlk zamanlar e-ticaret sitesi açmak çok kolaydı. Öyle çok fazla teknik bilgiye falan gerek yoktu. Ama günümüzde internet hizmetleri sektöründeki gelişmeler e-ticaret sektörünü de detaylandırdı. Artık e-ticaret sitesi açan biri bu işin temel bilgilerini bilmenin yanında kendisini rakiplerinden öne geçirecek bilgileri de bilmeli. Eğer bir e-ticaret siteniz yoksa ve bir e-ticaret siteniz olsun istiyorsanız aşağıdaki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ücretsiz Hangi E-Ticaret Yazılımını Tercih Etmeliyim?

Ücretli Hangi E-Ticaret Yazılımını Tercih Etmeliyim?

İlk zamanlar İnternet Hizmetleri denilince sadece bir web sitesinin yayınlamasını sağlayan yani alan adı ve sunucu hizmetleri ve bireysel kullanıcıların evlerine verilen internet hizmeti kast ediliyordu. Lakin gelişen teknoloji ve beraberindeki hizmetler yani bir web sitesinin planlaması, yapılması, yayına alınması, satış yapılması gibi kısımlar artık internet hizmetleri olarak adlandırılmakta. Bulunduğunuz sektörde çok rakibiniz yoksa veya sektörünüzde çok iddialı değilseniz belki bu internet hizmetlerine çok ihtiyaç duymayacaksınız belki. Ama bulunduğunuz sektörde iddialıysanız o zaman e-ticaret sektörü nelere ihtiyaç duyuyorsa onları yapmak zorundasınız. Eğer yapamıyorsanız internet hizmeti veren firmalar bulup onlardan destek almalısınız.

İnternet hizmetleri veren firmalar günümüzde vermiş olduğu hizmetleri genel olarak,

  • Sunucu İnternet Hizmetleri
  • Web Tasarım İnternet Hizmetleri
  • Dijital Pazarlama İnternet Hizmetleri
  • İçerik Pazarlaması İnternet Hizmetleri

Şeklinde vermekte.

sunucu internet hizmetleri

Sunucu İnternet Hizmetleri

Günümüzde sunucu hizmetleri eskisine göre çok daha gelişti ve daha da ucuzladı. Eskiden ucuz hosting hizmeti almak neredeyse imkansızdı. Ama özellikte bulut teknolojisinin gelişmesi sunucu hizmetinin alınmasını kolaylaştırdı. Bu alanda faaliyet gösteren çok firma var. Bir web siteniz olsun istiyorsanız kesinlikle bir sunucu firmasına ihtiyacınız var. Alacağınız Sunucu İnternet hizmeti  için firma belirlerken öncelikle referanslarına, kullanıcıların kendi sitelerinde veya değişik dijital platformlarda o firma için yaptıkları yorumlara, iletişim sayfasındaki iletişim bilgilerinin çokluğuna, hizmet verme sürelerine bakın. Günümüzde sunucu hizmeti veren firmalar teknolojik ekipman olarak aşağı yukarı aynı, aralarında çok bir fark yok. Fark müşteriyle olan iletişimlerinde, müşteriye verdikleri değerde.

Sunucu internet hizmetleri veren firmadan alacağımız bir diğer hizmet de alan adı almak. Alan adı alacağınız firmanın Türkçe olarak hizmet vermesine özellikle dikkat edin. Karşılaşacağınız bir sorunda sizinle aynı dili konuşan biri ile iletişim kurmak kolay olur. Alacağınız alan adı transferi ne kadar zamanda gerçekleşiyor bunlara bakmak lazım. Sudan bahanelerle alan adı transferini zorlaştırıyorlar mı öğrenin. Rehber.com.tr olarak bizler ücretli üyelerimize ilk yıl için istedikleri alan adını alınabilir olması halinde hediye ediyoruz.

web tasarım internet himetleri

Web Tasarım İnternet Hizmetleri

Açacağınız web sitesi ister hazır web tasarım isterse de özel web tasarım olsun mutlaka Web Tasarım Hizmetleri veren bir firma ile çalışın. Firmalar genelde açacakları web sitesini ucuza getirmek için ya serbest çalışan herhangi bir yasal taahhüdü olmayan kişileri yada akraba çevresinde web tasarıma yeni başlamış yeğenlerini tercih etmekte. Web siteniz sizin 7/24 çalışan dükkanınız. Bu dükkanı işinin ehli insanlara açtırın. Rehber.com.tr de hazır web sitesi hizmeti veren web tasarım internet hizmeti veren firmalardan biridir. Firmanızın web sitesi yoksa hemen ücretsiz web sitesi oluşturmak için aşağıdaki linke tıklayın.

Ücretsiz Web Sitesi Oluştur

Web tasarım internet hizmeti veren firmayı belirlerken mutlaka web sitelerini inceleyin. Web siteleri firma hakkında az çok fikir verecektir. Firmanın referanslarına bakın. Yer alan siteler aktif mi değil mi kontrol edin. Web tasarımı yapan firmalar genelde web sitelerinin altına imzaları anlamına gelen linklerini bırakırlar. Varsa bu link araştırdığınız firmaya mı ait kontrol edin. Araştırdığınız web tasarım firması ile ilgili diğer dijital ortamlarda yorum yapılmış mı kontrol edin.

dijital pazarlama internet hizmetleri

Dijital Pazarlama İnternet Hizmetleri

Bir ürün satılabildiği oranda başarılıdır. Ve bir işletme satabildiği oranda ayakta kalabilir. E-ticaret sitesi açan yüzlerce, binlerce rakibiniz var. Bu rakipleriniz sizden daha çok satabilmek için her gün yeni yeni taktikler deniyor. İnsanlara ürünlerinizi, hizmetlerinizi, kampanyalarınızı duyurmak için mutlaka reklama ihtiyacınız var. Ve bu reklamlar dijital ortamlarda olmalı. Eğer sizin bilginiz varsa ne ala. Hemen harekete geçin ve dijital reklam platformlarına reklam verin. Yok eğer bilginiz yoksa da Dijital Pazarlama İnternet Hizmetleri veren bir ajansla çalışmaya başlayın. Hizmet verdiğiniz sektörün büyüklüğü, rekabet durumu gibi kriterler çerçevesinde işletmeniz için bir reklam politikası belirleyin. Bu reklam politikası çerçevesinde uzman olan firmalar bulun.

Dijital Pazarlama İnternet Hizmetleri veren firmalar genelde,

  1. Google Adwords Reklamları
  2. Facebook Reklamları
  3. İnstagram Reklamları
  4. Youtube Reklamları
  5. E-Mail Pazarlama
  6. Google Haritalar

Gibi hizmetler vermekte. Çalışacağınız ajansın bu reklam platformlarında çok tecrübeli olması verdiğiniz her kuruşun size fazlasıyla dönmesi demek.

Günümüzde bir çok firma reklamlarında ağırlıklı olarak fotoğrafları kullanıyor. Rakiplerinizden bir adım öne geçmek için kullanıcılarınızla, müşterilerinizle aranızdaki etkileşimi artıracak olan video reklamlar yayınlayın. Bu bir ürün tanıtım videosu da olabilir, bir ürün kullanım videosu da olabilir. Çalışacağınız ajansı belirlerken video konusunda bilgili ve tecrübeli olup olmadıklarına bakın. Video denilince ilk akla gelen site olan Youtube’nin e-ticaret sitenizde nasıl kullanılabileceğini öğrenmek için aşağıdaki videoyu da okumanızı tavsiye ederim.

E-ticaret Siteniz için Youtube'dan Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Dijital pazarlamada ağırlıklı olarak bütün firmalar aşağı yukarı aynı hatayı yapar. Ana distribütör firmanın çekmiş olduğu görselleri kullanırlar. Oysa ki müşteri kitlenizi en iyi tanıyan sizsiniz. Onların isteklerini, düşüncelerini bilen sizsiniz. Onlarla aranızdaki etkileşimi artıracak fotoğraflar çekin veya çektirin. Eğer siz çekemiyorsanız bu alanda tecrübeli ve kaliteli ekipmanları olan firmaları tercih edin.

Bir firma kullanıcılarından gelen dönütleri ne kadar çok toplar ve bunları ne kadar doğru yorumlayabilirse  o derece başarılı olur. Dijital Pazarlama kapsamında yapmış olduğunuz çalışmaların ne kadar başarılı olduğunu anlamanız ve diğer çalışmalarınıza esas teşkil etmesi başta Google Analytics olmak üzere diğer istatistik araçlarının çok iyi kullanılıp yorumlanması gerekiyor. Çalışacağınız dijital pazarlama ajansının bu alanda da tecrübeli olması önemli.

Dijital Pazarlama İnternet Hizmetleri için çalışacağınız firmanın mutlaka web sayfası olsun. Web sayfasındaki hizmetler kısmını dikkatlı inceleyin, gerekişe detaylı bilgi, örnek rapor isteyin. Referanslarına mutlaka bakın. İletişim sayfasında yerleşik bir adresinin olmasına, mobil iletişim kanallarının olup olmadığına bakın ve öyle karar verin.

içerik pazarlaması internet hizmetleri

İçerik Pazarlaması İnternet Hizmetleri

Günümüzde ki bütün e-ticaret siteleri tıpkı fotoğraf kullanımında yaptıkları hata gibi ürün içeriklerini girerken aynı hatayı yapıyorlar. Ana üretici firmanın sayfasından ürün özelliklerini kopyalayıp kendi sitelerine yapıştırıyorlar. Sonrada benim sitem Google aramalarında niye çıkmıyor. Google kopya içeriği hiç sevemez. Tespit ettiği kopya içerikli siteyi cezalandırmak için de elinden geleni yapar. Müşterilerinizin siz tanıyorsunuz, onların ne istediğini en iyi siz biliyorsunuz. Onların sizlere ürünleri alırken sorduğu soruların cevaplarını ürün açıklamaları kısmında verin. Ana üretici firmanın sayfasından aldığınız teknik bilgileri yine ekleyin bakmak isteyen yine baksın.

E-ticaret sitelerinde yapılan bir diğer hata da kullanıcılara, müşterilere fazla açıklama yapılacak alanın yani blog kısmının olmaması. Varsa da önemsenmeyip boş bırakılması. Kullanıcılar bir ürünü almadan önce araştırmak istiyor. Daha önceden bu ürünleri kullananların tecrübelerini öğrenmek istiyor. E-ticaret sitenizde sattığınız ürünlerin faydaları, dezavantajları, kullanım alanları, karşılaşılabilecek sorunlar gibi konularda içerik yayınlayın. Müşterilerinizin düşünceleri, görüşleri makale olarak yayınlayın. Bu bu ürünü almak isteyenlere yol gösterecektir. Memnuniyetlerini artıracaktır. Çevrelerine çok doğru bilgiler veren site buldum siye sizin sitenizin adresini vereceklerdir. Eğer içerik yazma konusunda zorlanıyorsanız o zamanda mutlaka bir İçerik Pazarlaması İnternet Hizmetleri veren bir firma ile çalışın. Bu alanda benim çok başarılı bulduğum ve tavsiye ettiğim firma İçerik Bulutu firması.

İçerik denilince insanlar genelde makaleyi anlıyor. Oysa günümüzde artık insanlar tarafından en çok rağmet gösterilen içerik videolardır. Sitenizin Blog kısmı için mutlaka videolar çekin, çektirin. Müşterilerinizle sizden aldıkları ürünlerle ilgili röportaj videoları çekin yayınlayın. Bu videoları çekmek için başlangıçta öyle çok kaliteli ekipmanlara ihtiyacınız yok. Elinizde olan cep telefonları bu işinizi fazlasıyla görecektir.

İçerik Pazarlaması İnternet Hizmetleri veren firmaların oluşturmuş oldukları içeriklerin başta Google olmak üzere diğer arama motorlarında da kolayca bulunabilmesi için Search Engine Optimization anlamına gelen SEO yani “Arama Motorları Optimizasyonu” çalışması yaptırmanız gerekiyor. Bu kısım biraz uzmanlık gerektirdiği için SEO uzmanı olan firmalarla çalışmanızı öneririm. SEO Hizmetleri için bir okul olmadığından bir iki makale okuyan herkes kendini SEOCU ilan edebiliyor. Bu siteniz arama motorlarında yükselsin derken iyice aşağılara gitmesine sebep olabilir. Çalışacağınız SEOCU’yu dikkatli seçin. Referanslarına mutlaka bakın. Başarılı olduğu kelimeleri isteyin. Gerekirse örnek bir çalışma raporu sunmalarını isteyin.

İnternet Hizmetleri genel itibariyle bu şekilde gruplanıyor. Günümüzde bu hizmetlerin tamamını birden veren bir firma yok bildiğim kadarıyla. Ama bazı firmalar bu hizmetlerin birden fazlasını verebiliyor. Rekabetin son sürat acımasızca devam ettiği e-ticaret dünyasında bizim görüşümüz bir firmanın bu hizmetleri tek başına kendi kendine karşılaması ve başarılı olması çok zor. Mutlaka bir veya birden fazla ajansla çalışılması gerekmekte. En azından sektörün durumuna göre dönemsel olarak çalışmalar yapılması yönünde. Bu hizmetleri alabilmeniz için bu işlere belli bir bütçe ayırmalısınız. Bütçe ayırmadan başarılı olmanız çok kolay olmayacaktır.

İnternet Hizmetleri Nedir? İnternet Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? makalesi  ile ilgili duygu, düşünce ve varsa tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Ayrıca bu makale de anlattığımız bilgilerin daha çok kişi tarafından özellikle de arkadaşlarınız tarafından d öğrenilmesi için Hemen Şimdi Paylaşın. Unutmayın,

Paylaşmak Mutluluktur.


Etiketler: İnternet Hizmetleri Nedir? İnternet Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? #internethizmetleri #internethizmeti