İnternet Reklamcılığı Rehberi - Web Sitemin Reklamını Nasıl Yaparım?


9 Ocak
İnternet Reklamcılığı Rehberi - Web Sitemin Reklamını Nasıl Yaparım?

İnternet reklamcılığı rehberi ile web sitenizin reklamını kolayca yapın....

09.01.2019 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Dijital İnternet Reklam Nedir?

Reklam, Latince clamare (çağırmak) kelimesinden gelmektedir. Günümüzde reklam ve reklamcılık sektörü, özelliklede internet reklamcılığı o kadar gelişmiştir ki, ne iş yaparsak yapalım pazarlamada en önemli etken reklam olmuştur. Bizim konumuz web sitesi kurmak ve bu web sitesini internet platformunda tanıtmak. Tıpkı bir ürün sahibinin veya mağaza sahibinin müşteriyi çekmesi gibi bizimde kendi web sitemize ziyaretçi çekmemiz gerekecektir. Site tanıtımında Seo dan bahsettik ancak, Seo haricinde internet reklamcılığına da ihtiyacımız var. Seo ile arama motorlarında kademe, kademe ve yavaş yavaş ilerleriz. Bu en kalıcı ve en etkili yöntemdir. Zira google’ ın algoritmaları her geçen gün daha çok gelişiyor ve birtakım hile ve hurdalar artık işe yaramıyor. Seo yöntemlerimiz etkisini gösterene kadar biraz daha hızlı yol almak ve web sitesine ziyaretçi çekmek için, özellikle ücretsiz yöntemleri kullanarak, sitesine ziyaretçi çekmeye çalışmalıdır. Reklam yöntemleri sitenize ziyaretçi getirecek, aynı zamanda seo sürecinede katkıda bulunacaktır. Google sitenizin ziyaretçi sayısının arttığını tespit edecek ve daha ön sıralara çıkartacaktır.

internet reklamcılığı

Aşağıda anlattığım yöntemler, denenmiş ve halen site sahipleri tarafından uygulanan reklam yöntemleridir. Ayrıca vereceğim site adresleri işinizi çok kolaylaştıracak. Fakat bu yöntemler getirisi çok ama bir o kadarda sıkıcı olabilecek yöntemlerdir. Bu yüzden azimli bir şekilde ve planlı çalışmalı ve asla vazgeçmemelisiniz.

İnternet reklamcılığı yöntemleri ücretli ve ücretsiz reklamlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ben sizlere öncelikle ücretsiz reklam yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Dizin Sitelerine ve Link Değişim sitelerine Kayıt Yöntemi

Dizin sitelerine kayıt site dışı Seo taktiklerinden biridir. Ancak internet reklamcılığında da kullanacağımız en etkili site tanıtım yöntemlerinden birisidir. Dizin siteleri arama motoru mantığı ile çalışan ve kategoriler kullanarak sitelerin eklendiği platformlardır. Hiç şüphesiz web sitenizin, arama motoru dostu olan ve yüksek otoriteli yüksek dizin sitelerine kaydedilmesi site tanıtım sürecinin en önemli aşamalarından birisidir. Ayrıca siteniz için karşılıksız link almak google açısından çok büyük önem arz eder. Ancak dizin sitelerine kayıt işlemi oldukça sıkıcı ve uğraştıran bir iştir. Ama böyle diye bu işten vazgeçme lüksünüz yok maalesef. Ne yapıp edip sitenizi özellikle pr değeri yüksek dizin sitelerine eklemeniz gerekiyor. Bu dizin sitelerinden bazıları sizden link almak için sitenize bir kod eklemenizi isteyecektir. Bu kod işi bazı dizin sitelerinde zorunlu olduğu gibi bazılarındada değildir. Ama kod istesede, istemesede siz sitenizi ekleyin, çünkü bazı dizin siteleri kod mecburi dediği halde eklemediğiniz zaman sitenizi dizinlerinden kaldırmıyor. Siz çok önemli ve otoritesi yüksek siteler dışında, (buda 3-4 ü geçmesin)kod eklemeyin. Karşılıksız kayıt yapın

Link ekleme siteleri, dizin siteleri ile aynı kategoride değerlendirilebilir. Fakat isimleri değişik olduğundan Google’da farklı kelimelerle yapılan aramalarda çıkar. Ayrıca bu sitelere ayrı ayrı sayfa linklerinizi ekleme imkanınız vardır. Yani herhangi bir sayfayı yada makale linkinizi ekleyebilirsiniz. Bu şekilde her sayfanızın veya makalenizin de reklamını yapmış olursunuz. Link ekleme siteleri için anahtar kelimelerle google’ dan arama yapabilirsiniz.

arama motorlarına kayıt

Arama Motorlarına Kayıt

Arama motorlarına kayıt işlemi de bir seo taktiği olmakla birlikte aynı zamanda bir internet reklam yöntemidir. Çünkü bu kayıt esnasında arama motorları sitenizle ilgili birçok bilgiyi formlara yazmanızı ister.Bu bilgiler sitenin içeriğinin ne olduğu, sitede kullanılan anahtar kelimeler, site adı vb. bilgiler olabilir. Böylelikle sizde sitenizin reklamını yapmış olursunuz. Her arama motoruna kayıt yapabileceğiniz gibi sadece Google’ a kayıt yaptırmanızda yeterli olabilir.Aşağıda belli başlı arama motorlarının linklerini bulabilirsiniz.

https://www.google.com

https://www.yandex.com.tr

https://search.yahoo.com

https://www.ask.com

https://www.bing.com

bilgi paylaşım forumları

Bilgi Paylaşım Forumları

Forum siteleri internet üzerinde en çok bilgi paylaşılan sitelerdir. Aradığınız bir konu ile ilgili en güncel bilgileri forum sitelerinden bulabilirsiniz. Forum siteleri çok geniş kitlelere hitap eden, bilgi, birikim ve tecrübelerin aktarıldığı yerlerdir. Bu sebeple forumlar en iyi reklam yapma yöntemlerinden biridir. Ancak forum kurallarına riayet etmeli ve dikkatli olunmalıdır.

Ücretsiz İlan Sitelerine İlan Verme

Türkiye’ de faaliyet gösteren birçok ilan sitesi vardır ve neredeyse tamamı ücretsizdir. Sadece ek özellik almak isterseniz para öderseniz. Zaten buna da gerek yok. Normal ilan vermemiz bizim için yeterli. Google’ a bedava ilan siteleri, ilan verme vb. kelimeleri yazdığınızda karşınıza yüzlerce ilan sitesi çıkacaktır. Sitenizin konusu ile alakalı kategorilerde ilan vererek ziyaretçi gelmesini sağlayabilirsiniz. Google ilk sırada çıkan siteler en popüler sitelerdir. Bunlardan başlayın. Her zaman dediğim gibi bu konuda da planlı ve dikkatli çalışmalısınız. Çünkü sıkıcı ve uzun süren bir iştir. Ancak oldukça etkili bir reklam yöntemidir. Bir word sayfasına ilan metinlerini, anahtar kelimeleri önceden hazırlarsanız formları doldurmanız daha hızlı ve kolay olur. İlan sitelerinin de birtakım kuralları vardır. Bunlara uyun. Yoksa ilanlarınız yayınlanmaz.Günlük bir limit belirleyin mesela 3 ilan sitesine ilan vereceğim gibi ve bu limite mutlaka uyun. Az olsun, öz olsun, daim olsun.

makale yazma

Site İçeriğinizle Alakalı Makale Yazma

Eğer bir web sitesi kurmuşsanız bu siteyi tanıtmanız gerekiyor. Örneğin sağlık sitesi “ Ay Ay Bebek Beslenmesi “ veya inşaat ekipmanları yada kauçuk ile alakalı bir site kurdunuz. Google’ da ‘’inşaat teknikleri ile ilgili makale siteleri’’ şeklinde bir arama yaptığınızda birçok makale sitesi karşınıza çıkar. Bu makale sitelerine sizinde sitenizde anlattığınız bir teknikle ilgili yeni bir makale yazarsınız. Makalenin içinde kelimelere veya sonuna sitenizin site adresinizi eklersiniz. Tabii bu makale sitesinin kuralları dahilinde yapılmalıdır. Her şeyde olduğu gibi buradada site kurallarına ve makale yazma kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Siz makalenizi yazdınız ve onaylandı. Google bunu hemen indeksler. İnşaat teknikleri ile ilgili arama yapan birisinin karşısına sizin makaleniz çıkıverir. Makaleyi okurken sizin linkinize tıklar ve sitenize gelir. Sitenizin reklamını yapmış ve bir ziyaretçi daha kazanmış oldunuz. Burada makalenizin ilgi çekici ve verdiğiniz bilgilerin özgün olması çok önemli. Ayrıca kalıcı bir reklam yöntemidir.

Tanıtım sitelerine tanıtım yazısı yazma

Tanıtım yazısı Seo uygulamalarında sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Tanıtım yazısı yazabileceğiniz birçok site bulunmakta. Sitenizi tanıtan bir yazı hazırlarsınız. Bu yazının içinde google sıralamalarında yükselmek istediğiniz bir kelimeyi sıkça kullanırsınız.

Tanıtım yazısı alırken ve yazarken önemli iki husus:

· Özgün tanıtım yazısı

· Aynı yada benzer içerikli siteden tanıtım yazısı

Katalog, Kategori Ve Portal Sitelerine Kayıt

Katalog, Kategori ve Portallar ile dizin siteleri aynıdır. Ancak Google’a ”dizin sitelerine kayıt” şeklinde bir anahtar kelime yazdığınızda katalog ve kategori dizinleri veya portallar sıralanmayabilir. Bir harf değişikliği bile farklı sonuçlar almanıza sebep olur. Bu nedenle dizin sitelerinden farklı olarak değişik kelimelerle arama yapmalıyız.

sosyal imleme sitelerine kayıt

Sosyal İmleme Sitelerine Kayıt

Sosyal imleme siteleri, bloğunuzdaki veya websitenizdeki içeriği, geniş kitlelere duyurabileceğiniz en büyük reklam alanlarıdır. Site sahiplerinin sitelerini tanıtmak için en sık kullandığı yöntemlerden biridir. Son zamanlarda seo ve reklam yöntemleri içinde dizin sitelerinden bile daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Çünkü google imleme sitelerine ayrı bir önem veriyor. Google botları bu sitelerden neredeyse hiç çıkmıyor ve anında indeksliyor. Aynı zamanda Web sitenizde indekslenmiş oluyor ve üstlere tırmanıyorsunuz. Amacımız Google sayesinde organik hit almak değilmi. Ayrıca üyelik şeklide çok kolay. Yapmanız gereken tek şey kendi web sitenizi ve yazılarınızı imlemek.

Web Rehberlerini Kullanma

Web rehberleri genelde firma ve şirketlerin kaydedildiği platformlardır.İyi bir internet reklam yöntemidir. Yerel ve genel hizmet veren web rehberleri bulunmaktadır.Mesela Samsun firmaları web rehberi, Trabzon liseleri web rehberi gibi . Sizde bu web rehberlerine web sitenizi, firmanızı, ürün kaydınızı yapabilir sitenizin linkini verebilirsiniz.

Facebook Ve Twitter

Sosyal medya çılgınlığı her geçen gün artıyor. Hergün milyonlarca insan bilgisayar başında bir şeyler paylaşıyor ve iletişim kuruyor. Milyonlarca insan bir yerde toplanıyor. Sizde facebook ve twitter gibi sosyal mecralarda sitenizi ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Bedava reklamın böylesine can kurban. Tabii bu mecraları etkili kullanmanın yollarını bilmek lazım.

ÜCRETLİ İNTERNET REKLAMCILIĞI YÖNTEMLERİ

Google Adwords reklamcılığı

Google Adwords

Google Adwords hakkında ücretli reklam yöntemleri içinde kraldır desek yeridir. Reklam yöntemleri içinde baş köşede yerini alır. Adwordsü özel kılan birkaç hususu şöyle sıralayabiliriz.

Tam satmak istediğiniz ürünü arayan müşterilere ulaştırır.

Sadece sitenize gelerek reklamınıza tıklayan ziyaretçiler için para ödersiniz.

Küçük bütçelerle harikalar yaratabilirsiniz.

Reklam metinlerinin verimliliğini ve ölçümleyebilirsiniz.

Google teknolojisi sayesinde işiniz çok kolay olur.

Eğer bütçe ayırabilirseniz Google Adwords reklamcılığını mutlaka kullanın.

Facebook Reklamcılığı

Facebook internet dünyasına çok hızlı girdi. Elbette facebook ta bu popülaritesini paraya çevirmek için reklam yöntemleri geliştirdi. Her ne kadar Google Adwords reklamları kadar odaklı müşteri getirmese de, müthiş ziyaretçi sayısı nedeni ile kaçırılmaması gereken bir reklam platformu. Zaten facebook kullanıyorsanız, muhtemelen kullanıyorsunuz; reklamları görmüşsünüzdür. Ancak şunu unutmayın Facebook olsun, Google Adwords olsun para veriyorsunuz ve bu konuda iyi bir eğitim almadan reklam vermeye çalışmayın. Çünkü öğrenmeniz gereken püf noktalar var.

İnternet reklamcılığı aslında çok daha derin bir konu. Biz genel hatları ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. İnternet reklamı tecrübeniz varsa aşağıda yorum kısmından bizimle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca dostlarınızın da bu değerli bilgileri öğrenmesi için hemen paylaşın. Unutmayın paylaşmak mutluluktur.


Etiketler: İnternet Reklamcılığı Rehberi - Web Sitemin Reklamını Nasıl Yaparım? #internetreklamcılığı #internetreklam #sitenitanıt