İşletmeler için Haritalarda Yer Almanın Faydaları


2 Mayıs
İşletmeler için Haritalarda Yer Almanın Faydaları

Belirli bir coğrafyada faaiyet gösteren firmalar firmalarını harita servilerine kayıt etmeli. Ama bir çok firma işletmlerini harita servislerine niçin kayıt etmeleri gerektiğini bilmiyor....

02.05.2019 | Firmalar | Rehber.com.tr

Bütün firmaların amacı ürün veya hizmetlerini daha çok müşteriye ulaştırmak ve daha çok satış yaparak para kazanmaktır. Bu amacın gerçekleşmesi içinde bir çok strateji üretilmekte ve hayata geçirilmekte. Firma sahipleri veya dijital pazarlama firmaları daha hızlı ve daha maliyetli satış yapabilmenin tek yolunun internet olduğunu anladı. Çünkü ülkemizde 43 milyon masaüstü, 29 milyonda mobil internet kullanıcısı var.

2000’li yılların başına kadar tüm sektörlerde belli başlı firmalar vardı. Haliyle de bir firmayı bulmak şimdiye nazaran daha kolaydı. Bir firmayı en kolay yoldan geçen birine sorarak bulurduk. Bu dönemde insanlar birbirlerine yardımcı olmayı önemser adres soran birine işini gücünü bırakarak yardımcı olurdu. Ama 2000’li yılların başından itibaren var olan firma sayısı hızla artmıştır. Bu artışla beraber insanların birbirine yardımcı olma isteğinde de azalma olmuştur. Firma sayısındaki artışı ve insanların bu firmaları bulma isteğindeki artışı gören bazı firmalar, işletmeleri haritalar üzerinde konumlandırarak kullanıcılara sunmanın yollarını aramıştır. 2007 yılından itibaren akıllı telefonların günden güne hayatımıza girmesi ile bu haritalar cep telefonlarına da girmiş, kullanıcının sürekli elinin altında olmaya başlamıştır. Bu bir adresi herhangi birine sormanın zorluğunu ortadan kaldırmış ve adreslerin doğru bulunma oranını artırmıştır.

Haritalar ilk zamanlar navigasyon cihazlarında kullanılıyordu. Bu navigasyon cihazları hatırı sayılır ücretlere satılıyor, kullanıcılar pretijli insanlar olarak nitelendiriliyordu. Navigasyon cihazlarının faydasının anlaşılması üzerine otomobil firmalarının kullanıcılarına ürettikleri yeni model araçlarda yeni bir özellik veya standart donanım olarak sunmaya başladı. Böylece haritalar çıkan bütün yeni model araçlarda kullanılmaya başlandı.

Başlangıçta Google, Yandex, Bing gibi arama motorları harita işine önem vermiş 2009 yılından sonra sosyal medya uygulamalarının giderek artması, bu uygulamaların kullanıcılarını coğrafi olarak sınıflandırabilmesi ve var olan harita servislerinin yüksek ücret talep etmesi veya toplamda yüksek ücretler ödenmesi bu sosyal medya uygulamalarının da kendi harita servislerini kurmalarını sağlamıştır. Günümüzde bilinen belli başlı harita servisleri  şunlardır;

google haritalar

Google Haritalar: Google Haritalar, 2005 yılında Google firması tarafından hizmete sunulan ücretsiz çevrimiçi haritalama servisidir. Google Haritalar diğer web sitelerinin de hizmetten yararlanması için API desteği de sunmaktadır.

Yandex Haritalar: Yandex Haritalar, Yandex firması tarafından geliştirilen ve ücretsiz kullanıma sunulan bir internet haritalama servisidir. Detaylı bir harita içeriğine sahip olan Yandex Haritalar, trafik sıkışıklığı ve yol tadilatı gibi çeşitli bilgileri de içermektedir. 2004 yılından beri aktif olarak çalışmakta ve hala geliştirilmektedir.

Bing Haritalar: Bing Haritalar Microsoft firması tarafından 2005 yılında Bing paketinin bir parçası olarak ücretsiz olarak kullanıma sunulan bir web harita hizmeti arama motorudur. Bing Haritalar Platformu tarafından desteklenmektedir.

Apple Haritalar: Apple Haritalar Apple firması tarafından geliştirilen ve tüm Apple cihazlarında ücretsiz kullanıma sunulan çevrimiçi haritalama servisidir.

Here Haritalar: HERE Haritalar, 1985 yılında kurulan firma olup Hollanda merkezli bireylere ve şirketlere haritalama ve konum bilgisi ve ilgili hizmetler sunan bir teknoloji şirketidir.

Bunların haricinde bir çok sosyal medya uygulamasının da kendi harita uygulamalarını kullandığını söyleyebiliriz. Bunlar

 1. Facebook Harita
 2. İnstagram Harita
 3. Yelp Haritalar
 4. Whapsapp Harita
 5. Foursquare Harita
 6. Swarm Harita

Harita Servisleri Nasıl Çalışır?

harita servisleri nasıl çalışır

Akıllı telefonların günlük hayatımıza girmesi ile birlikte haritalarda bu akıllı telefonlara girdi. Kullanıcı aradığı bir yeri, hizmeti cep telefonundan aratır. Harita servisleri de işte tamda bu noktada devreye girerek, kullanıcıları için konum bazlı, özelleştirilmiş hizmetlerini devreye soktular. Kullanıcı, bilgisayarından yada mobil cihazından bir arama gerçekleştirdiğinde, ilgili harita servisi kullanıcının konumunu tespit ederek ona aradığı arama ile ilgili, kendisine en yakın konumda bulunan haritalara kayıtlı işletmeyi  veya işletmeleri öncelikli olarak gösteriyor. Örneğin  Fatma hanım bir yakınının A semtindeki bir hastanede yattığını öğrendi. Hemen ziyaret etmeye karar verdi. Gideceği hastanenin nerede olduğunu, kendisine ne kadar uzaklıkta olduğunu, bu hastaneye ne kadar zamanda gidilebileceğini öğrenmek için hemen cep telefonunu çıkardı ve cep telefonunda yüklü olan harita uygulamasına gideceği hastahanenin adını yazdı ara düğmesine dokundu. Cep telefonuna yüklü olan harita uygulaması Fatma hanımın bulunduğu konumu uydudan tespit edip gideceği hastahanenin konumu ona gösterdi. Bunu yaparken Fatma hanıma o hastahanenin yakınında bulunan işletmelerin isimlerini de gösterdi. Harita servislerinin bunu yapmaktaki amacı ise Fatma hanım belki yapacağı hasta ziyaretinde eli boş gitmesin diye hastahane yakınındaki çiçekçi, market gibi yerlerden alışveriş yapsın diye gizli hatırlatma yapmak.

Veya başka bir örnek verecek olursak İstanbul  da yaşayan ve halıları kirlenen Semra hanım yaşadığı yerde kendisinin  yakınındaki Halı Yıkama Firmaları hangileri diye araştırma yapmak için cep telefonuna yüklü olan harita uygulamasına “İstanbul Halı Yıkama Firmaları” diye yazdı ve ara düğmesine dokundu. Harita servisi Semra hanımın yaşadığı yeri anında tespit ederek kendisine en yakın halı yıkama firmalarını listeledi. Semra hanım artık bu noktada bu firmalardan birine tıklayarak firmaya telefon edecek. Sizde firmanızın bu tarz aramalarda çıkması için firmanızı Google Haritalara eklemeniz gerekiyor. Firmanızı Google Haritalara nasıl ekleyeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Google Haritalar İle İşletmeniz Sürekli Görünür Olsun

Haritalara Kayıt Olmak Firmalara Ne Gibi Faydalar Sağlar?

haritalara kayıt olmak firmalara ne gibi faydalar sağlar

Bir firma veya işletme Google Haritalar başta olmak üzere haritalar servisine kayıt olursa aşağıdaki faydaları görür.

 • Potansiyel Yeni Müşterileriniz Olur.
 • Akıllı Telefonlar Sayesinde Kolay Bulunabilme.
 • İşiniz İle Alakalı Aramalarda Yer Alabilme İmkanı.
 • Adres Tarifi Yapmanıza Gerek Kalmaz.
 • İşletme Adres, Telefon, Web Siteniz ve Resimleriniz Sergilenir.
 • İşletmenize En Yakın Müşterilere Erişim İmkanı.
 • Tüm Navigasyon Cihazlarına Kayıt İmkanı.
 • İşletmenizi Rakiplerinize Karşın Her Alanda Yukarıya Taşırsınız.

Harita servislerine kayıt olmakla hizmet verdiğiniz sektör veya sattığınız ürünle ilgili herhangi bir kelimeyi arayan kullanıcıya işletmenizi bedava gösterme imkanınız olur. Böylece herhangi bir reklam çalışması yapmadan işletmenize en yakın potansiyel yeni müşteriler bulursunuz. Böylece işletmenizin adresini tarif etmek zorunda kalmazsınız. Artık bir çok harita servisi kullanıcılarına bir yönetim paneli vermekte. Bu panel aracılığı ile işletmenize ait adres, telefon, web siteniz gibi bilgileri kendiniz girebiliyor veya bu bilgileri kendiniz kolayca güncelleyebiliyorsunuz. Ayrıca size sunulan bu panel ile işletmenize ait görselleri, videoları veya ürünleri ekleyebiliyorsunuz. Yayın ekleme özelliği ile yapmış olduğunuz kampanya veya duyuruları yayınlayabiliyorsunuz. Bu sayede kullanıcıların yaptığı aramalarda daha üst sıralarda listelenirsiniz. En önemlisi de işletmenizi milyonlarca cep telefonu veya navigasyon cihazlarına kayıt ettirmiş gibi firma bilinirliğinizi artırır potansiyel yeni müşteriler bulursunuz.

İşletmeler için Haritalarda Yer Almanın Faydaları makalesi  ile ilgili duygu, düşünce ve varsa tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Ayrıca bu makale de anlattığımız bilgilerin daha çok kişi tarafından özellikle de arkadaşlarınız tarafından da öğrenilmesi için Hemen Şimdi Paylaşın. Unutmayın,

Paylaşmak Mutluluktur.


Etiketler: İşletmeler için Haritalarda Yer Almanın Faydaları #haritalar #googleharitalar #googlebenimişletmem #googlemybusiness #haritaservisleri