Kendi İşini Kurma Rehberi


16 Mayıs
Kendi İşini Kurma Rehberi

Adım Adım Kendi İşini Kurma Rehberi. Bu yazımızda kendi işinizi kurmak için izlemeniz gereken adımları ayrıntılı bir biçimde anlatıyoruz....

16.05.2021 | Genel | Rehber.com.tr

Nasıl Girişimci Olurum?

Kendinizi Değerlendirin

Kendi işinizi kurma sebebiniz nedir? Öncelikle bu soruyu kendinize sormanız gerekiyor. Sebebini bulduktan sonra ne tarz bir iş yapacağınızı belirleyin.

  • Ne tür yeteneklere sahipsiniz?
  • Tutkuyla sevdiğiniz şeyler nedir?
  • Uzmanlık alanınız ne?
  • Ne kadar paraya ihtiyacını var?

Kendi işinizi kurduğunuzda yeni yaşam tarzına uyum sağlayabilecek misiniz? Bu tarz soruların cevabını bulduktan sonra kendi çizginize uygun olan bir iş fikri bulmanız gerekiyor.

İş Fikri Bulun

Sonrasında iyi bir iş fikri bulmanız gerekmektedir. İyi bir iş fikri bulabilmek için teknolojiden haberdar olun. Gündemi takip edin. Yeni gelişmeler iş dünyasını ne yönde değiştirecek? Teknolojik trendler neler? Bu yeni trendde başarılı olabilir miyim? gibi sorulara cevap bularak yeni iş fikirleri edinebilirsiniz.

Sizi ne rahatsız eder? Eğer bir durumdan rahatsız oluyorsanız bu durumla ilgili araştırmalar yaparak sizin gibi düşünen insanların olup olmadığına bakın. Bu durumu düzeltebilmek adına iyi bir iş fikriniz varsa yeni bir iş fikri bulmuş olabilirsiniz.

Yeteneklerinize güveniyor musunuz? Bunu farklı bir sektöre aktarabilir misiniz? Yeni bir bakış açısı, yeni bir ürün yeni bir sektörü kökünden değiştirebilecek bir fikriniz varsa başarılı bir girişimci olabilirsiniz.

Uygun ve hızlı çözümler sunabilme gücünüz var mı? İş fikriniz yeni değilse de mevcut olan şartlarda daha iyi, ucuz ve hızlı çözümler geliştirebilir misiniz?

Piyasa Araştırması Yapın

Potansiyel olacak rakiplerinizi inceleyerek piyasa araştırmalarına başlayabilirsiniz. Potansiyel rakiplerinizi inceleyerek piyasa hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu konuda internetten araştırma yapabilir ve sektör hakkında bilgili ve tecrübeli insanlarla iletişime geçerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Yorum ve Düşüncelere Önem Verin

Ürün ve düşünceleri değerlendirirken şunlara dikkat etmelisiniz.

Sakin Olun: Yorum ve öneri alırken sakin kalmaya özen gösterin.

Teşekkür Edin: Size olumsuz dönüş yapanlara teşekkür edin. Onların görüşleri olmasaydı kendiniz geliştiremezdiniz.

Benzerliklere Dikkat Edin: İnsanların yorumlarındaki temalarına dikkat edin. Benzer yorumlar geliyorsa o noktaya biraz daha odaklanmak gerekebilir.

Soru Sorun: İnsanların düşüncelerini dinlerken mutlaka sorular sorun. Neyi beğenmediklerini ve nasıl daha iyi olacağını sorun.

Resmileştirin

Şirketinizle ilgili tüm yasal izin, levha ve belgeleri alın. Bunun için bir avukat ile görüşebilirsiniz. Ayrıca şirketinizin türü ne olacak? Limited mi, Anonim mi yoksa Şahıs şirketi mi?  Buna karar verin.

İş Planı Yapın

İş planı, kuruluşunuz, piyasaya ürünlerinizi sunmanız ve şirket yönetiminiz hakkında nasıl bir yol çizeceğinizi ifade eden yazılı bir metindir.

Pazarlama Stratejileri: Hedef piyasanızı ve müşteri kitlenizi belirlediniz mi?

Rekabet Analizi: Rakiplerinizin sahip olduğu avantaj ve dezavantajlar nelerdir? Onlarla nasıl rekabet edeceksiniz?

Operasyon Yönetimi: Şirket nasıl yönetilir? Kaç kişilik ekipler kurulacak? Çalışan sayısı ne kadar olacak?

Finansman: Sermayeyi nereden bulacaksınız? Ne kadar sürede şirket kendini amorti edebilir?

Bu gibi soruları cevaplayarak önünüzü görmenizi sağlayabilirsiniz.

Sermaye Bulun

Kendi Sermayenizi kurun: Biriktirdiğiniz paranız varsa bunu bu işe yatırabilirsiniz. Böylelikle kontrol yalnızca sizin elinizde olabilir.

Ailenize ve arkadaşlarınıza sorun: Aile ve iş ilişkilerini birbirinden ayırmak zordur. Fakat aile içerisinden birini ikna edip bu işe yatırım yapmasını sağlamak daha mantıklı olacaktır.

Kredi alın: KOSGEB tarzı kuruluşlar girişimcilere belli miktarlarda yardım fonu sağlamaktadır. Bu sebeple iş kurmak isteyenlere kredi verin ve kuruluşlara başvurun.

Crowdfunding kampanyası açın: Kickstarter, Indiegogo tarzı siteler açarak iş planınızı ayrıntılı bir şekilde anlatarak karşılığında para alabilirsiniz.

Star up kuluçka programlarına başvurun: Kuluçka programlarına başvurarak başarılı fikirler edinebilir finansal destek yapılmaktadır.

Değiş tokuş yapın: Örneğin; bir bilgisayar sistemini aylık kontrol etme karşılığı olarak o şirketin ofisindeki bir odayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ürün ya da Hizmet Geliştirin

Kendi işinizi kurma fikri satış yaptıktan sonra başlıyor demektir. Örneğin; uygulama yapmak için yazılımcı değilseniz işe personel almanız gerekmektedir.

Ürünleri Kontrol Edin: Ürün geliştirme aşamasında siz de işin içinde olun ve üretilen şeyle ilgili fikir sahibi olun.

Denetim Yapın: Örneğin bir uygulama geliştirilmesi için freelance bir yazılımcı varsa bu kişinin ne durumda olduğuyla ilgili kontrol etmesi için konuyla ilgili olarak bir kişiye görev verin.

Uzman kişilerle çalışın: Kendi alanında uzman kişilerle çalışın.

Ürün geliştirmeye önem verin: Elde edeceğiniz kazanca göre harcama yapın.

Personel Alımı Yapın

Hedeflerinizi belirlerken kararlı olun: Çalışanlarınıza vizyonunuzu ve amacınızı anlatın. Tüm çalışanlara görev amacınızı söyleyin.

İşe alım süreciyle ilgili bilgi sahibi olun: İş görüşmesinden isteyeceğiniz resmi belge ve evrakların konusunda bilgi sahibi kişilerden destek isteyin.

Şirket Kültürü Kurun

Şirket kültürü, çalışanların saygı gördüğü, herkesin söz sahibi olduğu, herkesin kendini işe yarar hissettiği ve sıkı bir şekilde çalıştığı bir kültürdür.

Dükkanı Uygun Yerde Açın

Dükkanın uygun yerde olması satış yapmak ve bilinirlik açısından çok önemlidir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

Şirket türü: Nasıl bir iş yaptığınızla ilgili olarak ofisi ve ya dükkanı uygun bir yere açmanız önemlidir.

İnsan trafiği: İnsanların yoğun bir şekilde kullandıkları bir noktada iş yeri açmak önemlidir.

Park alanı: Ulaşılabilirlik açısından oldukça önemlidir. Araba, metro ve otobüsle kolay ulaşım sağlanan bir yer olması yararlı olacaktır.

Rakiplere mesafeli olma: Bu durumun avantajları ve dezavantajları vardır. Araştırarak bu işe girişmeniz daha doğru olacaktır.

Semtin Profili: Gecekonduların olduğu bir yerde iş yeri açmak kötü bir fikir olacaktır.

Kira: Dükkan size ait değilse kirası önemlidir. Kira, fatura gibi giderler ne kadar az olursa size kalan kazanç oranı o kadar yüksek olacaktır.

Kira Sözleşmesi: Dükkanda herhangi bir sebepten dolayı satış yapamadıysanız lokasyon değiştirebilmelisiniz. Bu sebeple kira sözleşmesini uzun süreli yapmamaya özen gösterin.

Satış Yapmaya Başlayın

Dinleyin: Müşterilerinizi iyi dinleyin neye ihtiyaçları olduğunu anlarsanız. Onlara yönelik bir hizmet sunabilirsiniz.

Müşterileri zorlamayın: Müşterileri satışa ikna etmek için zorlamayın.

Olumsuz cevap almaktan çekinmeyin: Bir ürünü satmaya çalışırken genellikle insanlar almaya niyetli değilseler bile dinlerler. Bu sebeple hayır cevabını almaktan çekinmeyin.

Hedef kitlenizi belirleyin: Ürünlerinize kimler ihtiyaç duyuyor. Kimler ürünlerinizle daha fazla ilgileniyor? Böyle bilgileri hedef müşteri kitlesi olarak belirlemeniz son derece önemlidir.

İşlerinizi Büyütün

Kurduğunuz işinizi büyütmek için birçok yöntem bulunuyor. Fakat şu iki konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

Kendi paranızı kazanmanız gerekiyor. Pazarlama ve reklama önem vermelisiniz. Bu konuda sosyal medyayı iyi kullanmalısınız. Hedef müşterilerinizi iyi belirlemelisiniz.

Mevcut müşterilerinizi elinizde tutmanız gerekiyor. Yeni bir müşteri kazanmadan önce elinizdeki müşterileri kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

Bu stratejileri uygulayarak işinizi büyütebilir ve geliştirebilirsiniz. Sağlam bir ekip ve sağlam bir pazarlama ile kaliteli ürün ve hizmetler sayesinde kendi işinizi kurabilir ve iş sahibi olabilirsiniz.