KOSGEB E-Ticaret Desteği Nedir, Nasıl Alınır


9 Mayıs
KOSGEB E-Ticaret Desteği Nedir, Nasıl Alınır

KOSGEB E-Ticaret Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?” Başlıklı yazımızın bu bölümünde KOSGEB'e kimlerin başvurabileceği hakkında bilgi veriyoruz....

09.05.2021 | Genel | Rehber.com.tr

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, Küçük ve Orta Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltmasına denilmektedir. Ticarete atılmak ve kendi işini kurmak isteyen kişilerin sermaye ihtiyacını karşılayan kuruma denir. İş kurmak isteyen kişilerin, desteklenmesi ve ülkede farklı iş alanlarını oluşturmak için sermayesi olmayan fakat iş fikri olan kişilerin belirli bir bütçe ile desteklenmesidir.

KOSGEB’e Kimler Başvuru Yapabilir?

KOSGEB desteği almak isteyen kişiler, öncelikle KOSGEB’in yapmış olduğu eğitim programlarına katılmalıdır. Bu eğitimler şunlardır;

Genel Girişimci Eğitimi: İş kurmak, iş yürütmek, iş kurma ve yürütme süreci esnasında rol ve sorumlulukları yerine getirme konusunda bilgi almak isteyen KOSGEB eğitiminin ilk aşamasıdır. KOSGEB genel girişimci eğitimini tamamlayabilenler ileri eğitim girişimine katılabilmektedir.

İleri Girişimci Eğitimi: Bu eğitimde genel olarak yenilikçi ve ileri teknoloji düzeyinde olan sektörler ve imalat sektöründe bulunacak kişilerin gereksinim duydukları bir eğitimdir. Bu eğitime katılabilmek için girişimci eğitimi bitirmiş olmak gerekiyor. Buna ek olarak; kişilerin istihdam, küresel rekabet ve marka değeri oluşturacak seviyeye gelmiş olması gerekmektedir.

KOSGEB’de bu eğitimleri tamamlayan kişilerin KOSGEB’den hibe ve kredi alabilmeleri için başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunlar;

  • Yeni iş kurmak isteyenler,
  • İş yeri açmak isteyenler,
  • İş yeri için makine almak isteyen firma ya da kişiler,
  • Yurtiçi ve ya yurtdışında bulunan fuarlarda markasını ve ülkemizi temsil etmek isteyenler,
  • Ar-ge ve inovasyon sektörlerinde çalışma yapmak ve proje üretimi yapmak isteyenler

Bu eğitimlere başvurarak sonrasında KOSGEB’den kredi ya da hibe alabilirler.

Ayrıca KOSGEB’den alacak olduğu hibe ya da kredilerden yararlanmak isteyen kişiler şirketlerini açmadan önce KOSGEB’den gelip eğitimlerini tamamladıktan sonra bu hizmetten yararlanabilirler.

KOSGEB’e E-ticaret Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB hibe ya da kredilerinde faydalanmak isteyenler öncelikle verilen eğitimleri tamamlamalıdırlar. KOSGEB’den e-ticaret desteği alanlar 32 saatlik eğitimi tamamlaması gerekir. Bundan sonra KOSGEB’den hibe ya da kredi almak isteyen kişiler iş planını hazırlamalıdır. KOSGEB iş planını hazırlarken verilen bilgiler kullanmanız ve bunlara göre iş planı yapmalısınız. İş planınızı hazırladıktan sonra planı KOSGEB’e teslim etmelisiniz. Hazırlamış olduğunuz iş planı, KOSGEB’de çalışan uzmanlar tarafından incelemeye tabi tutulacaktır. Bu inceleme aşamasından sonra KOSGEB işinizi onaylayıp onaylamadığı hakkında size dönüş yapacaktır. İş planınızı yaparken KOSGEB’in desteklemiş olduğu sektörlerden birine göre iş planı yapmanız önemlidir. Bu iş planının onaylanma aşaması daha kolay olacaktır. KOSGEB iş planınız, KOSGEB’in destek vermediği bir alanda ise iş planınızı kabul etmeyecektir.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

Destek

 

Tutar

Kuruluş Masrafları

 

Gerçek Şahıslar:5000 TL   

Sermaye Firmaları İçin: 10.000 TL

 

Makine ve Teçhizat Destekleri

 

Düşük- Orta Teknoloji Seviyesi: 100.000 TL

Orta Yüksek Seviyede Teknoloji: 200.000 TL

Yüksek Seviyede Teknoloji: 300.000 TL

Mentörlük Desteği

 

10.000 TL

Performans Desteği

 

Prim döneminde değişebilir.

Sertifika Desteği

 

5000 TL