Kripto Para Ne Demek, Kripto Para Birimleri Nelerdir?


14 Ocak
Kripto Para Ne Demek, Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Kripto para kavramını son zamanlarda daha çok duyar olduk. Böyle giderse daha çok duyacağız gibi. Bir yatırım aracı olan kripto paralar nedir, hangi kripto para türleri var bu makalede....

14.01.2021 | Genel | Rehber.com.tr

   Kripto Para Nedir?

   Kripto- ön eki hayatımıza kripto paralardan önce kriptografi ile girmiştir. Anlamı ‘saklı yazı’ olan ve teknolojik bir gelişme olan kriptografi, bilgilerin herhangi bir saldırıya karşı gizli ve güvenli tutulması olarak açıklanmaktadır.

   Günümüzde kriptografi oldukça gelişmiştir ve gerçekleştirilen işlemlerde güvenliği sağlamak adına sıkça kullanılan bir durumdur. Kripto paralar ise kriptografinin bir çeşit kullanım şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

   Kripto paralar günlük hayatımızda kullanıma girmelerinin ardından oldukça yankı uyandırmışlardır. Günümüzde gerçekleştirdiğimiz işlemlere nazaran oldukça güvenli ve gizli şekilde gerçekleştirilen işlemler kripto paralara olan bakış açısına ciddi anlamda yön vermiştir. Kripto para piyasası her ne kadar gelişim göstermiş olsa da ana olarak karşımıza sayılı çeşitte kripto para çıkmaktadır. Şimdi birlikte en popüler kripto para çeşitlerini inceleyelim.

Kripto Paralar hangileri

Şu an dünya genelinde işlem gören bilinen binlerce kripto paralar var. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) hazırlamış olduğu raporda, Türkiye'de yatırım için en çok tercih 5 kripto para biriminin Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Digibyte (DGB), Bitcoin Cash (BCH) ve Stellar (XLM) olduğunu açıkladı.

Bu kripto paralardan dünya genelinde en çok tercih edilen, yatırım yapılan Bitcoini gelin birlikte inceleyelim.

   Bitcoin Nedir?

   2008 yılında Bitcoin isimli bir kripto paranın piyasaya çıkarılma girişimi gerçekleşmiştir. Satoshi Nakamoto isimli bir kişi Bitcoin’in resmi raporunu internet üzerinden yayınlamış ve insanlara ürününü tanışmıştır. Fakat gelişen süreçte kişinin gerçek isminin bu olmadığı ortaya çıkmış ve olay bir anda belirsizlik kazanmıştır. Dolayısıyla Bitcoin’in kimin tarafından ortaya çıkarıldığı günümüzde bilinmemektedir.

İlk çıktığı dönemde oldukça ucuz bir piyasaya sahip olan Bitcoin’in bugünlere gelebileceğini kimse aklından bile geçirmezdi. Fakat büyük bir patlama yaratarak insanları kendine hayran bırakan kripto paralar adeta yeni bir dönemin kapılarının açıldığının habercisiydi. İlk yıllarında çok göz önünde bulunmayan ve hak ettiği değere bir türlü ulaşamayan Bitcoin, yaklaşık 2 yıllık bir süreçte deep web üzerinden kullanıldı.

Takvimler 2013-2014 yıllarını gösterdiğinde ise oldukça değer kazanan Bitcoin hemen herkes tarafından bilinir bir hale geldi. Bu dönemlerde bazı ticaret firmaları Bitcoin ile ödeme sistemlerini kullanılır hale getirdiler. Öte yandan Kripto para sektörünün gelişimini gören birçok insan da yatırım amaçlı Bitcoin alma yoluna gittiler. 2014 yılından sonra Bitcoin’in değer kazanma hızı her ne kadar yavaşlasa da grafik hep daha yukarılara doğru ilerleyiş gösterdi. Son olarak günümüze geldiğimizde ise oldukça yüksek tutarlardan işlem görür hale gelen bir kripto para sistemi mevcut durumda. Peki, bütün bunlar sonucunda Bitcoin kullanımının avantajlı mı dezavantajlı mı olduğunu nereden bileceğiz? Bu sorunun cevabını genel olarak verebilmek mümkün değil. Fakat Bitcoin kullanımının insanlara sağlamış olduğu birçok avantaj varken bazı dezavantajlarla karşılaşmakta mümkün. Bu avantaj ve dezavantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

kripto paralar nedir

             Bitcoin Kripto Paranın Avantajları Nelerdir?

  1. Yalnızca 21 milyon Bitcoin mevcut – Ortaya ilk çıkışından bu yana oldukça fazla kazma işlemi gerçekleştirilen Bitcoin’in piyasa içerisinde yalnızca 21 milyon kadar bulunabileceği oldukça kritik bir durum. İnternet üzerinden ekran kartlarının işlemcilerini ya da bilgisayarın kendi işlemcisini Bitcoin madeni kazma işlemine tabi tutan kullanıcılar, bu işlemi kısıtlı bir süreç içerisinde gerçekleştirebilecekler. Piyasada mevcut olan Bitcoin miktarı 21 milyona ulaştığı anda kazma işlemi sona erecek ve yalnızca piyasada bulunan Bitcoin insanlar arasında devredilerek kullanılabilecek. Dolayısıyla fazla üretim sonucunda Bitcoin değerinin düşmesi gibi bir durum söz konusu olamayacak.

  2. Bitcoin rakiplerine nazaran paraya daha kolay çevrilebiliyor – Piyasa da oldukça fazla kripto para çeşidi işlem görüyor. Fakat hepsinin olumlu yanları mevcutken aynı zamanda bazı olumsuz yanları da mevcut olabiliyor. Bütün kripto paralar içerisinde Bitcoin daha hızlı işlem görüyor ve kısa sürede nakit paraya çevrilebiliyor. Bunun en temel sebebi ise kripto para piyasasının Bitcoin ile ortaya çıkması ve günümüzde en popüler kripto paranın Bitcoin olması olarak gösteriliyor. Öyle ki internet üzerinden Dolar, Euro ve Türk Lirası arasında geçiş yaparmış gibi Bitcoininizi de bozdurabiliyorsunuz.

  3. Bitcoin rakiplerine oranla mağazalarda daha fazla kabul görüyor – Kripto paralar nakde çevrilebileceği gibi bazı mağazalarda da kullanılabiliyor. Mağazaların birçoğu henüz kripto paralar ile ödeme sistemlerini bünyelerine almamışken bir kısım mağaza ise özellikle Bitcoin olmak üzere kripto paralara kapılarını açmış durumda. Fakat bir önceki cümlede de üzerine basılarak belirtildiği gibi kripto paralar arasında en çok tercih edilen Bitcoin oluyor. Eğer kripto para pazarında Bitcoin kullanımını tercih ederseniz, nakde çevirmeniz gibi mağazalarda kullanmanız da oldukça kolay bir hale geliyor.

Bitcoin Kripto Paranın Dezavantajları Nelerdir?

  1. Bitcoin piyasası anlık olarak oldukça fazla dalgalanabiliyor – Kripto paralar arasında en popüler olan Bitcoin günlük ve saatlik olarak oldukça fazla iniş çıkışlara maruz kalabiliyor. Öyle ki yüksek meblağda Bitcoin sahibi kişiler anında dibe vurabiliyor ve büyük çöküşlerle karşı karşıya kalabiliyor. Bazı kişiler piyasa da meydana gelen dalgalanmaları sevebiliyor fakat bu dalgalanmalar sonucunda büyük kayıplar yaşayan kişiler yaşadıkları dolayısıyla Bitcoin’den uzaklaşmayı tercih edebiliyor.

  2. Yeni kripto paralar Bitcoin’in tahtını elinden alabilir – Bitcoin hayatımızda yaklaşık olarak 10 yıldır mevcut. Bu süreç içerisinde zirveyi kimseye kaptırmaması ve oldukça popüler olması insanlar tarafından tercih edilmesine sebep oluyor. Fakat gözlerin üzerinde olması sonucunda günümüzde Bitcoin’in yeni varyasyonları ile karşılaşmak da oldukça olası hale geldi. Yeni yeni ortaya çıkan kripto paralar kısa sürede gelişerek Bitcoin’i tahtından edebilir. Bu durum Bitcoin kullanıcılarına bir darbe olabilir ve piyasanın alt üst olmasını sağlayabilir.