Mobilya Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


15 Ağustos
Mobilya Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mobilyalar evlerimizin en değerli eşyalarını oluşturur. Sizlerde yeni mobilya seçerken rehber sitemizdeki alakalı kategoride firmalara ulaşabilirsiniz....

15.08.2017 | Firmalar | Rehber.com.tr

Dayanıklı tüketim malları içinde yer alan mobilya grubu kendi içinde kullanım alanlarına göre farklı gruplara ayrılmaktadır. Yatak odası, yemek odası ve bunlar ile bütünleyici parçaları salon takımı, oturma grubu mobilya grubunda sayılan parçalardır. Peki, mobilya alışverişinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Öncelikle mobilyalarınız ikinci el satışı yapan mağazalardan mı yoksa sıfır olarak mı edinmek istiyorsanız ona karar vermelisiniz. İkinci el veya teşhir ürünü edineceksiniz aynı modellerin fiyatlarına nazaran daha uygun fiyata sahip olmalıdır. Hataları varsa bunlar giderilmelidir.

Sıfır almak istediğiniz ürünler içinse diğer seçimlerde olduğu gibi fiyat araştırması yapmanız gerekmektedir. Zira firmalar birbirine rakip olduğundan daha çok müşteri çekebilmek adına fiyatlar konusunda biri diğerine göre uygun olabilir ya da örneğin düğün sezonunda sunulan evlilik kampanya paketlerinde evlilik hazırlığı yapanlar için daha hesaplı olabilmektedir.

Daha sonra takımlarınızda kullanmak istediğiniz modellere karar vermelisiniz. şatafatı ve gösterişi seviyorsanız ağır avangart modeller tercih edebilir iken günlük oturma grubunuz için daha günlük olan modern avangart grubundan ya da daha spor mobilyalar tercih edebilirsiniz. Misafiriniz çok oluyorsa hem modern avangart grubunuzu hem de daha günlük olan spor modellerinizi yatağa dönüştürülebilen takımlar olarak tercih edebilirsiniz. Bu tercihte bulunacaksanız modellerin sırttan makaslı veya alttan çekmeli olmasına özen göstermelisiniz zira her yatağın kullanılması gereken durumlarda koltuğu taşımak sizin için zor gelebilir. İkinci el veya sıfır modellerden dilediğinizi bütçe, özellik ve model konusunda karşılaştırma yaparak sitemiz rehber üzerinden bilgilenebilirsiniz. Söylediğimiz özellikler ile koltuğu yerinden oynatmadan ve kendinizi yormadan tek hareketle açıp kullanabilirsiniz. Renk konusunda salon takımı için daha çok tercih edilen renkler daha ferah görülmesi adına daha açık renkler tercih edilmektedir.

Örneğin yemek odası için yeriniz mevcutsa yekpare yani açılmayan modeller ayrı ve daha ağır bir hava kattığından bu modeli tercih edebilirsiniz. Yeriniz müsait değil, kısıtlı ise üzülmeyin açılabilen modellerde de birbirinden modern ve klasik mobilyalar vardır. Havanız, tarzınız hangi modele daha çok yakınsa kullanabilirliliğini ve dayanıklılığını dikkate alıp seçimlerde bulunabilirsiniz.

Kullanılan malzemeler mobilya seçimi konusunda tercihlerinizi değiştirebilir. Aldığınız ürünler mağazadaki gibi vitrinde durmayıp kullanılacağından dayanıklı olması ömrünün uzun olması konusunda son derece önemlidir. Mobilyayı almadan ödeme seçeneklerini kararlaştırmalı, daha sonra kullanım açısından veya teknik açıdan sorun yaşadığınız takdirde elinizde bulundurmanız gereken garanti durumu sorgulanmalı garantisiz kesinlikle ürün alınmamalıdır. Aldığınız ürünün satış sonrası hizmet olması da alımı etkileyen ve insanı güvende hissettiren bir başka maddedir. Önemli diğer bir konu ise kumaş seçimidir. Kumaş kolay silinebilir, su, sıvı geçirmeyen, toz hapsetmeyen teknoloji ile üretilen kumaşlar olmalıdır.