Ortaklık Kurulurken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


16 Mayıs
Ortaklık Kurulurken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ortak olmak, ortaklık çok dikkat edilen konular değil. Günümüzde bir çok girişimde ortaklıkla hayata geçiriliyor. Kısaca ortaklık nedir? bu makalede....

16.05.2019 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

Günümüzde Girişimcilik adı altında olsun ya da normal işyeri açma olsun ortaklık kavramı sıkça geçmeye başladı. Hal böyle olunca da ortaklık yapılırken nelere dikkat etmek gerekir yazmak istedik. Ortaklık aslında ticaretin içerisinde vardı. Ama günümüzde Girişimcilik, Startup gibi kavramlar sık sık kullanılınca ortaklık konusu daha bir sık duyulur oldu. Gerek ikili konuşmalarımda, gerek internet ve sosyal medya mecralarında şahit olduğum çoğu girişimin ortaklık üzerine kurulduğu. Ortaklık bir vücuda organ nakli gibi ya da argo tabirle evlilik gibi bir şeydir. Tamamen güven üzerine kurulu olan ortaklık, en ufak bir şüphe, en ufak bir güvensizlik, en ufak bir samimiyetsizlik, en ufak bir gevşeklik bu ortaklığın çatırdamasına sebep olabiliyor. Ortak olurken nelere dikkat etmek gerekir sorusuna cevap vermeden önce bir insan neden ortak olmak ister? O sorunun cevabını verelim. Ortak olmak isteği bana göre dört sebepten ortak olmak veya ortak almak ister;

 1. Psikolojik Nedenler
 2. Maddi kaynak yetersizliği
 3. Zaman yetersizliği
 4. Bilgi eksikliği

ortaklık

Ortaklıkta Psikolojik Nedenler

İnsan oğlu fıtratı gereği  yalnız kalamaz, yalnız kalmayı da sevmez. Zaten ne demişler yalnızlık Allaha mahsustur diye. İşte bu gerçekten hareketle girişimciler ya da yaptığı işten tam emin olmayanlar yada yarın bir gün insanlar beni kınamasın gibi gerekçelerle ortak alınıyor. Yani ilk adımı atarken yalnız atmak istemeyen yada çıkacağı yolda tek başına yürümek istemeyenler ortaklık arayışına giriyor.

Ortaklıkta Maddi Kaynak Yetersizliği

Şu bir gerçek ki parasız hiçbir şey olmuyor. Fikri olanın parası olmuyor, parası olanında fikri. Girişimciler veya yeni iş kurmak isteyen kişiler var olan ya da ilerde oluşabilecek masrafları tek başına karşılayamadığından ortak arayışına giriyor. Bazen her ihtimale karşı ne olur ne olmaz diye oluşabilecek zararları da yarı yarıya azaltırım düşüncesi de etkili olmuyor değil.

Ortaklıkta Zaman Yetersizliği

Girişimcilerin çoğu bir işte iştigal edip zamanlarından kısarak bir şeyler yapmaya çalışan insanlardır. Bu kişiler için en önemli şey zaman yetersizliğidir. Bir sürü şey yapılması gerekiyor ama zaman yok. O işlerin yapılabilmesi başka birinin ortak olması gerekiyor.

Ortaklıkta Bilgi Eksikliği

Günümüzde artık girişimcilikte veya yeni iş kurmada sadece o işle ilgili bilgi sahibi olmak yetmiyor. Mali konularda, pazarlama konularında, finansal konularda gibi bir çok alanda da bilgi sahibi olmak gerekiyor ki işler yürüsün. İşte bu gerçekten hareketle bu işleri yapacak eleman istihdam edemeyen kişiler çözümü bu işleri yapacak, bu işlerden anlayan birini ortak alarak çözmeye çalışıyor.

Girişimcilik adı altında veya kuracağınız iş konusunda yukarıdaki nedenlerden dolayı ortak almak isteyebilirsiniz. Bu ortaklığı yaparken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanız hem maddi hem de psikolojik olarak sorun yaşamınızı önler. Ortaklık kurarken dikkat etmemiz gereken kriterler şunlardır.

 • Ortağınızla aranızda gelir farkı çok olmamalı.
 • Eşiniz, dostunuz ve en önemlisi akrabanızla mümkünse, ortaklık yapmayın.
 • Ortaklar birbirlerinin eksiklerini kapatabilecek kişiler olmalı.
 • Ortaklığın ayrıntıları yazılı olarak belirtilmeli.
 • Ortaklar arası iş bölümü mutlaka olmalı.
 • Ortaklık yaparken ortaklığınıza 3. Kişileri katmayın.
 • Ortak olacağınız kişinin referanslarını iyi kontrol edin.

Ortağınızla aranızda gelir farkı çok olmamalı.

Bir girişimin yada yeni bir iş yeri açarken ilk göz ardı edilen ama ilerde en çok sorun çıkaran kısımdır burası. Yeni bir iş kuruluyor, dünya kadar masraf var. Ödemelerin zamanı geliyor ama para yok. Bu durumda hemen bir ortak bulayım düşüncesine girişiliyor. Ortak olacağım kişide para olsun da gerisi bir şekilde hallolur demeyin. Çünkü hallolmuyor. Sizden çok parası olan kişi zamanla işi onun sayesinde kurmuşsunuz moduna geçebiliyor. Parasının çok olmasını ilerde işin asıl sahibi davranmasına, sizi bir çalışanı gibi görmesine sebep olabiliyor. Kurulacak işte ortaya çok para koymasını yeterli görüp yapılacak diğer işleri sizin üzerinize yıkabilir. En ufak bir olumsuzluk durumlarında onun yaşayacağı maddi kayıplar sizden çok olacağı için normalden farklı tepkiler varabilir. İşte bütün bu nedenlerden dolayı alacağınız ortağınızla aranızda çok büyük bir gelir farkı olmasın.

Eşiniz, dostunuz ve en önemlisi akrabanızla mümkünse, ortaklık yapmayın.

Atalarımız boşuna dememiş akrabayla ticaret olmaz diye. Siz siz olun dostunuzla akrabalarınızla ortaklık kurmaktan kaçının. Ha hiç mi akrabalıkla kurulmuş başarılı olmuş firmalar yok. Çok var ama akrabalık üzerine kurulup dağılan ortaklık daha çok. Niye akrabadan ortak olmaz diyoruz çünkü en ufak durumda, olumsuzlukta tepkinizi dile getiremezsiniz. Çünkü kızacağınız kişi belki amcanız belki dayınız, kayın biraderiniz, belki amcaoğlunuz belki dayı oğlunuz. Ortaklıkta gösterilmeyen tepkiler haliyle aile ortamında gösteriler, akrabalar arasındaki ilişkiler olumsuz etkilenebiliyor.

Ortaklar birbirlerinin eksiklerini kapatabilecek kişiler olmalı.

ortak olmak

Ortaklar seçilirken genelde aynı bilgileri bilen, aynı ilgi alanlarına sahip kişiler seçiliyor. Bu ortak zaman geçirirken önemli olabilir ama konu iş olunca ne kadar sizden farklı bilgilere sahip olan birini alırsanız işler de o kadar hızlı ve düzenli ilerler. Çünkü iş hayatında bir sürü şey bilmemiz gerekecek. Bu bilgileri biz bilmiyorsak ortağımızın bilmesi bize hem zaman kazandırır hem de cebimizden para çıkmasını engeller. O yüzden ortak alırken sizden farklı bilgilere sahip biri olmasına dikkat edin.

Ortaklığın ayrıntıları yazılı olarak belirtilmeli.

Yine ortaklıkta başlangıçta çok dikkat edilmeyen ama sonrasında en çok problem çıkan noktalardan birisi yazılı anlaşma yapılmaması. Başlangıçta her şey toz pembe olduğu için sonra hallederiz. Biz birbirimize güveniyoruz gibi gerekçelerle kimin ne iş yapacağı, hangi haklara sahip olacağı gibi hususlar sözlü belirleniyor. Ama sorunlar çıkmaya başladıkça kimse problemin sorumluluğunu üzerine almayıp muhataplarına atmaya başlıyor. Yok ben öyle demedim, yok sen öyle anlamışsın, yok bunu senin yapman gerekiyor, yok bu senin yüzünden gibi suçlamalarla ortaklık çatırdamaya başlıyor. Hiç böyle durumlarla karşılaşmamak için başlangıçta her şey yazılı olarak yazılsın en sağlamı bunu bir notere de onaylatın problem çıktığında kimin ne yapacağı ne kadar sorumlu olacağı belli olsun. Ne demiş atalarımız “söz uçar yazı kalır”.

Ortaklar arası iş bölümü mutlaka olmalı.

Yukarıda ki maddeyle bağlantılı olarak ortaklıkta kimin ne zaman ne şekilde hangi işleri yapacağını yazılı hale getirin. Bir problem çıkması halinde bu hem problemin kimden kaynaklandığını belirlemede hem de problemin çözülmesi noktasında yardımcı olur.

Ortaklık yaparken ortaklığınıza 3. Kişileri katmayın.

En çok ortaklığa zarar veren maddelerden biride bu. Ortaklığa siz ve ortağınız ortak. Dışardan bir kimsenin bir soruna yada olaya müdahale etmesine izin vermeyin. Genelde bu durumlara birinci derece akrabalar sebep olur. Bu akrabalar bir olaya, bir soruna kırılır, yorum yapar kişide akrabamdır kırılır düşüncesiyle ses edilmez. Buda ortağın kırılmasına sebep olur. Zaman içerisinde bu büyür ve ortaklığın sonlanmasına neden olur. O yüzden siz siz olun ortaklığınıza dışardan birilerini karıştırmayın.

Ortak olacağınız kişinin referanslarını iyi kontrol edin.

Ortaklıkta eşinizden çok ortağınızı görürsünüz. Çünkü günün büyük bir bölümünde bu kişiyle beraber olacak birlikte iş yapacaksınız. Bu yüzden ortak alırken acele etmeyin. Ortak alacağınız kişiyi iyice araştırın. Huyunu suyunu iyice öğrenin. Alışkanlıklarını, hobilerini detaylı bir şekilde öğren ki ilerleyen zamanlarda başlangıçta önemsemediğiniz şeyler sorun olmasın.

Günümüzde sağlam, güvenilir bir ortak bulmakta, oluşturulan ortaklığı da devam ettirmek çok zor. Çok büyük sorumluluk ve özveri gerektiriyor. Büyük bir hevesle, iyi niyetlerle başladığınız işinizde sonradan üzülmemek için ortaklık yapacağınız zaman yukarıda kriterleri göz önünde bulundurun. Sonradan ah vah fayda etmiyor çünkü.


Etiketler: Ortaklık Kurulurken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? #ortakolmak #ortaklık #ortakol #ortaklıknedir