Sıfırdan Adım Adım Web Sitesi Kurulumu


24 Aralık
Sıfırdan Adım Adım Web Sitesi Kurulumu

Bu makalede sıfırdan, adım adım web sitesi kurulumu ve web sitesi kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler anlatılacaktır....

24.12.2018 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

İnternet teknolojilerinin hızlı gelişmesi ile birlikte hayatımıza da girmesi de hızlı oldu. Artık insanlar günlük hayattaki bir çok işlerini oturdukları yerden yapabiliyorlar. Bu durum hizmet veren firmaları da dijital dönüşüme zorladı. Dijital dönüşümün ilk adımı ise web sitesi kurulumu. Artık insanlar tarafından şöyle bir algı var. Bir firma dijitalde var olduğu kadar var.

web sitesi kurulumu nasıl yapılır

Web Sitesi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yapılan bir araştırmada insanların %68’i bir ürün ya da firma hakkında ilk bilgi aldıkları yerin firma web sitesi olduğunu belirtmiştir. Bu aslında tabloyu okuyabilen firmalar için önemli bir oran. İnternet sitesi kurma firma açısından hem firmanın dijitale entegre olması açısından hem de kazanç sağlaması açısından önemli. Ayrıca Ltd.şti. ve anonim şirketler için web sitesi kurmak zorunlu. Web sitesi kurma zorunluluğu olan firmalar için aşağıdaki makalemizi ve web sitesi kurma kanunu olarak da bilinen okuyabilirsiniz.

Ticaret Kanununa Göre Zorunlu Değil, Gönüllü Olarak Web sitesi Açın

Bazı firmalar web sitesi kurmak istiyor ama web sitesi kurulum fiyatları hakkında yanlış bilgiye sahip. Şöyle ki web sitesi kurmanın çok maliyetli olduğunu düşünmekte. Kısmen haklı oldukları nokta olmakla beraber genel itibariyle web sitesi kurmanın sanıldığı kadar maliyetli olmadığını anlatmak istiyoruz.

Web Sitesi Kurulum Aşamaları

Bir web sitesi kurulumu aşağıdaki aşamalardan oluşur. Biz web sitesi kurma adım adım anlatmak istiyoruz.

karar verme

Adım 1: Karar Verme

Bir firma web sitesini kurmadan önce karar vermesi gerekiyor ve kendisine şu soruları sorması gerekiyor. “ben web sitemi niçin açıyorum, bu iş için ne kadar bütçe ayırabilirim veya ayırabilecek miyim, amacım ne?”. Firmanın web sitesini açma amacı ürün veya hizmetlerini tanıtmak olabilir, ürün veya marka bilinirliğini artırmak istiyor olabilir, yerel aramalarda çıkmak istiyor olabilir veya ürünlerini satmak için e-ticaret yapmak istiyor olabilir. Bu web sitesi kurulum ücreti açısından hem de hangi platformda açılacağı açısından önemli. Firma e-ticaret yapacaksa ücretli veya ücretsiz platformlar için aşağıdaki makaleleri okumalarını tavsiye ederiz.

E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ücretsiz Hangi E-Ticaret Yazılımını Tercih Etmeliyim?

Ücretli Hangi E-Ticaret Yazılımını Tercih Etmeliyim?

alan adı seçimi

Adım 2: Alan Adı Seçimi

Firma hangi amaç için web sitesini açacağını belirledikten sonra açacağı web sitesi için isim belirlemek zorunda. Çünkü artık insanlar bundan sonra firmayı bu belirlenen isimle hatırlayacak ve Google gibi arama motorlarında bu isimle arayacak. İsim belirlerken eğer firma veya marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız o zaman firma adınız veya marka adınız ne ise o ismi almanız gerekiyor. Örneğin İstanbul da Halı Yıkama sektöründe faaliyet gösteriyorsanız ve firma isminizde Rekor Halı Yıkama ise alan adınızı da rekorhaliyikama.com olarak almalısınız. Ama ben firma adımdan ziyade insanların yaptığı genel aramalarda yani İstanbul Halı Yıkama şeklinde arandığında çıkmak istiyorum diyorsanız o zaman alacağınız isim istanbulhaliyikama.com olmalı.

Alan adı seçiminde dikkat edilecek bir diğer hususlar ise şunlardır.

  • Alan adı kısa, akılda kalıcı ve sektörü anlatan yapı da olmalıdır.
  • Alan adı mümkünse Türkçe karakter içermemelidir.
  • Alan adı mutlaka com veya net uzantılı olmalıdır.
  • Kurumsallık için com.tr uzantısı tercih edilmelidir.

Tabi alan adı alırken şunu da akıldan çıkarmamak gerek belirlediğiniz alan adının daha önceden alınmamış olması gerekiyor. Eğer daha önceden birisi almışsa o ismi almanız mümkün değil. Alan adı alınması ile ilgili aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Firma Web Siteniz İçin Hangi Alan Adını Almalısınız?

hosting seçimi

Adım 3: Hosting Seçimi

Hangi amaçla web sitesini açacağımızı belirlememiz web sitesi kurulumu nasıl yapılır? Sorusunun da cevabı olacak. Hangi amaçla web sitesini açacağımız ücretli mi ücretsiz mi web sitesi açacağımızı belirleyecek. Ücretlide olsa ücretsizde olsa web sitemizin çalışması için bir hosting firmasına ihtiyacımız olacak. Hosting web sitesinde hangi görevi görüyor? Sorusunu cevaplayacak olursak da bir web sitesini arka planda çalışan kodlar sağlar. Bu kodlar da bir klasörde toplanır. Web sitesinin çalışmasını sağlayan klasör 24 saat açık olan, güvenliği sağlanmış olan server ismi verilen bilgisayarda tutulur. Dosyaların tutulması için firma bizden ücret talep eder. Bu bilgisayarda ne kadar alan aldığınıza bağlı olarak ücret değişir. Bu ücret 30 TL’den başlar 200 TL’ye kadar devam eder. Eğer e-ticaret sitesi açacaksanız veya Wix gibi hazır web sitesi yazılımlarını tercih ederseniz hosting ücreti alınan ücrete dahil edilir. Bunların haricinde kendiniz özel olarak yaptırmışsanız veya Wordpress, Joomla gibi açık kaynaklı yazılımları kullanacaksanız hosting gerekiyor.

Hosting seçerken bilinen ve kurumsal bir firma olmasına özen gösterin. Hosting firması ile ilgili Google da detaylı araştırma yapın, yorumları şikayetleri okuyun. Teknik destek hizmetleri nasıl iyice araştırın. Hosting firmasındaki sunucunun kapalı olması demek web sitenize ulaşılamayacağı anlamına gelir. Kapalı olan bir web sitesi de kaçan müşteriler ve paralar demek.

web sitesi kurulumu

Adım 4: Web Sitesi Kurulumu

Hostingi aldıktan sonra web sitemizi oluşturan dosyalar FTP adı verilen programlar ile sunucu adı verilen bilgisayarlara aktarılır. Eğer özel kodlanan web siteniz veya Wordpress gibi açık kaynak kodlu web siteniz varsa kurulum konusunda bilginiz yoksa biraz zorlanabilirsiniz. Ama bu sanıldığı kadar zor değil. Eğer Wordpress altyapılı bir web sitesi kuracaksanız aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

WordPress nedir?, Nasıl Kurulur? Rehberi - Öğrenmek için Hemen Tıkla

Eğer hazır yazılım web sitesi oluşturacaksanız web sitesi kurma kodları size verilmediğinden bir şey yapmanıza gerek yok. Yani web siteniz üye olur olmaz otomatik olarak kurulur. Hazır yazılım web sitesi ile ilgili aşağıdaki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

içerik ekleme

Adım 5: Web Sitesine İçerik Ekleme

Web sitesi ister hazır yazılım olsun isterse bizim tarafımızdan manuel kurulmuş olsun günümüzde artık her web sitesinin bilgi girilmesi için bir yönetim paneli bulunur. Web sitenize içerik eklemek için teknik bilgi bilmenize gerek yoktur. Bilgisayar okur-yazarı olan herkes web sitesini güncelleyebilir. Siz web sitenize içerik ekledikçe insanlar web sitenizi ziyaret edip bilgi alabilecekler. Sitenizde kullandığınız görsellere, yazı rengine, yazı büyüklüklerine, yazı fontlarına dikkat edin. Gözü yormayan, kolayca okunabilen fontları kullanın. Sitenizi sürekli güncel tutmaya çalışın. Nasıl ki dükkanımızda vitrinimizi sürekli düzenliyoruz web sitemizde bizim dijital dünyaya açılan vitrinimiz. Son derece düzenli olmak zorunda.

web sitesi analiz

Adım 6: Sürekli Sitenizin Analizini Yapın

Web sitenizi açar açmaz hemen onlarca ziyaretçi geleceğini düşünmeyin. Girmiş olduğunuz içerik ve görsellerin arama motoru adı verilen botlar tarafından ziyaret edilmesi, hafızaya alınması gerekmektedir. Kullanıcı Google gibi arama motorlarında bir bilgi aradıklarında eğer bu bilgi sizin sitenizde varsa kullanıcıya gösterilir ve kullanıcıda sizin sitenize gelip o bilgiyi alır. Sitenizin arama motorları tarafından indexleme adı verilen yani hafızaya alınabilmesi için yazılarınızın kolay okunan, imla kurallarına dikkat edilmiş olması gerekir. Eklemiş olduğunuz bilgileri arama motorları için değil ziyaretçiler için girdiğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Web siten Google tarafından neden indexlenmiyor diyorsanız aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Web Sitemi Google'a Nasıl Eklerim?

Sitenizin analizini yapmak için sitenize Google Analytics kodlarını sitenize ekleyin Sürekli sitenizi buradan analiz edin. Ayrıca kullanıcılarınız sizi hangi kelimelerden aramış kimler size bağlantı vermiş bunları da takip etmek için sitenize Google Search Console kodlarını ekleyin.

Son olarak web sitenizi Google Haritalar da kayıtlı olmasını sağlayın. Sizin işletmenize gelecek olanlar burayı kullanacak çünkü. Google Haritalara kayıt olma ile ilgili aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

internet sitesi

Google Haritalar İle İşletmeniz Sürekli Görünür Olsun

Web sitesi kurma hakkında herşey için bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Web sitesi açmak zor değil. Zor olan sürekli ilgilenmek, güncel tutmak. Siz web sitenize ne kadar özen gösterirseniz Google gibi Bing gibi Yandex gibi arama motorları da o kadar ilgi gösterir. Onun için web sitenizi sürekli güncel tutun, içerik ekleyin. Sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın, dostlarınızın da web sitenizi paylaşmasını sağlayın. Web sitesi açmakla her şey bitmiyor isimli makalemizi mutlaka okuyun.

Bu İşler Öyle Sadece Web Sitesi Açmakla Olmuyor

Web sitesi kolay kurulum ile ilgili eklemek istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz noktalar varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Paylaşmak insanı mutlu eder. Ne kadar çok kişiyle paylaşırsanız o kadar çok kişinin öğrenmesine katkı vermiş olursunuz. Hemen şimdi paylaşın.


Etiketler: Sıfırdan Adım Adım Web Sitesi Kurulumu  #websitesikurulumu #websitesikur #internetsitesikurma