Telefon Rehberine Kayıtlı Olmasada Whatsapp Mesajı Gönderebilirsin


8 Şubat
Telefon Rehberine Kayıtlı Olmasada Whatsapp Mesajı Gönderebilirsin

Bir çok kişi telefon rehberine kayıtlı olmayan kişilere whatsapp üzerinden mesaj göndermek istiyor ama bu mümkün olmuyor. Önce kişiyi rehberinize eklemeniz gerekiyor. Bu makale ile kişileri rehberinize eklemeden nasıl whatsapp mesajı gönderebileceğinizi...

08.02.2018 | Genel | Rehber.com.tr

Whatsapp bu gün 180'den fazla ülkede 1 milyardan fazla kişi arkadaşları ve ailesiyle, her zaman ve her yerde iletişimde olmak için kullanılan bir mobil uygulama. Ve bu sayı sürekli artıyor. Bu kadar çok kullanılan bir uygulamanın bir takım eksiklikleri bulunmuyor da değil. Zaman zaman whatsapp bu eksikleri gördüğünden veya kullanıcılardan gelen istekleri yerine getirme adına güncellemeler yapıyor. Bir çok kullanıcının şimdiye kadar yaşadığı eksikliklerden biride kendi telefon rehberimize kayıtlı olmayan kişilere whatsapp üzerinden mesaj gönderememekti. Bunun için mutlaka mesaj gönderilecek kişiyi telefon rehberine kayıt etmemiz gerekiyordu. Bu bazen zamansızlıktan dolayı sorun olabiliyordu yada telefonumuza kayıt ettiğimiz kişileri silmemiz gerekiyor. Neticede bu işlemi yapmak için bile zamana gerek duyuyoruz. Öyle ki bazen adını bile bilmediğimiz insanları eklemek zorunda kalıyoruz örneğin, elektrikçi, kargo elemanı, tesisatçı vb. Sonra bunları silmeyi unutunca telefon çöplüğe dönebiliyor.

Telefon rehberimize kayıtlı olmayan kişiye mesaj gönderemiyor olmamız bir çok kişi için sorun olduğundan bu sorunu çözmek için üçüncü taraf uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamayı kullanabilmek için bunu telefonumuza kurmamız gerekiyor. Tabi bu uygulamalar genelde ücretsiz olduğundan bu tarz ücretsiz uygulamalar reklam tıklamaları ile çalıştığından istemediğimiz reklamlara tıklamak zorunda kalıyorduk.

Bu sorunu whatsapp şimdilerde kısmen çözdü. Yani uygulamanın masaüstü bilgisayarlarda da çalışması için web whatsapp "Tıkla Sohbet Et" özelliğini devreye aldı. Aslında bu cep telefonumuzdaki ekranın bilgisayar ekranına aktarılmış hali. Whatsapp bize şunu söylüyor eğer biri telefon rehberine kayıtlı değilse https://api.whatsapp.com/send?phone adresinin sonuna ülke kodunu da ekleyerek göndermek istediğiniz numarayı ekleyin ve bunu adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırın yada elle yazın. Bu şekilde yaparsanız sohbet edeceğiniz kişi telefon rehberinize kayıtlı olmasa bile sohbet edebilirsiniz diyor.

Zaman zaman insanlar rehber.com.tr iletişim formuna veya mail adresine yazıyorlar veya iletişim numaralarından arıyorlar. Bu kişilere whatsapp üzerinden cevap vermek durumunda kalabiliyoruz. Ama numaraları kayıtlı olmadığı için bir süre üçüncü taraf uygulamalar ile idare ettik yada yukarıdaki linki kopyalamak zorunda kaldık. Bunu kendimize ve diğer ziyaretçilerimize daha kullanışlı pratik hale getirmek için basit bir form tasarladık. Mesaj göndermek istediğiniz kişinin numarasını bu forma yazıp gönder deyince whatsapp otomatik açılıyor ve o kişiyle mesajlaşmaya başlıyorsunuz.

web whatsappweb whapsapp

 

Kayıtlı Olmayan Numaraya Wep WhatsApp İle Mesaj Gönder formu için tıklayın.