Web
Analytics

Türkiye’de En Çok Satılan Dizel Otomobiller


9 Ağustos
Türkiye’de En Çok Satılan Dizel Otomobiller

Türkiye'de en çok satılan dizel otomobil markalarını hakkında detaylı bilgi ve araç satışı yapan firmalar rehber sitemizin otomobil kategorisinde bulabilirsiniz....

09.08.2017 | Firmalar | Rehber.com.tr

Otomobil sahibi olmak isteyenlerin yakıt tüketimi konusunda daha az masraflı olduğu için dizel araçlar oldukça popülerdir. Bu araçlar hem ekonomik hemde yakıt tasarrufu açısından oldukça mantıklıdır. Yüksek performansı ile dizel motorlu araçların ülkemizde en çok satılanı Renault Megane olmuştur.

Dizel Yakıt Nedir?

Petrol doğada yakıt olarak ham şekilde bulunur.  Benzin ve dizel yakıt arasındaki belirgin farklar şunlardır. Öncelikle dizel yakıt benzinden daha ağırdır, benzine göre daha yavaş buharlaşır, dizel daha yağlıdır ve mazot olarak adlandırılır. Ekonomi yağmak isteyenlerin tercih ettiği dizel yakıtlar daha fazla güç performansı sağlar. Dizel otomobillerin en büyük özelliği ekonomik olmasıdır.

Opel Corsa

Opel corsa 1,3 lt dizel motoruna sahiptir. Bu motor şehir içinde 100 km 3.8 lt şehir dışı yolculuklarında 3.1 lt tüketiyor.

Symbol

Symbol en ekonomik modellerden biridir. Şehir içi 4,4 lt şehir dışı 3,7 lt yakıt tüketimine sahiptir.

Astra

Alman markanın C segmentinin temsilcisi Astra 1,3 lt dizel motoruna sahiptir. 100 km de şehir için 6,5 lt şehir dışı ise 4,3 lt yakıt tüketimi mevcuttur.

Ford

Ford kendi mühendisleri tarafından geliştirilmiş olan 1,5 lt duratorq motorlu modeli ile 100 km şehir içinde 4,4 şehir dışında 3,3 lt yakıt tüketimi sağlanıyor.

Fluence

1,5 düz vitesli modeli 100 km şehir içi 5.3 lt şehir dışı 4 lt yakıt tüketimine sahiptir.

İlk Yerli Dizel Motor Üretildi

%100 yerli sermaye olan Tümosan markalı ilk Türk markalı Türk mühendisler tarafından yapılan dizel motorudur. 4 silindirli 4.5 litre ve 6 silindirli 6.8 lt motorlar Tümosan Konya fabrikasında yapıldı. Dışarıya bağımlılığı azaltacak olan dizel motor projesi büyük ses getirmeyi başarmıştır. Motor üretimindeki 40 yılı aşkın tecrübesi ile TÜBİTAK destekli dizel motorun ateşlemesi başarı ile gerçekleşti. Şirketin bu projesi Türkiye’yi teknoloji ithal eden se ihraç eden ülke konumuna getirmeyi hedefliyor.  Sizlerde otomobil alanında merak ettiğiniz birçok firmayı rehber sitemizin otomobil kategorisinde bulabilirsiniz.