Ücretsiz web sitesi kurma Rehberi: En iyi 7 Web Sitesi Yapma Programı


21 Aralık
Ücretsiz web sitesi kurma Rehberi: En iyi 7 Web Sitesi Yapma Programı

Ücretsiz web sitesi kurma rehberi ile firma web sitenizi oluşturun....

21.12.2018 | Firmalar | Rehber.com.tr

Bu makalede 2019 yılında ücretsiz web sitesi oluşturabileceğiniz 7 tane site builder yani web site oluşturucu hakkında bilgi vereceğiz. İşletmeniz için web sitesi oluşturmak istiyorsanız bu artık eskisi kadar zor ve masraflı değil. Hele teknik bilgi gerektiren bir iş hiç değil. Otomatik web sitesi oluşturucular ile web sitesi oluşturma hem çok kolay hem de teknik bilgi gerektirmiyor.

Ücretsiz Web Sitesi Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Ücretsiz site oluşturucular ile web sitenizi oluşturduğunuzda çok yüksek paralar vermezsiniz. Başlangıçta ücretsiz üye olur web sitenizi oluşturur, memnun kalırsanız bir üst paketi satın alırsınız. Yani görmeden bilmeden web sitesine ücret vermezsiniz.

Ücretsiz web sitesi oluşturmanın bir diğer avantajı sizi süre kazandırır. Ücretli web sitesi yaptırmak istediğinizde bir süre beklemeniz gerekir. Ama ücretsiz siteniz anında hazır olacağı için beklemek zorunda değilsiniz.

Ücretiz site oluşturucular ile sitenizi oluşturduğunuzda teknik bilgi bilmeden de web sitenizi istediğiniz yerden, istediğiniz cihazdan güncelleyebilirsiniz. Çünkü bu web siteleri bu şekilde dizayn ediliyor. Ayrıca teknik destek almak istediğinizde size destek verecek mutlaka birileri olacaktır.

Yine ücretsiz web sitesi ile sitenizi oluşturduğunuzda web teknolojilerindeki gelişmelerden olumsuz etkilenmesiniz. Çünkü yapılması gereken güncellemeler otomatik olarak yapılır. Böylece sizde son teknolojilere uyumlu web sitenizle yayına devam edersiniz.

ücretsiz web sitesi

Ücretsiz Web sitelerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Google 2018 Temmuz ayında mobil uyumlu olmayan siteleri geri planda tutacağını açıkladı. Bu yüzden otomatik web sitesi oluşturan bütün siteler mobil uyumludur. Yani her cihazla sorunsuz bir şekilde çalışır.

Ücretsiz oluşturan sitelerin bir diğer ortak özelliği temel SEO kurallarına dikkat edilerek kodlanmış olmasıdır. Google sıralamalarına etki eden teknik konular halledilmiş olarak sizlere verilir. Siz sadece içerik girerek Google de ilk sıralara çıkarsınız. İlk sıralara çıkma konusunda aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Web Sitem Ne Zaman Google da Çıkar?

Ücretsiz web sitesi oluşturtan tüm sitelerin kolay bir yönetim paneli vardır. Hiçbir teknik bilgiye ve kişiye ihtiyaç duymadan kolayca sitenizi güncelleyebilirsiniz.

Bu kadar bilgilendirmeden sonra Ücretsiz web sitesi oluşturabileceğiniz web siteleri hakkında bilgi verelim.

wix-ücretsiz web sitesi

 1. Wix – Türkiye deki En Popüler Site Yapma Programı

Wix 2006 yılında kurulmuş İsrail menşeili bir firmadır. Türkiye de en çok bilinen web sitesi oluşturma sitesidir. Bunda Youtube’a vermiş oldukları reklamlar çok etkili olmuştur. Wix sadece Türkiye de değil dünyada da bilinen bir sitedir. 180 ülkede 100 milyondan fazla kullanıcısı vardır. Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

Sitenin temel hali ücretsizdir. Ücretsiz sürümde bazı özellikleri kullanamayabilirsiniz. Ama ücretli pakete geçince sitenin bütün özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ücretsiz sürümde kendi alan adınızı kullanamazsınız adresiniz https://wixsite.com/sizinsiteadiniz şeklinde gözükür. Ama ücretli sürümde kendi özel alan adınızı kullanabilirsiniz.  Ücretsiz sürümde sitenin belli alanlarında ücretsiz reklamlar gösterilir. Ücretsiz sürümde reklam gösterilmez. Wix şu şekilde çalışır;

    Wix ana sayfasına gelin.

 • E-postanızı, Google veya Facebook hesabınızı kullanarak kaydolun.
 • Ne tür bir site oluşturmak istediğinizi seçin.
 • Kendi metninizi, resimlerinizi vb. eklemeye başlayın.

Daha önce hiç web sitesi güncelleme yapmadıysanız başlangıçta zor gelebilir. Çünkü web sitesi içerik oluşturma mantığına aşina değilsiniz. Ama zamanla kullandıkça zorlanmadan kullanabiliyorsunuz.

Wix en düşük ücret olarak aylık 9 TL den başlamakta. Paket özelliklerine göre 17 TL, 26 TL, 34 TL, 52 TL ücretle sahip olmanız mümkün.

Şimdi hemen siteye gidip ücretsiz olarak deneyebilirsiniz: www.wix.com

webnode-en iyi site yapma rogramı

 1. Webnode – Hızlı ve Kolay Web sitesi Oluşturun

Webnode Brno, Çek Cumhuriyeti'nde bulunan Westcom s.r.o tarafından geliştirilmiş çevrimiçi olarak web site oluşturma sistemidir. Türkiye’den de erişilebilir ama Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Buradan oluşturacağınız web sitesini güncellemek için İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

Küçük bir işletmeyseniz buradan oluşturacağınız web sitesi işinizi görecektir. Kullanımı son derece kolaydır. Tabi İngilizce bilmek koşuluyla. Webnode şu şekilde çalışır;

 • https://www.webnode.com.tr adresinden kayıt olun.
 • Şablonunuzu seçin (farklı amaçlar için seçim yapabileceğiniz çok sayıda şablon bulunur)
 • Sitenizi güncellemek için kendi metinlerinizi ve resimlerinizi ekleyin!

Başlangıçta size sistem  https://firmaadi.webnode.com şeklinde sub domain verir. Bu ücretsiz versiyonda geçerli. Ama ücretli versiyona geçerseniz kendi alan adınızla kullanabilirsiniz. Farklı özelliklerde değişik ücretli paketleri vardır. En düşük ücret 7,95 TL’den başlar ve en yüksek 46,95 TL de biter. Hangi paketi alırsanız alın paketle beraber alan adınızı hediye eder.

Şimdi hemen siteye gidip ücretsiz olarak deneyebilirsiniz: www.webnode.com.tr

weebly-bedava web sitesi oluşturmak

 1. Weebly – Ücretsiz Bir İnternet Sitesi

Weeblly 2006 yılında San Francisco, Kaliforniya da kurulmuş bir web sitesi oluşturma firmasıdır. ABD’de kurulmuş olmasına karşın Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

Weebly sade bir stil ve şık temaya sahiptir. Diğer web site oluşturucular gibi çok fazla temaya sahip değildir. Birkaç teması bulunmaktadır. Var olan temalarda daha çok görsel ağırlıklıdır. O yüzden her sektöre uygun olacağını düşünmüyoruz. Weebly şu şekilde çalışır;

 • https://www.weebly.com/?lang=tr adresinden kayıt olun.
 • Şablonunuzu seçin (sınırlı sayıda tema vardır)
 • Sitenizi güncellemek için kendi metinlerinizi ve resimlerinizi ekleyin!

Ücretsiz üye olarak oluşturmuş olduğunuz web sitesinin adresi http://firmaadiniz.weebly.com şeklinde olacaktır. Kendi alan adınızı kullanmak isterseniz ücretli üye olmak zorundasınız. Weebly de ne tür özelliklere ihtiyacınız olduğunuza göre 4 çeşit paket bulunmaktadır. İlk paket ücretsiz paket olup diğerleri 12 $, 25 $, 38 $ şeklinde aylık olarak ücretlendirilir.

Şimdi hemen siteye gidip ücretsiz olarak deneyebilirsiniz: https://www.weebly.com/?lang=tr

jimdo-kendi web siteni oluştur

 1. Jimdo – Kendi Web Siteni Oluştur

Jimdo 2007 yılında Almanya da kurulmuş web sitesi oluşturma firmasıdır. Sitenin Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Ama İngilizce ve Almanca dillerinden birini seçip kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz olarak üye olabileceğiniz sitede web sitenizin adresi https://firmadiniz.jimdo.com şeklinde olacaktır. Ücretsiz versiyon da sitenin belli alanlarında ücretsiz reklamlar yayınlanır. Ama hem kendi alan adınızı kullanmak ve sitedeki reklamlardan kurutulmak isterseniz ücretli üyeliğe geçebilirsiniz.

Jimdo da 29 TL, 59 TL, 119 TL şeklinde değişen fiyatlarda aylık ücretlendirilen üç ücretli paket bulunmaktadır. Jimdonun diğer web sitesi oluşturuculardan farklı olarak Android ve İOS da çalışan mobil uygulaması bulunmaktadır. Böylece istediğiniz her yerden cep telefonunuzla bile web sitenizi güncelleyebilirsiniz.

Şimdi hemen siteye gidip ücretsiz olarak deneyebilirsiniz: https://www.jimdo.com

wordpress.com-ücretsiz web siteni oluştur

 1. Wordpress.com – Ücretsiz Web Siteni veya Bloğunu Oluştur

Wordpress.com 2005 yılında kurulmuş ücretsiz web sitesi oluşturma sitelerinden biridir. Sitenin Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Wordpress.com yukarıda anlatılan web sitesi oluşturucuların aksine daha çok blog tarzı siteler oluşturmak için daha uygundur. Ünlü bir blog yazarı olmak istiyorsanız Wordpress.com sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

 • https://wordpress.com/start/user/tr?ref=homepage adresinden kayıt olun.
 • Sitenize hemen makale eklemeye başlayın.

Siteye ücretsiz üye olduğunuzda sistem tarafından size https://blogadiniz.wordpress.com şeklinde adres verilir. Eğer kendi alan adınızla web yayınıza devam etmek istiyorsanız ücretli üyelik satın alabilirsiniz. Wordpress.com da ücretsiz paketin yanında Kişisel 4 $, Premium 8 $, Business 25 $ şeklinde aylık faturalandırılan 4 paket bulunmaktadır. Her paketin bir takım farklı avantajları bulunmaktadır.

Yanlış bilinen bir kanaat var. Oda Wordpress.com ve Wordpress.org sitelerinin aynı olduğu. İkisi birbirinden çok farklı sitelerdir. Wordpress.com haricinde Wordpress.org üzerinden kendi sitenizi oluşturmak isterseniz aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

WordPress nedir?, Nasıl Kurulur? Rehberi - Öğrenmek için Hemen Tıkla

Şimdi hemen siteye gidip ücretsiz olarak deneyebilirsiniz: https://wordpress.com

godaddy-web sitesi mimarı

 1. Godaddy – Web Site Mimarı

GoDaddy, internet domain servisidir. 1997 yılında Bob Parsons tarafından ABD’de kuruldu. Firma 2002 yılında Verisign tarafından satın alındı. 2010 yılı itibarıyla 45 milyon domain ismini yönetmektedir. Firma sitesinin Türkçe dil desteği ve Türkçe çağrı merkezi bulunmaktadır. Firma aslında 1997 yılından beri domain firması olarak hizmet vermektedir. Firma datasında yaklaşık 60 milyon alan adı bulunmaktadır. Firma alan adı kayıt hizmetinin yanında “Web site mimarı” adını verdiği otomatik web sitesi oluşturma hizmeti de vermektedir.

Web site mimarı ile bir saatten kısa bir zamanda web sitenizi oluşturabilirsiniz. Diğer ücretsiz web sitesi oluşturucuların aksine burada ücretsiz web sitesi oluşturma bulunmamaktadır. Bunun yanında ücretsiz deneme hakkınız bulunmakta. Ücretsiz denemeden sonra 5,99 TL, 19,99 TL, 29,99 TL olan değişik özellikleri olan paketlerden birini satın alabilirsiniz.

Şimdi hemen siteye gidip ücretsiz olarak deneyebilirsiniz:  https://tr.godaddy.com/websites/website-builder

rehber.com.tr-bedava web sitesi

 1. Rehber.com.tr – Bir Rehberden Daha Fazlası

Şimdiye kadar anlatılan ücretsiz web sitesi oluşturma siteleri yabancı firmalar tarafından kurulmuş sitelerdi. Ama Rehber.com.tr Türkiye de kurulmuş Türkçe yayın yapan bir site oluşturucudur. Diğer site oluşturucular kişisel, blog, resmi kurum veya firma sitesi olacak yapıda iken Rehber.com.tr site oluşturucusu sadece firmaların kullanabileceği yapıdadır. Site firmalar için hem bir ücretsiz web site oluşturucu hem de oluşturulan firma web sitelerini firma rehberi mantığında listeleyen firma rehberidir. Firma rehberi hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

Firma Rehberi Nedir? Nasıl Çalışır?

Site şu şekilde çalışmaktadır;

 • Rehber.com.tr ücretsiz olarak üye olun.
 • Üte girişi yaparak hemen veri girişi yapmaya başlayın.

Ücretsiz üyelikte firma isminiz https://rehber.com.tr/firma-adiniz şeklinde yayın yapmaktadır. Oluşturulan web sitesi mobil uyumlu, SEO ayarları yapılmış, kolay kullanıma sahip bir yönetim paneline sahiptir. Her menünün yanında nasıl yapıldığını anlatan yardım videoları bulunmaktadır.

Rehber.com.tr de Ücretli ve ücretsiz şeklinde iki üyelik bulunmaktadır. Yıllık üyelik 250 TL+ KDV olup alan adı ilk yıl için hediye verilmektedir.

Son olarak ücretsiz web siteleri ile ilgili aşağıdaki huşuları da hatırlatmak isteriz.

 • Ücretsiz bir web sitesinde asla kendi alan adınızı kullanamazsınız.
 • Ücretsiz bir web sitesi arama motorlarında firma isminizle yer almaz.
 • Ücretsiz web siteleri pratik yapmak ve başlangıç için mükemmeldir.

Ücretsiz web sitesi ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

Bedava Web Sitesi


Etiketler: Ücretsiz web sitesi kurma Rehberi: En iyi 7 Web Sitesi Yapma Programı