Web Sitem Ne Zaman Google da Çıkar?


20 Mayıs
Web Sitem Ne Zaman Google da Çıkar?

Web sitesi oluşturduğumuz tüm müşterilerimizin sorduğu ilk soru “web sitem Google’de çıkacak değil mi?” veya “web sitem birinci sayfaya ne zaman gelir.” oluyor....

20.05.2018 | Firmalar | Rehber.com.tr

Bizimde müşterilerimize vermiş olduğumuz cevap; “web sitesi kurma konusunda karar vermiş olmanız en önemli adım. Ama bu adım web sitenizin ilk sayfada çıkması için yeterli değil. Dikkat etmeniz gereken ilk husus web sitenizi Google için değil ziyaretçileriniz için açın. Onlar beğensin. Çünkü hedef kitlemiz onlar. Ayrıca web sitenizin birinci sayfaya çıkması noktasında süre veremeyiz. Süre veren olursa da itibar etmeyin. Sonrasında İlk sayfa için yapmanız gereken, dikkat etmeniz gereken hususlar var. Biz bu hususlara teknik olarak Seo diyoruz. Yani Arama motoru optimizasyonu şeklinde cevaplandırıyoruz. Gelin seo çalışması olarak nitelendirilen bu hususları inceleyelim.

Alan Adı Seçimi

Alan adı seçimi bir web sitesinin en önemli adımıdır. İster e ticaret sitesi açın ister kişisel web sitesi veya blog sitesi dikkat edilmesi gereken en önemli adımdır alan adı seçimi. Web sitesini açma amacınız ne ise o doğrultuda alan adı almanız gerekiyor. Eğer markalaşmak istiyorsanız firma isminiz ne ise o alan adını, bölgesel aramalarda öne geçmek için iliniz+sektör kelimelerinden oluşan alan adını almalısınız.

Alacağınız alan adında Türkçe karakter ve  tire (-) geçmemesine dikkat edin.

Alacağınız alan adı uzantısı mümkün mertebe .com, olmadı .net uzantılı olsun. Kurumsal görünme anlamında .com.tr uzantısını da almayı ihmal etmeyin.

Unutmayın zaman çerisinde açmış olduğunuz web sitesi ile ilgili bir çok değişiklik yapabilirsiniz bu çok problem oluşturmaz. Ama alan adı bir kere alınır ve mecbur kalınmadığı sürece değiştirilmez. Rehber.com.tr olarak alan adı alma konusunda yardımcı olmaktayız.

Bu konuda Firma Web Siteniz İçin Hangi Alan Adını Almalısınız? İsimli makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Hosting seçimi

Nasıl bizler barınmak için ev alırken veya kiralarken bir çok hususa dikkat ediyoruz. Web sitemizin barındığı sunucuları barındığımız eve benzetecek olursak hosting seçiminde de bir çok kritere dikkat etmeliyiz. Hosting seçiminde en önemli unsur hızdır. Alacağınız hosting ne kadar hızlı olursa siteniz o kadar hızlı açılacaktır. Hızlı açıldığı oranda da ziyaretçileriniz ve arama motorları sitenizi o kadar çok sevecektir.

Web sitenizde mutlaka SSL sertifikası olmalıdır. Google SSL sertifikası olan sitelere güvenilir gözüyle bakmakta ve pozitif ayrımcılık yapmakta. Günümüzde bir çok hosting firması bu sertifikayı ücretsiz vermekte.

SSL sertifikası konusunda Nedir Bu SSL Sertifikası? isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Tema seçimi

İster hazır web sitesi kullanın isterse de sıfırdan tasarlatıp kodlatın insanlar kendilerine güzel görünmeyen hiçbir şeye dönüp bakmazlar. O yüzden web siteniz insanların gözüne güzel görünmeli. Kullandığınız yazı fontları okunabilir, gözü yormamalı.

Web sitenizde kullanmış olduğunuz tema hızlı açılmalıdır. Günümüzde ziyaretçiler artık yavaş açılan siteleri anında terk etmekte. O yüzden web sitenizin teması çok hızlı açılmalıdır. Web sitenizin hızını https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr adresinden kontrol edebilirsiniz.    

Kullanmış olduğunuz tema mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Artık günümüzde bir çok insan web sitelerini cep telefonu ile ziyaret etmekte. Eğer cep telefonları ile uyumlu değilse kullanıcı hemen siteyi terk etmekte. Aynı şekilde Google’de mobil uyumlu olmayan sitelere iyi gözle bakmamakta. Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr adresinden kontrol edebilirsiniz.

Kopya İçerik kullanmayın

Güzel bir alan adını, hızlı bir hostingi ve güzel bir temayı aldık. Sıra geldi sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerimize sunacağımız bilgilerin girilmesine. Bu gün internette milyonlarca site var. Bizim sitemizde ziyaretçilerimize sunacağımız bilgiler ilk defa girilen, orijinal bilgiler olmalı. Bu hem ziyaretçilerimizin hem de Google gibi arama motorlarının çok hoşuna gidecektir. İşin kolayına kaçıp sektörünüzdeki diğer sitelerdeki bilgileri kopyalayıp bir iki yerini değiştirip yayına vereyim diye düşünmeyin. Veya böyle yapsam Google nerden anlayacak diye düşünmeyin. Bu gün Google çok akıllandı. Girmiş olduğunuz bilginin kopya içerik olup oladığını anında anlamakta. Ve kopya içerikli sitelere tahammül etmemekte. Başka bir siteden bir bilgiyi kopyalayıp kendi sitenizde kullanıp üst sıralara çıkayım derken banlanmayın.

seo uyumlu içerik

Seo Uyumlu İçerik

Web sitenizde SEO Uyumlu Title (Başlık) kullanmaya dikkat edin. Yani ilgi çekici ve sade başlık kullanın. Arama motorlarında sitenizi gören kişinin ilgisini çekmeli başlığınız. Her sayfanızın başlığı farklı olmalı. Başlık kelimelerinin aralarında alt çizgi, virgül, soru işareti, ünlem gibi noktalama işaretleri kullanmaktan kaçının. Kelimelerinizi ayırırken her zaman “-” kullanmaya özen gösterin. Başlığınızın uzunluğuna dikkat edin. Başlığınız en az 30 en fazla 72 karakteri geçmemeli.

Ziyaretçiler açısından bir diğer önemli husus Web sitenizde SEO Uyumlu Description (Açıklama) olmasıdır. Yani gelen ziyaretçi ve arama motorları geldikleri bu sayfanın neyle ilgili olduğunu yada aradıkları bilginin doğru bilgi olup olmadığını görmek isterler.

Görsellerin Kalitesi

Görseller yani resimler bir web sitesinin tadı tuzudur. Görsellerle desteklenmeyen bir içerik insanlara çok sıkıcı gelir. O yüzden web sitenizde kullandığınız görsel yazılan içeriği destekler nitelikte olmalı. Kullanılan görsel orijinal olmalı, daha önce kullanılmış olmamalı. Kullanmış olduğunuz görselin adı içerikle uyumlu olmalı. Örneğin çekilen bir fotoğrafın adı DSC102.jpg şeklinde olabilir. Bu şekilde bir fotoğraf kullanımı seo açısından doğru olmayacaktır. Fotoğrafın ismi yazıya veya başlıktaki ürüne uygun isimde olmalıdır.

İletişim Bilgileriniz Tam Olmalı

Web sitenizde mutlaka bir iletişim sayfası olmalı. Bu sayfada firma adresiniz, iletişim bilgileriniz, mail adresiniz, varsa whatsapp destek numaranız, konumunuzu gösteren Google Haritası ve iletişim formu mutlaka olmalıdır. Bu hem müşterilerinizin hem de Google gözünden güvenilir firma olarak görünmenizi sağlar.

Haritalara Kayıt Olun

İnsanlar aradıkları firmaları fiziksel olarak ziyaret etmekte. O yüzden Google Haritalar, Yandex Haritalar gibi haritalara firmanızın adresini mutlaka ekleyin. Artık arama motorları aranan firmanın haritasını arama sonuçlarında göstermekte.

sosyal medya

Sosyal Medyayı Kullanın

Günümüzde artık yüzlerce sosyal medya sitesi var. Sektörünüze uygun, hedef kitlenizin olduğu sosyal medya sitelerinde mutlaka işletme hesabı oluşturun. Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin, Pinterest, Youtube gibi sitelerde mutlaka işletme hesabınız olsun. Burada istenen bilgileri mutlaka doğru olarak girin. Firmanıza ait ürün, görsel, video, makale gibi argümanları zaman zaman paylaşın. Sitenize ziyaretçi gelmesini sağlayın. Sosyal medya hesabı açarken bir çok insan bilmediğinden kişisel hesap açmakta. Buna dikkat edin. İşletmelerin kişisel değil işletme hesabı olur.

Açmış olduğunuz web sitesini kişisel hesabınızdan paylaşın, eşinize dostunuza duyurun, onlarında paylaşmasını sağlayın. Böylece web siteniz daha çok bilinecek ve daha çok ziyaretçi alacak. Buda üst sıralara çıkmanıza katkı sağlayacak.

Açmış olduğunuz web sitesi veya ürünleriniz için Google Adwords, Facebook, İnstagram gibi sosyal mecralara reklam vermeniz hem marka bilinirliğinizi artırır hemde sitenize trafik gelmesini sağlar.

Bütün bu bilgiler aslında web sitenizin Google da üst sıralara çıkması için yapılan seo çalışması bilgileriydi. Ama şunu söylemekte fayda var; “Ne yaparsanız yapın bütün çabanız ziyaretçleriniz için olmalı. Onların sitede mümkün olduğunca uzun süre kalmalarını ve zevkle sitenizde dolaşmalarını sağlayın. Onlara sürekli güncel ve doğru bilgiler vermeye çalışın. Bunu ne kadar başarılı yaparsanız üst sıralara o kadar hızlı çıkarsınız.

Makaleyle ilgili söylemek istediğiniz, ilave etmek istediğiniz veya düzeltilmesini istediğiniz kısım varsa yorum kısmından yazabilirsiniz. Paylaşmak mutluluktur. Mutlu olmak isterseniz yazıyı paylaşabilirsiniz.

İnternette görüşmek üzere.

Aşağıdaki makaleleride okumanızı tavsiye ederiz.

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya

Google Benim İşletmem İle Hemen Bedava Web Sitesi Oluşturun


Etiketler: Web Sitem Ne Zaman Google da Çıkar?