WordPress nedir?, Nasıl Kurulur? Rehberi - Öğrenmek için Hemen Tıkla


8 Aralık
WordPress nedir?, Nasıl Kurulur? Rehberi - Öğrenmek için Hemen Tıkla

WordPress, geçmişte herhangi bir kodlama bilgisi bulunmayan bir kullanıcı tarafından rahatlıkla kullanılabilecek, gelişmiş ve basit bir yönetim paneline sahip olan içerik yönetim sistemidir....

08.12.2018 | Nasıl Yapılır? | Rehber.com.tr

WordPress aynı zamanda birey ve kurumlar için rahatlıkla içerik üretebileceği ve içeriklerini kullanıcıya yönelik ilgi çekici bir şekilde şekillendirebileceği gelişmiş özellikler de sunmaktadır. Hazırlanmış olan içerikler bir tıklamayla internet üzerinde yayınlanabilme potansiyeline sahiptir.

WordPress Nedir, Nasıl Kullanılır?

WordPress Nedir?

İnternet ve internet siteleri üzerine herhangi bir araştırma gerçekleştirmiş kişilerce WordPress hakkında kabaca bir bilgi sahibi olduklarını söylemek yanlış olmaz. Dünya genelinde en aktif kullanıma sahip olan içerik yönetim sistemi olan WordPress neredeyse herkesin karşısına çıkan bir isimdir. Peki, WordPress gerçekten de bildiğiniz kadar basit ve “Abi ne var bunda büyütecek işte şuymuş” diyerek başınızdan savuşturabileceğiniz bir sistem midir?

WordPress, birçok kullanıcı ve uzman tarafından bugüne kadar açık kaynaklı bir şekilde geliştirilmiş, üst düzey özellikler, gelişmiş, güvenlik ve tüm bu özelliklere rağmen basit bir yönetim sunan bir içerik yönetim sistemidir. İlk olarak 2003 yılında hayatımıza giren ve Matt Mullenweg isimli bir geliştirici tarafından geliştirilmiş PHP – MySQL tabanlı CMS sistemidir. Tamamen ücretsiz bir şekilde dağıtılan, açık kaynak kodlu bir alt yapısı bulunan içerik yönetim sistemi rakiplerine oranla çok daha yüksek bir performans sağlar. Yüksek performansının yanı sıra üst düzey güvenlik önlemleriyle donatılmış bir sistemdir. Başlangıçta yalnızca bir Blog sitesi kurmak amacıyla kullanılabileceği düşünülen WordPress günümüzde bilinen birçok popüler web sitesinin alt yapısında yer almaktadır. Haber, Portal vb. neredeyse her sektörde yüzlerce başarılı örneğini görmek mümkündür.

Peki, WordPress Nasıl Kullanılır?

İlk kurulum ardından WordPress’i kurmuş olduğunuz sistem diline bağlı olarak sitenizde otomatik olarak “Merhaba Dünya” başlığı veya aynı anlamı taşıyan farklı dillerde bir içerik karşılayacaktır. Bu WordPress alt yapısını kullanarak oluşturmuş olduğunuz internet sitenizin ilk içeriği olma şerefine erişmiştir. Bu içeriği yönetim paneline giriş yapmanız ardından istediğiniz gibi düzenleyebilir, yayından kaldırabilir veya tamamen silebilirsiniz. Basit anlamda bu işlemi nasıl yapacağınız ve WordPress yönetim paneline nasıl giriş yapacağınızı kısaca açıklayacağız.

wordpress ana sayfas

Eğer kurulum sonrasında bu yazıyla karşılaştıysanız öncelikle yeni sitenizin hayırlı olmasını diler ve yapmanız gerekenlere hızlı bir giriş yapmak isteriz. Sitenizin yönetim paneline erişebilmek için ilk olarak yapmanız gereken “siteadresi.com/wp-admin” adresini ziyaret etmenizdir. Bu sayfayı ziyaret etmeniz halinde belirlemiş olduğunuz yönetici bilgileriyle giriş yapabileceğiniz basit bir giriş sayfası sizi karşılayacaktır.

wordpress admin girişi

WordPress panelinize ilk girişin ve sonraki girişlerinizde de standart olmak üzere yönetim panelinizin ana sayfası sizi karşılayacaktır. Bu sayfada sol bölümde yer alan yönlendirme butonları ve diğer işlemler aracılığıyla gerçekleştirmek istediğiniz işlemi belirleyerek projenizi geliştirmeye ve içerik girişi sağlamaya başlayabilirsiniz. Öncelikle mevcutta otomatik olarak yayınlanmış “Merhaba Dünya” ismini taşıyan yazıyı kaldırmak için sol tarafta yer alan menüden “Yazılar -> Tüm Yazılar” yolunu takip ederek paylaşılan içeriklere ulaşabilirsiniz. Burada görüntülenen yazının üzerine fareniz ile gitmeniz halinde altında düzenleme ve silme (çöp) bağlantıları çıkacaktır. Bu bağlantılar ile gerçekleştirmek istediğiniz işlemi belirleyebilirsiniz.

wordpress tüm yazılar

Bunun yanı sıra yine sol menüde yer alan “Ayarlar” kısmı ile sitenizin temel düzenlemeleri ve ayarlamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Bu menü altında yer alan “Genel” kısmından site adresiniz, başlık ve açıklaması gibi temel bilgileri düzenlemeniz mümkün. “Tartışma” kısmından ise sitenizde kullanıcıların gerçekleştirebileceği işlemler üzerinde basit anlamda ayarlamalar yapabilirsiniz. Kimlerin yorum yapabileceği ve yorumların denetimi gibi konuların genel ayarları bu alandan yönetiliyor. Son olaraksa ilk başlangıç için ilginizi çekecek ve kendinize göre düzenlemeniz gerekebilecek alanlardan birisi ise “Kalıcı Bağlantılar”. Sitenizin alt sayfalarının nasıl ayarlanacağı ve kategori, etiket gibi kavramların hangi adresler altından sunulmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz.

wordpress ayarlar

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress basit anlamda bir internet sitesi sahibi olmak ve onu yönetmek isteyen kişileri kodlama bilgisi gereksiniminden kurtarmak üzere geliştirilmiş üst düzey bir içerik yönetim sistemidir. Wp ne işe yarar diye merak ediyorsanız kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; standart bir internet sitesi kurmak için ihtiyacınız temel malzemeler diyebileceğimiz şeyler Hosting yani barındırma hizmeti ve Domain (Alan Adı) hizmetleridir. Bu hizmetlere sahip olan bir kişi kodlama, tasarım ve diğer bilgileri doğrultusunda kullanıcıların ilgisini çekecek bir internet sitesi oluşturabilir ve yayına alabilir. Fakat, WordPress sayesinde kullanıcılar yalnızca Hosting ve Domain ihtiyaçlarını karşılamaları halinde yalnızca birkaç tıklamayla kurabilecekleri gelişmiş ve tasarım anlamında da on binlerce alternatif seçenekleri bulunan bir internet sitesine sahip olabilirler. Peki, WordPress ne işe yarar öğrendik ama WordPress içerisinde yer alan ve sıkça karşınıza çıkacak bazı kavramlar tam olarak ne anlama geliyor biliyor musunuz?

  • WordPress Jetpack Ne İşe Yarar?

WordPress Jetpack aslında bir eklentidir. WordPress’in gelişmiş bir içerik yönetim sistemi olduğundan bahsetmiştik. Bu sistem içerisinde birkaç tıklamayla kurabileceğiniz on binlerce gelişmiş eklenti bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan Jetpack kullanıcılara birçok avantaj ve fırsat sunuyor. Temel amacı WordPress yazılımınızı güçlendirmek ve ona ekstra özellikler katmaktır. Milyonlarca aktif kullanıma sahip olan bu eklenti içerisinde ihtiyacınız olabilecek birçok özellik yer almaktadır. Bunlar arasında CDN, Fotoğraf Galerisi, Paylaşılan Yazıları Otomatik Olarak Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşma, İstatistik, Mobil Tema, Sosyal Medya Paylaşım Butonları ve çok daha fazlasını içeren özellikler bulunmaktadır.

  • WordPress Etiket Ne İşe Yarar?

WordPress sisteminde yer alan etiket sistemi tamamen kullanıcıların site içerisinde gerçekleştirecekleri aramalarda bulmak istedikleri içeriğe daha rahat ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Etiket sistemine gireceğiniz anahtar kelimelerde seçici davranmalı ve uzun cümlelerin yanı sıra konuya vurgu yapan temel birkaç anahtar kelimeyle sınırlı giriş sağlamanız en verimli sonucu almanızı sağlayacaktır.

  • WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar?

WordPress eklentileri mevcutta kurulumunu gerçekleştirdiğiniz WordPress yazılımına ekstra özellikler katabilmeniz amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. On binlerce ücretsiz eklentinin yanı sıra binlerce ücretli eklentiyle karşılaşmanızda mümkündür.

  • WordPress Kategori Ne İşe Yarar?

WordPress kategori sistemi sayesinde sitenizde paylaşacağınız içerikleri (yazıları) gruplandırabilir ve ziyaretçilerinizin daha rahat bir şekilde ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz. Her ziyaretçi kendi ilgi alanına giren kategoriye giriş yaparak ilgisini çeken yazıların listelenmesini ister.

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress Kurulumu öncesinde temin etmeniz gereken şeyler şunlardır; bir barındırma hizmeti (Hosting) ve Alan Adı (Domain) sahibi olmalısınız. Belirtmiş olduğumuz bu 2 şeye sahip değilseniz WordPress kurulumu gerçekleştirmeniz ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Eğer bunlara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız sizi daha fazla oyalamadan WordPress nasıl kurulur anlatmak istiyoruz. Kurulum işlemini neredeyse her firmadan temin etmiş olduğunuz barındırma hizmetine uygun olan FTP yöntemiyle anlatacağız. Temel anlamda bilgisi bulunan kullanıcılara yönelik bir anlatım olacaktır. Daha detaylı ve hiçbir bilgisi olmayan kişilere yönelik anlatımımız hali hazırda sitemizde yayınlanmış veya kısa süre içerisinde yayınlanacaktır.

  1. Kurulum işlemi için ihtiyacımız olan dosyaları temin etmek adına wordpress.org resmi internet sitesini ziyaret etmeli ve kurulum dosyasını indirmelisiniz. (Sonraki başlıkta, yazının devamında direkt olarak indirme bağlantısına ulaşabilirsiniz)
  2. Kurulum dosyasını indirmeniz ardından barındırma hizmetiniz üzerinden bir veritabanı oluşturmaya ihtiyacınız var. Hosting yönetim panelinizde genellikle “MySQL Veritabanı Sihirbazı” adını taşıyacak alana giriş yaparak veritabanı oluşturabilirsiniz. Eğer veritabanı oluşturma konusunda problem yaşıyorsanız hosting firmanızdan destek alabilirsiniz.
  3. Veritabanı ve kurulum için gerekli dosyaları bilgisayarınıza indirmeniz ardından bu dosyaları sunucunuza aktarmaya ihtiyacınız var. Bu işlemi çoğu kullanıcı gibi FTP yöntemi aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz gibi Hosting kontrol paneli üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat FTP ile gerçekleştirmek çok daha hızlı ve basit bir yöntem olacaktır. Bunun için FileZilla adını taşıyan programı bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. “https://filezilla-project.org/download.php” adresinden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Kurulum dosyalarını FileZilla yardımıyla aktarmak için hosting firmasının size iletmiş olduğu FTP giriş bilgilerini kullanarak giriş yapabilirsiniz. cPanel yönetim paneline sahip sunucularda “public_html” isimli klasöre dosyanızı atmanız yeterlidir. İndirmiş olduğunuz “.zip” uzantılı kurulum dosyalarını sıkıştırılmış halde sunulmaktadır. Öncelikle “.zip” dosyasını açmalı ve içerisinde yer alan “wordpress” isimli klasörü dışarıya çıkarmalısınız. Çıkardığınız bu klasör içerisinde yer alan dosyaları sunucunuza atmanız gerekmektedir.
  5. Dosya aktarımının tamamlanması üzerine internet tarayıcınız yardımı ile (Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox vb.) internet sitenize giriş yapmalısınız. Satın almış olduğunuz ve yönlendirmesi tamamlanmış alan adınıza giriş yapmanız halinde artık sizi bir kurulum sayfası karşılayacak. Burada oluşturmuş olduğunuz veritabanı bilgileri ve yeni belirleyeceğiniz yönetici (admin) bilgilerini girebileceğiniz alanlar belirecektir. Bu alanları doldurmalı ve kurulumu tamamlamalısınız.
  6. Tebrikler, WordPress siteniz başarıyla kuruldu.

WordPress 2019 İndir

Güncel ve son sürüm WordPress yazılımını indirebilmek için BURAYA tıklayabilirsiniz. Resmi internet sitesi üzerinden indirme işlemini gerçekleştirebilir ve dakikalar içerisinde WordPress alt yapısını kullanan internet sitenizi oluşturabilirsiniz.


Etiketler: WordPress nedir?, Nasıl Kurulur? Rehberi - Öğrenmek için Hemen Tıkla #wordpress #wordpressnedir #wordpress5.0 #wordpress2019